Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

130 let farmaceutického výzkumu a výroby v Ludwigshafenu

Vloženo: 25.09.2016, 08:57 | Čteno: 18240×
FOTO: AbbVie

Výrobní závod farmaceutické společnosti AbbVie v německém Ludwigshafenu slaví 130. výročí svého vzniku. Původní závod firmy Knoll jako centrum výzkumu, vývoje a výroby zaujímá v rámci společnosti důležité místo i s ohledem do budoucnosti.

Knoll & Co

Společnost Knoll (Chemische Fabrik Knoll & Compagnie) založili dne 23. října 1886 bratři Albert a Hans Knollovi a jejich bývalý dům, který byl také jejím sídlem, stojí na místě dodnes.

Dr. Albert Knoll se vyučil v továrně na chinin a následně studoval technickou chemii na Braunschweiger Collegium Carolinum a chemii na Universität Göttingen (mezi jeho učitele patřili mj. chemik a lékárník Robert Otto a chemik Friedrich Knapp či Friedrich Wöhler, který jako první syntetizoval močovinu).

Společně se svým bratrem obchodníkem Hansem a pozdějším švagrem Maxem Daege pracovali ve farmaceutické firmě Gehe & Co (dnešní Celesio/McKesson, zde objevil ekonomický způsob konverze morfinu na kodein methylací), se kterými posléze založil svou vlastní firmu.

A právě kodein, antitusikum odvozené od morfinu, bylo základem úspěchu jejich firmy. Dr. Albertu Knollovi se podařilo vyrobit k dosud drahé účinné látce nákladově efektivní alternativu a dát tak k dispozici léčivo pro širší populaci.

BASF, Abbott, AbbVie

Od té doby se místo stalo svědkem mnoha změn. Počítače nahradily starou technologii děrných štítků, e-maily nahradily starou pneumatickou trubici.

I název firmy se postupnými fúzemi a akvizicemi měnil – z původního Knoll nejprve na BASF (v roce 1975 získala většinu ve společnosti, v roce 1982 100% podíl), později Abbott (2001) a od roku 2013 před závodem vlají koncernové vlajky AbbVie.

I přes tyto změny stavělo vedení vždy na kontinuitu ve výzkumu a výrobě léčiv – například v boji proti viru HIV, hepatitidě C nebo nádorovým buňkám. Se svým trhákem – biologikem proti chronickým zánětlivým onemocněním adalimumab (Humira) – si připsala společnost AbbVie jeden z úspěchů moderní éry ve farmaceutickém průmyslu.

Tým tisícovky vědců

Od počátku pracovali zaměstnance v Ludwigshafenu vždy na tom, aby svými myšlenkami zlepšili život lidí. Postupem času v tomto závodě aktivně působí na 1000 vědců, kteří vyvvíjejí inovativní léčbu pro lidi na celém světě.

Výzkum je zaměřen na poruchy imunitního systému, onkologických onemocnění a onemocnění centrálního nervového systému jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza. Vyvíjejí se jak malé molekuly, tak složité biologické látky a vědci sepodílejí na všech fázích klinického vývoje až po uvedení na trh.

Umístění připravena na budoucnost

Společnost očekává do roku 2020 celkem 20 nových registrací. Do vlastního výzkumu a vývoje investuje okolo 18,7 % celkových tržeb.

Závod v německém Ludwigshafenu zásobuje celý svět. Jako centrum pro technologii Meltrex (rozpuštěné léčivo v hydrofilním polymeru výrazně zlepšující biologickou dostupnost těžce rozpustných látek) a balící centrum dodává v současnosti do více než 60 zemí světa.

I z tohoto důvodu společnost v posledních letech svůj závod neustále rozšiřuje a vylepšuje. Investuje například do nových laboratoří, kanceláří, ale mj. i do firemního babysittingu.

Závod v německém Ludwigshafenu je se svou stotřicetiletou historií výzkumu a výroby jedním ze zásadních celého koncernu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.