Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Od lékárny po dialyzační gigant – Fresenius Medical Care slaví 20 let

Vloženo: 15.10.2016, 06:22 | Čteno: 14031×
FOTO: APATYKÁŘ®

Největší světový poskytovatel dialyzačních produktů a služeb Fresenius Medical Care slaví 20 let od svého vzniku. Společnost byla založena v roce 1996, kdy Fresenius sloučil svou dialyzační divizi s americkým poskytovatele dialyzačních služeb National Medical Care. Koncern má nyní více než 100 tis. zaměstnanců, provozuje přibližně 3500 dialyzačních středisek ve více než 45 zemích a léčí zhruba 300 tis. pacientů.

Během posledních 20 let se počet pacientů dialyzačních klinik společnosti více než zpětinásobil, výroba dialyzačních filtrů (dialyzátorů) se zvýšila desetinásobně, zisk je více než jedenáctkrát vyšší a prodej téměř dvanáctkrát.

Historie společnosti

Historie sahá až do roku 1462, kdy byla založena Hirsch Apotheke ve Frankfurt am Main. Rodina Freseniů převzala její vlastnictví v 18. století.

V roce 1912 zahájil jeden z pokračovatelů rodu Dr. Eduard Fresenius v lékárně výrobu léčiv. Výrobní divize byla následně v roce 1934 přestěhována do okolí Bad Homburg, kde sídlí dodnes.

Počátek novodobé historie společnosti sahá až do roku 1960, kdy Fresenius začal s dovozem dialyzačních přístrojů a dialyzátorů vyrobených různými společnostmi a jejich distribucí v Německu a získal tak významný podíl na trhu. Společnost uvedla na trh svůj vlastní dialyzační přístroj v roce 1979 (A2008), která se stala nejprodávanější na světě.

Fresenius Medical Care následně rozšířil tuto vůdčí pozici na trhu s jeho nástupci a nyní vyrábí více než polovinu všech dialyzačních přístrojů prodávaných po celém světě.

Na začátku roku 1980 společnost vyvinula první dialyzační filtry z polysulfonu, čímž otevřela novou éru v léčbě onemocnění ledvin. Dialyzátory vyrobené z polysulfonu jsou totiž zvlášť účinné při čištění krve pacientů a zůstávají průmyslovým standardem dodnes.

Strategická akvizice

Úspěch v oblasti dialyzačních produktů nakonec společnosti umožnil vstup do segmentu dialyzačních služeb, který přišel v roce 1996. Tehdy Fresenius získal společnost National Medical Care a sloučil ji s vlastním podnikáním do nové společnosti Fresenius Medical Care.

Od svého založení je Fresenius Medical Care předním světovým poskytovatelem produktů a služeb pro osoby s chronickým selháním ledvin. V roce 1999 byl v závodě společnosti v německém Schweinfurtu vyroben 100000. dialyzační přístroj.

V roce 2003 společnost poprvé společnost léčila více než 100 tis. pacientů a vyrobila více než 50 mil. dialyzátorů v průběhu jednoho roku. V roce 2007 vyrobila 500 mil. dialyzátorů a v roce 2013 pak 1 mld. O rok dříve 500000. dialyzační přístroj.

Společnost dialyzační technologii neustále vyvíjí. Počátkem letošního roku uvedla na trh nejnovější generaci v hemodialyzačních přístrojů, 6008 CAREsystem, která poskytuje nejvyšší standardy terapie při optimalizované dialyzační léčbě a zlepšení ekonomické efektivity.

K silnému růstu společnosti přispěla i řada významných strategických akvizic v posledních letech. Např. Renal Care GroupGroup, třetího největšího provozovatele dialyzačních center ve Spojených státech v roce 2006 následovaná akvizicí Liberty Dialysis, dalšího významného amerického provozovatele dialyzačních center v roce 2011.

Téhož roku došlo k akvizici skupiny Euromedic, čímž se významně posílila pozice Fresenius Medical Care ve střední a východní Evropě.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.