Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Z německé lékárny až po americký farmagigant – Merck Sharp & Dohme slaví 125 let

Vloženo: 30.10.2016, 07:37 | Čteno: 13545×
FOTO: Merck

Americký farmaceutický gigant Merck Sharp & Dohme letos slaví 125 let. Prapůvod společnosti Merck & Co sahá až do roku 1668, kdy byla založena původní německá mateřská společnost Merck stejnojmennou rodinou. Jacob Friedrich Merck koupil lékárnu Engel Apotheke v Darmstadtu.

Z Německa do Ameriky

Ta se v 19. století vyvinula ve velkou farmaceutickou společnost, která se stala průkopníkem komerční výroby morfia, pod vedením Heinricha Emanuela Mercka (1827).

V roce 1887 otevírá E. Merck svou americkou pobočku v New Yorku, která se následně v roce 1891 stává samostatnou firmou Merck & Co. a její provoz přebírá jeden ze členů rodiny Georg Merck, který do Spojených států emigroval.

Ta byla během první světové války americkou vládou znárodněna (kvůli majetkovým vztahům s Německem). Georg proto v roce 1917 vykoupil její akcie a znovuzaložil již plně pod svým vedením jako nezávislou americkou společnost (1919). Georg Merck ji vedl až do konce druhé světové války.

V roce 1897 také Merck otevírá svou vlastní lékárnu (drugstore) na Manhattanu a prodává v ní i léky, bonbóny a další drobnosti, což bylo do té doby neslýchané.

V roce 1929 se sloučila společnost H. K. Mulford s Sharpe & Dohme (společnosti založili v roce 1845 Alpheus Phineas Sharp a Carl Friedrich Louis Dohme). Tato společnost v budoucnu obohatila Merck & Co o technologii výroby vakcín, včetně očkování jezdeckých koní v první světové válce, difterický anatoxin v roce 1925, nebo vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

V roce 1936 chemici společnosti poprvé syntetizovali vitamin B1 a během několika následujících let výrobu rozšířili o vitamín B2 a kyselinu panthotenovou, penicilin a streptomycin. Masovou výrobu penicilinu G pro americkou armádu spustila firma v roce 1942.

Fúze a akvizice

Právě se Sharpe & Dohme se Merck v roce 1953 spojil do Merck Sharpe & Dohme a stala se největším americkým výrobcem léčiv. Spojení propojilo vědecký výzkum a chemickou výrobu Merck a obchodní a marketingové zkušenosti Sharpe & Dohme.

Sloučená společnost je držitelem práv k ochranné známce Merck v Severní Americe, zatímco bývalá mateřská německá společnost drží práva ve zbytku světa.

V roce 1965 získal Merck akvizicí kanadskou Charles E. Frosst, z níž posléze vytvořil Merck-Frosst Canada (závod v Montrealu byl uzavřen v roce 2010 a společnost byla následně přejmenována na Merck Canada). Samostatnou pobočku v Kanadě Merck otevřel jako vůbec první zahraniční v roce 1912.

Společnost Merck se definitivně usadila v New Jersey (Kenilworth) v roce 1970 (dosud od roku 1925 v Rahway). Má operační jednotku KBI, původně vytvořenou s AstraZeneca.

V roce 1993 kupuje Medco Containment Services, jednu z největších amerických zásilkových lékáren a společnost řízené péče. O 10 let později se jí však zbavuje (ta se následně spojila v rámci gigantické fúze s Express Scripts Holding v roce 2012).

V listopadu 2009 přichází další velká fúze Merck s konkurentem Schering-Plough, v rámci ní byl „starý“ Merck přejmenován na Merck Sharpe & Dohme a Schering-Plough na Merck & Co.

V červnu 2014 Merck kupuje Idenix Pharmaceuticals, v prosinci 2014 Cubist Pharmaceuticals a OncoEthix. Iniciuje rovněž četné výzkumné spolupráce, mj. s Ablynx, cCAM Biotherapeutics, Quartet Medicine, Complix a IOmet Pharma.

Tvrdý náraz – kauza Vioxx

Společnost zaměstnává na 68 tis. lidí ve 140 zemích po celém světě. Po velkých fúzích a řadě akvizic nicméně od roku 2011 došlo k masivním škrtům vedoucím během následujících let k celkově až 20 % pracovních míst.

K propouštění nemalou měrou přispěla i kauza přípravku Vioxx (rofecoxib), který musel být v roce 2004 na základě závažných kardiovaskulárních nežádoucích účinků stažen z trhu, což firmu včetně dosud neuzavřených soudních žalob stálo již několik miliard dolarů.

Spor o značku

Dlouhodobě rovněž probíhá spor o značku Merck, která byla rozdělena dle dohody z roku 1955 pro obě společnosti (americkou i německou. V lednu 2016 americký Merck & Co. zažaloval německý Merck KGaA, že svůj název v rámci cílených akcí výrazně používá ve Spojených státech, kde má však na brand Merck práva konkurent.

Spor vyvrcholil, když jeden z vědeckých pracovníků rozeslal informace ohledně onkologického výzkumného grantu dalším vědcům, přičemž se domníval, že komunikuje s americkým gigantem Merck & Co. Namísto toho však jednal s německým Merck KGaA.

V důsledku toho byl německý Merck KGaA vyzván federálním soudem, aby se vzdal používání používání značky Merck na všech materiálech a produktech. Merck & Co současně požadoval mnohonásobné odškodné.

Německý Merck KGaA však naopak zaznamenal právní vítězství nad Merck & Co. u britského soudu, který rozhodl, že Merck Sharp & Dohme porušil ve Spojeném království dohodu s Merck KGaA ohledně používání brandu Merck z roku 1955.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.