ECDC: Antibiotika poslední záchrany přestávají účinkovat – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EVROPSKÝ DEN SPRÁVNÉHO UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK

ECDC: Antibiotika poslední záchrany přestávají účinkovat

Vloženo: 18.11.2016, 16:24 | Čteno: 18348×
FOTO: ECDC

U příležitosti 9. Evropského antibiotického dne (18. listopad) zveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejnovější údaje z celé EU o odolnosti vůči antibiotikům a o spotřebě antibiotik. I v roce 2015 se odolnost vůči antibiotikům u většiny bakterií a sledovaných antibiotik zvyšovala.

Nárůst rezistence

Zejména pak průměrný unijní procentuální podíl odolnosti vůči karbapenemům u bakterie Klebsiella pneumoniae vzrostl z 6,2 % v roce 2012 na 8,1 % v roce 2015. V některých případech byla hlášena také kombinovaná odolnost vůči karbapenemům a polymyxinům (např. kolistinu).

Tyto dvě skupiny antibiotik se považují za antibiotika poslední záchrany, protože se obvykle používají jako poslední možnost léčby u pacientů nakažených bakteriemi odolnými vůči jiným dostupným antibiotikům. Zatímco v některých členských státech EU se spotřeba antibiotik v nemocnicích značně zvýšila, v šesti členských státech EU se komunitní spotřeba antibiotik snížila.

Údaje střediska ECDC rovněž dokládají, že je třeba bedlivě sledovat odolnost vůči antibiotikům u bakterie Escherichia coli, jedné z nejčastějších příčin infekcí krevního řečiště a komunitních a nozokomiálních infekcí močových cest, neboť procentní poměr izolátů odolných vůči běžně používaným antibiotikům se v Evropě neustále zvyšuje.

Naproti tomu procentní poměr izolátů bakterie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) rezistentní na methicilin vykázal mezi lety 2012 a 2015 na úrovni EU/EHP setrvale sestupnou tendenci. Navzdory tomuto pozitivnímu vývoji je i nadále zlatý stafylokok rezistentní na methicilin prioritou v oblasti veřejného zdraví, protože osm ze třiceti zemí uvedlo, že poměr rezistentního stafylokoka přesahuje 25 %.

U příležitosti Evropského antibiotického dne se v tomto týdnu pořádají ve více než 40 zemích Evropy akce na podporu uvážlivého používání antibiotik. ECDC spolupracuje s Regionálním úřadem Světové zdravotnické organizace pro Evropu a je partnerem Světového antibiotického týdne.

ECDC rovněž uspořádala 24hodinovou celosvětovou debatu na Twitteru o odolnosti vůči antibiotikům a o uvážlivém používání antibiotik na celém světě. Na pořádání této akce se podílejí organizace z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojených států amerických, jakož i ústředí a regionální úřady Světové zdravotnické organizace.

Evropský antibiotický den

Evropský antibiotický den je evropská iniciativa v oblasti zdraví, kterou koordinuje ECDC. Jejím cílem je poskytnout platformu a podporu pro vnitrostátní kampaně zaměřené na uvážlivé používání antibiotik.

Při příležitosti Evropského antibiotického dne v Evropě každoročně probíhají v týdnu kolem 18. listopadu vnitrostátní kampaně zaměřené na uvážlivé používání antibiotik. Uvážlivé používání znamená, že se antibiotika používají pouze tehdy, pokud je to nutné, a to ve správné dávce, ve správném intervalu mezi jednotlivými dávkami a po předepsanou dobu léčby.

K této aktivitě se připojila již posedmé i zhruba čtvrtina českých lékáren v rámci osvětové kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren. Cílem této osvětové kampaně je zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.

Světový antibiotický týden

Světová zdravotnická organizace organizuje ve dnech 14.–20. listopadu 2016 také Světový antibiotický týden se sloganem Antibiotika – zacházejte s nimi opatrně. Kampaň vyzývá jednotlivce, vlády a pracovníky ve zdravotnictví i v zemědělství, aby se aktivně zabývali tímto naléhavým problémem v oblasti zdraví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.