Od stavebnice po panthenolový sprej – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Od stavebnice po panthenolový sprej

Vloženo: 31.12.2016, 08:51 | Čteno: 18048×
FOTO: Dr. Friedrich Adolf Richter (ankerbaratai.hu)

Dr. Friedrich Adolf Richter (1846-1910) byl vynalézavý podnikatel. V roce 1876 založil továrnu na výrobu chemicko-farmaceutických přípravků a léčiv v Rudolstadtu, která se stala základnou i celé řady dalších výrobků. Všechny výrobky nesou ochrannou známku kotvy (Anker).

Široký sortiment výrobků

Richter měl pro podnikatele té doby typické vlastnosti. Byl připraven přetavovat nové myšlenky do úspěšných inovací a přitom jít neobvyklými cestami.

Rudolstadt byl pro zakladatele společnosti pocházejícího ze spolkové země Nordrhein-Westfalen optimálním místem pro jeho továrnu. Knížectví Schwarzburg-Rudolstadt nayvíc neratifikovalo v roce 1871 přijatý německý zákon o léčivech, což Richterovi výrazně rozšířilo podnikatelské aktivity.

Mezi nejúspěšnější farmaceutické tajné látky, které ve své továrně vyráběl, patřila tinktura Anker Pain Expeller, která byla inzerována na širokou škálu indikací.

Jako podnikavý obchodník Richter brzy rozvinul své aktivity i mimo farmaceutický sektor. Kromě spotřebního zboží jakéhokoli druhu, čokoládami počínaje přes perníky, vánoční ozdoby až po mechanické hudební nástroje konče společnost vyráběla a uváděla na trh s velkým úspěchem také dětský stavebnicový systém kamenných kostek Anker.

Stavebnicový systém

Stavební kostky vylisované a vypálené z písku, křídy a oleje ze lněného semínka byly vynalezeny známými průkopníky bratry Otto a Gustavem Lilienthalovými.

Richter nápad získal a vyráběl tyto stavebnicové kostky od roku 1882 ve své farmaceutické továrně Anker v Rudolstadtu. Jím rozvinutý systém základních a doplňkových bloků umožnil stavby dále rozšiřovat a libovolně upravovat. Vznikla tak vůbec první stavebnice.

Více než 40 let byl tento systém vyráběn také ve Vídni. Továrna byla otevřena v roce 1888 v Hietzingu v oblasti Wenzgasse/Larochegasse, prodejní místo pak v centru (Nibelungengasse 4). V Rakousku-Uhersku pak byla Richtrova společnost dvorním dodavatelem císařského dvora.

Farmaceutická výroba

Po smrti zakladatele v roce 1910 byly výrobní závody Anker rozděleny do několika samostatných společností. Později, v dobách bývalé NDR, byla značka převedena do státních podniků VEB Anker-Steinbaukasten a farmaceutická výroba do VEB Ankerwerk Rudolstadt.

Druhý vyráběl kosmetiku, náplasti (Ankerplast), oční kapky, aerosoly a spreje (mj. i velmi známý Panthenol Spray a sprej na astma Novodrin).

V roce 1974 byla firma začleněna do farmaceutického koncernového podniku Germed. Po znovusjednocení Německa se společnost stala majetkem poručnické společnosti, jejímž úkolem bylo socialistický majetek zprivatizovat.

To se také stalo a v roce 2003 byl podnik jako Aeropharm GmbH začleněn do skupiny Hexal, která byla následně převzata v roce 2005 společností Novartis a integrována do její generické divize Sandoz.

Díky akvizici druhého největšího světového výrobce generik mohlo být zachráněno také tradiční farmaceutické místo Rudolstadt.

Výroba stavebic Anker byla zrušena v roce 1963, nicméně díky podpoře ze strany EU a německé spolkové země Thüringen byla v roce 1995 obnovena.

Od té doby zažívá stavebnicový systém Anker, kterým se kdysi bavil mj. také Albert Einstein nebo Erich Kästner svou renesanci. Ostatně už v roce 1893 byl stavebnicový systém kamenných kostech Anker inzerován v tisku jako nejpopulárnější vánoční dárek pro děti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.