Slovenská lékárnická komora obnovila první lékárnický časopis ve slovenském jazyce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Slovenská lékárnická komora obnovila první lékárnický časopis ve slovenském jazyce

Vloženo: 12.02.2017, 06:47 | Čteno: 16327×
FOTO: APATYKÁŘ®

Slovenská lékárnická komora (SLeK) úspěšně obnovila vydávání časopisu Slovenský lékárník, který vycházel v letech 1931-1951. Koncem února připravuje jeho druhé obnovené vydání.

První slovenský časopis

Před 86 lety 25. ledna 1931 vyšlo první číslo časopisu Slovenský lékárník – prvního lékárnického časopisu ve slovenském jazyce. Prvním odborným časopisem slovenských lékárníků byl úřední časopis tehdejšího Svazu lékárníků Slováků. Svaz byl založen v roce 1927 a jeho valná hromada, která se konala 26. října 1930, jednomyslně rozhodla, že v následujícím roce začne vydávat svůj vlastní úřední tisk, časopis pod názvem Slovenský lékárník.

První číslo tohoto měsíčníku vyšlo v lednu 1931 v jednorázovém nákladu 400 výtisků. Časopis s podtitulkem Úřední časopis Svazu lékárníků Slováků vycházel každého 25. dne v měsíci. Jeho cílem bylo hájit nejen hospodářské zájmy a požadavky lékárníků, ale také poukázat na řešení etických a morálních problémů lékárenství.

Jeho tradici obnovila SLeK v roce 2016, kdy vydala první číslo obnoveného časopisu Slovenský lékárník s podtitulem odborný časopis slovenského lékárenství.

Obnovený časopis bude vycházet dvakrát ročně. Jeho obsah tvoří odborné historické články a unikátní historické fotografie, např. interiérů lékáren s původním mobiliářem a zařízením, nebo účastníků putovního shromáždění uherských lékařů a přírodovědců v Bratislavě v roce 1907, u příležitosti oslav 50. výročí založení Bratislavského přírodovědného a lékařského spolku.

Aktuálně komora připravuje vydání 2. čísla, ve kterém čtenáři mj. najdou genealogii rodu Spillenbergerovců z Levoče (jednoho z nejvýznamnějších lékařsko-lékárnických rodů na Slovensku), příspěvek o spolkovém životě lékárníků v 19. století či reportáž o bývalé Lékárně sv. Alžběty v Bratislavě.

Těšit se mohou i na zajímavé příspěvky o poštovních známkách s tématikou farmacie společně s jedinečnou filatelistickou dokumentací nebo na příspěvek o PhMr. Samuelovi Búľovskom – jedné z nejvýznamnějších osobností slovenského lékárenství, spoluzakladatele Svazu lékárníků Slováků – který SLeK připravuje ve spolupráci s jeho přímými rodinnými příslušníky.

Publikační aktivity komory

V loňském roce byla SLeK poměrně výrazně publikačně plodná. Kromě obnovení časopisu Slovenský lékárník vydala pro své členy i stolní kalendář na rok 2017, který připomíná důležitá data v souvislosti s povinnostmi lékárníků, jakož i významné historické milníky a jubilea předních osobností slovenské farmacie.

Kalendář prostřednictvím fotografií mapuje činnost a aktivity komory v uplynulých letech. Na rok 2018 plánuje vydat historický kalendář.

Založila rovněž edici Lékárník jako pomáhající profese, v rámci níž vydala už dvě odborné publikace zaměřené na farmakoterapii specifických skupin pacientů – dětí a kojících žen a publikaci shrnující znalosti důležité pro správné zacházení s léčivými přípravky v domácnosti.

V roce 2015 pak SLeK vydala u příležitosti 25. výročí obnovení své činnosti publikaci mapující její historii prostřednictvím rozhovorů s jejími bývalými prezidenty.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.