Rakouští lékárníci vedou děti na školách k zodpovědnému užívání léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouští lékárníci vedou děti na školách k zodpovědnému užívání léčiv

Vloženo: 07.05.2017, 09:52 | Čteno: 19753×
FOTO: ÖAK

Rakouská lékárnická komora chce vlastní školní iniciativou apo@school zvýšit zdravotní znalosti dětí a mladeže. Lékárníci vytvářejí velmi praktickou výuku přímo na školách, vysvětlují zdravotní problematiku a poskytují základní znalosti o léčivech. Základní snahou je, aby si děti ve věku 10-14 let vyvinuly větší povědomí o svém zdraví a dříve se naučily zodpovědnému používání léčiv.

Úspěšný vídeňský model

V oblasti vzdělávání získává snaha posílit zdravotní témata ve výuce na školách na významu. V roce 2016 spustila vídeňská regionální lékárnická komora, která stojí za projektem apo@school, iniciativu „školních lékárníků“, jejímž smyslem je ve školách odborně referovat o zdraví a vytvořit výukové materiály, které mohou lékárníci použít ve třídách k přednáškám pro cílové skupiny v kombinaci s praktickými workshopy.

Tato výuková iniciativa byla vyhodnocena z pohledu pedagogicko-psychologických aspektů a vídeňská školská rada ji shledala vhodnou pro nasazení v rámci výukového projektu.

Lékárníci zachycují pro studenty aktuální témata a prohlubují už ve vyučovacích předmětech diskutovaná témata zajímavým a atraktivním způsobem.

Jedná se tak o významný krok v rámci školní podpory zdraví na vídeňských povinných školách. Školy totiž hrají důležitou roli při zprostředkování zdravotní gramotnosti a takto lze obsáhnout všechny děti i mladistvé bez ohledu na jejich sociální prostředí nebo původ.

Ve Vídni uspořádalo od podzimu 2016 šest školních lékárníků ve 29 školách v 57 třídách celkem 109 vyučovacích hodin. Tyto hodiny si chválili třídní učitelé, kteří považují práci lékárníků v rámci projektu za velmi názornou a díky integraci interaktivních prvků vycházejících z praxe za didakticky výbornou.

Zdraví se lze naučit

Co je to lék? Jak působí v těle? Na co je potřeba při užití dávat pozor a jaká rizika nebo vedlejší účinky mohou mít? Na tyto a další otázky týkající se léčivých přípravků odpovídají lékárníci v základních přednáškách v rámci projektových hodin.

Po dohodě s učiteli jsou dále v případě potřeby nebo zájmu žáků identifikována zásadní témata a následně vysvětlena pomocí speciálních témat o „hubnutí“, „povzbuzovacích látkách“, „látkách na dobrou náladu“ nebo „růstu svalů“. Výukový projekt je zatraktivněn prostřednictvím praktických cvičení, jako je míchání masti, čajů nebo testování vůní esenciálních olejů.

Učební materiály obsahují kromě názorných powerpointových prezentací také různé pracovní listy pro žáky. Jako doplněk je nově k dispozici časopis pro mládež „pharmacy“, který vydává Rakouská lékárnická komora ve spolupráci se Společností rakouských školních lékařů.

Teenageři v časopise najdou obsáhlé informace o všem, co by měli vědět o léčivech – od základních informací o léčivých přípravcích přes antikoncepci a očkování až do padělané léky nebo mobilní aplikaci lékárnické komory.

Informace o zdraví od mládí

Dokud není zdraví ukotveno jako samostatný předmět, prokazují iniciativy jako apo@school základní přínos v oblasti zdravotního vzdělávání dětí a mladeže. Učební materiály, které jsou připravovány zkušenými lékárníky jsou nasazeny celostátně.

O projektu byly podrobně informovány lékárny ve všech spolkových zemích a mnozí lékárníci už s nadšením přijali pozvání k účasti na projektu apo@school.

Lékárníci v Rakousku jsou coby přednášející pro děti a mládež velmi populární už mnoho let. Znovu a znovu navštěvují mateřské a základní školy nejbližší lékárny, aby se děti mohly dozvědět základní informace o léčivech. S projektem apo@school nyní vstupuje lékárna do učeben a zajišťuje zdravotní výchovu žáků z nižších ročníků na nové bázi.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.