WHO: Více než 1,2 mil. mladých lidí umírá každý rok zbytečně – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

WHO: Více než 1,2 mil. mladých lidí umírá každý rok zbytečně

Vloženo: 21.05.2017, 10:57 | Čteno: 19858×
FOTO: WHO

Více než 3 tis. dospívajících umírá každý den, což představuje celkově 1,2 mil. úmrtí za rok, z příčin, kterým lze z velké části předcházet. Uvádí to nová zpráva WHO.

Možnost prevence

V roce 2015 se více než dvě třetiny těchto úmrtí vyskytly v zemích s nízkými a středními příjmy v Africe a jihovýchodní Asii. Zranění v silničním provozu, infekce dolních cest dýchacích a sebevraždy jsou nejčastější příčinou úmrtí u dospívajících.

Většině těchto úmrtí lze předcházet dobrými zdravotnickými službami, vzděláváním a sociální podporou. V mnoha případech však mladiství, kteří trpí poruchami duševního zdraví, užívají návykové látky nebo špatnou výživou, nemohou získat důležitou preventivní a pečovatelské služby. Buď proto, že služby neexistují, nebo proto, že o nich nevědí.

Navíc časté chování, které ovlivňuje zdraví později v životě, jako je fyzická nečinnost, špatná strava a rizikové sexuální chování, začíná v dospívání.

Zpráva odhaluje ostré rozdíly v příčinách úmrtí, pokud se skupiny dospívajících rozdělí podle věku (mladší 10-14 let a starší 15-19 let) a podle pohlaví. Zahrnuje také rozsah zásahů – od zákonů o bezpečnostních pásech po komplexní sexuální výchovu – které mohou země přijmout, aby zlepšily zdraví a výrazně snížily zbytečné úmrtí dospívajících.

Nejčastější jsou dopravní zranění

V roce 2015 bylo nejčastější příčinou úmrtí dospívajících ve věku 10-19 let zranění na silnicích, které vedlo k přibližně 115 tis. úmrtí, přičemž nejvíce mezi staršími chlapci (15-19 let) a nejčastějšími účastníky byli chodci, cyklisté a motocyklisté.

Rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou však výrazné. Pokud se podíváme pouze na země s nízkými a středními příjmy v Africe, jsou přenosné nemoci jako HIV/AIDS, infekce dolních dýchacích cest, meningitida a průjmové onemocnění častější příčinou úmrtí u dospívajících než úrazy na silnicích.

U dívek infekce dolních cest dýchacích a komplikace těhotenství

Naopak nejčastější příčinou úmrtí mladších dospívajících dívek (10-14 let) jsou infekce dolních cest dýchacích, jako je pneumonie – často důsledek znečištění ovzduší ve vnitřním prostředí z vaření na přepálených olejích.

Komplikace v těhotenství, jako je krvácení, sepse, omezující porodní bolesti a komplikace při nebezpečných potratech jsou hlavní příčinou úmrtí u 15-19letých dívek.

Sebepoškozování a sebevraždy

Sebevražda a náhodná smrt ze sebepoškozování pak byla v roce 2015 třetí nejčastější příčinou úmrtí dospívajících, což mělo za následek přibližně 67 tis. úmrtí.

Sebepoškozování se vyskytuje velmi často u starších dospívajících a celosvětově je druhou hlavní příčinou úmrtí starších dospívajících dívek. Je to hlavní nebo druhá příčina dospívající smrti v Evropě a jihovýchodní Asii.

Zranitelná populace v humanitárním a křehkém prostředí

Zdravotní potřeby dospívajících se zhoršují v humanitárním a křehkém prostředí. Mladí lidé často přejímají zodpovědnost za dospělé, včetně péče o sourozence nebo pracující, a mohou být nuceni opustit školu, brzy se vdát/oženit nebo se zapojit do transakčního sexu, aby vůbec přežili.

V důsledku toho trpí podvýživou, neúmyslnými zraněními, těhotenstvím, průjmovými nemocemi, sexuálním násilím, sexuálně přenosnými nemocemi a problémy duševního zdraví.

Intervence ke zlepšení zdraví dospívajících

WHO proto ve svých pokynech doporučuje určitá opatření napříč odvětvími, včetně komplexního sexuálního vzdělávání na školách; vyšší věkové hranice pro konzumaci alkoholu; povinné používání bezpečnostních pásů a přileb; omezování přístupu a zneužití střelných zbraní; snížení znečištění vnitřního ovzduší prostřednictvím čistých olejů na pro vaření; a zvyšování přístupu k bezpečné vodě, sanitací a hygieně.

Poskytuje také podrobné vysvětlení toho, jak mohou tyto zásahy poskytovat země s programy pro dospívající zdraví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.