Lékárníci v noci ovládli Kuks a předvedli Ars Pharmaceutica, zájem byl mimořádný! – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APATYKÁŘ PODPORUJE

Lékárníci v noci ovládli Kuks a předvedli Ars Pharmaceutica, zájem byl mimořádný!

Vloženo: 27.05.2017, 15:53 | Čteno: 17680×
FOTO: APATYKÁŘ®

V pátek 26. května 2017 proběhl v prostorách Českého farmaceutického muzea v Kuksu jubilejní desátý ročník Noci muzeí. Kromě rozšířených komentovaných prohlídek na návštěvníky čekaly rovněž ukázky lékárenského umění, tj. přípravy léčiv. Portál APATYKÁŘ®, který se jako jediné české médium zabývá již bezmála 18 let lékárenstvím a farmacií, byl při tom a přináší svým návštěvníkům živou reportáž z akce.

České farmaceutické muzeum se k akci fungující po celém světě připojilo poprvé 30. května 2008. Od té doby se koná pravidelně poslední pátek v květnu (vyjma rekonstrukce Hospitalu na Kuksu). Letos slavila jubilejní desátý ročník.

Každý ročník byl něčím výjimečný, pokaždé připravilo osazenstvo muzea pro své návštěvníky u této příležitosti něco nového. Ať již to byly zajímavé přednášky kolegů farmaceutů či ukázky z lékárenské přípravy – ta se vůbec poprvé do programu zařadila ve čtvrtém ročníku a za přispění kolegů PharmDr. Víta Hojného a PharmDr. Jiřího Drhy, Ph.D. z lékárny ze Dvora Králové nad Labem).

Také průvodci se měnili. První ročníky provázel, bohužel již zesnulý doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc. (*25. února 1928 – ✝30. ledna 2016), posléze jej doplnili a následovali Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D. (vedoucí muzea), PharmDr. Jan Babica, Ph.D. a Mgr. Ladislav Svatoš. Letošní ročník poprvé provázela též studentka čtvrtého ročníku Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Anna Beránková a premiéra se jí skutečně vydařila. Doc. Rusek by měl jistě radost ze svých následovníků!

I letos měli návštěvníci možnost seznámit s individuální přípravou léčiv v lékárně formou praktických ukázek. Po úspěšné premiéře ji zajišťoval obměněný kolektiv tří lékáren ze Svitav, Prostějova a Poličky pod „ideovým“ vedením lékárnického páru Mgr. Markéty Mauerové a Mgr. Zbyňka Mauera.

Na prvním stanovišti se návštěvníci seznámili s přípravou čípků a tablet a na dalším s přípravou čajů, extrakcí látek ad., mohli se podívat, jak se stále v lékárnách vyrábějí tobolky a jak se dříve vyráběly pilulky a nemalý zájem byl i u stanoviště, kde kolegyně připravovala masti.

U každé táry odborně zdatní kolegové ochotně dychtivým návštěvníkům detailně vysvětlovali a předváděli přípravu jednotlivých lékových forem, formou znalostního kvízu představovali organolepticky různé účinné látky a samozřejmě velký zájem byl také o možnost osobního vyzkoušení si přípravy.

Vděčným publikem jsou vždy děti a také letos se řada z nich rozhodla pro lékárnické povolání. Mimořádný zájem byl především o přípravu tablet. Řada návštěvníků si tak v praxi vyzkoušela, že příprava v lékárnách není nic jednoduchého a pochopili, proč si na přípravu některých lékových forem musejí v lékárnách počkat a „není to hned“.

Letošní jubilejní ročník navštívilo v rámci tří prohlídek v 19.00, 20.00 a 21.00 hod. přes 120 návštěvníků a dá se bez nadsázky říci, že si prohlídky opravdu užili. Kolegům z lékáren se – již tradičně – podařilo reprezentovat lékárnickou profesi na veřejnosti velmi důstojným a populárním způsobem. Všem kolegům za to patří obrovský dík a pochvala za excelentní výkon!

Je jistě škoda, že se takto pro obor významné akce, navíc při jubilejním ročníku, nezúčastnil žádný z oficiálních představitelů lékárnických sdružení. V zahraničí, zejména německy mluvících zemích, je něco podobného naprosto nemyslitelné a není výjimkou osobní účast presidentů stavovských komor či lékárnických provozovatelských svazů a sdružení. Právě podobné akce jsou totiž tou nejlepší reklamou lékárnické profese.

Tradičním dlouholetým partnerem a podporovatelem Českého farmaceutického muzea je portál APATYKÁŘ®, který informuje o všech významných aktivitách muzea na svých stránkách či ve svém lékárenském podcastingu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.