G20 vyzvala k posílení globální zdravotní spolupráce a boji proti antimikrobiální rezistenci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

G20 vyzvala k posílení globální zdravotní spolupráce a boji proti antimikrobiální rezistenci

Vloženo: 09.07.2017, 13:46 | Čteno: 17976×
FOTO: Twitter

Skupina států největších světových ekonomik G20 se na svém summitu 7.-8. července 2017 v Hamburku shodla na společném postupu v oblasti zdraví. Kroky jsou popsány v závěrečné deklaraci.

Ochrana před zdravotní krizí

Prvním velkým tématem je ochrana před zdravotními krizemi a posílení zdravotnických systémů. Státy G20 mají zásadní roli při zlepšování připravenosti a reakce na globální zdravotní problémy. V této souvislosti zdůrazňují rovněž probíhající mezikontinentální spolupráci v oblasti budování důvěry.

Pro efektivní řešení zdravotních krizí je důležité všeobecné zdravotní pokrytí, což je cíl přijatý v Agendě 2030, a silné zdravotní systémy. G20 proto vyzývá Organizaci spojených národů, aby ponechala téma globální zdraví na přední pozici politické agendy a usiluje o spolupráci v oblasti posílení zdravotnických systémů na celém světě, a to včetně rozvoje zdravotnických pracovníků.

Pro účinnou prevenci, připravenost a reakci je důležitá realizace a dodržování mezinárodních zdravotních předpisů (IHR 2005). V této souvislosti se skupina G20 snaží o úplné vymýcení dětské obrny. Aktuální masová migrace rovněž představuje významnou zdravotní výzvu a země G20 proto vybízejí země a mezinárodní organizace k posílení spolupráce v této oblasti.

V tomto směru podporují centrální koordinační úlohu WHO, zejména při vytváření kapacit a reakcí na mimořádné zdravotní situace, a prosazují plnou realizaci reformy nouzových situací a dostatečného a udržitelného financování posílení globálních zdravotních kapacit, včetně mechanismů rychlého financování a programu WHO pro mimořádné události v oblasti zdraví.

Státy G20 podporují připravenost výzkumu a vývoje prostřednictvím globálně koordinovaných modelů řízených podle WHO R&D Blueprint, jako je například Koalice pro inovace připravenosti na epidemii (CEPI).

Boj s antimikrobiální rezistencí

Dalším velkým tématem je pro státy G20 boj proti antimikrobiální rezistenci. Ta představuje rostoucí hrozbu pro veřejné zdraví a hospodářský růst. Země proto usilují o realizaci národních akčních plánů boje proti antimikrobiální rezistenci založených na přístupu „jedno zdraví“, který se má plně rozběhnout do konce roku 2018.

V závěrečné deklaraci země G20 podpořily obezřetné používání antibiotik ve všech odvětvích a omezení jejich použití ve veterinární medicíně pouze k léčebným účelům. Zodpovědné a obezřetné používání antibiotik u zvířat určených k produkci potravin nezahrnuje jejich použití k podpoře růstu, pokud neexistuje analýza rizik.

Podle G20 je třeba, aby byla léčba dostupná výhradně na základě předpisu nebo veterinárního ekvivalentu. V totmo směru je nutné zvýšit povědomí veřejnosti, prevenci a kontrolu nemocí a zlepšit chápání problematiky antimikrobiálních léčiv v životním prostředí.

Země G20 se shodly na podpoře přístupu k cenově dostupným a kvalitním antimikrobiálním léčivům, očkovacím látkám a diagnostikům, a to i prostřednictvím úsilí o zachování stávajících léčebných možností.

V této souvislosti má zásadní význam podpora výzkumu a vývoje, zejména u prioritních patogenů, které identifikovala WHO a tuberkulózy. G20 proto chce vytvořit nové mezinárodní centrum pro spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje s cílem maximalizovat dopad stávajících a nových základních a klinických výzkumných iniciativ v oblasti antimikrobiálních látek, jakož i vývoje léčiv.

Kromě široké spolupráce zúčastněných zemí, příslušných odborníků a organizací, včetně OECD a WHO, budou země dále hledat praktické motivační možnosti na trhu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.