WHO vyzvala k vymýcení hepatitidy – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

WHO vyzvala k vymýcení hepatitidy

Vloženo: 29.07.2017, 08:26 | Čteno: 18350×
Montáž: APATYKÁŘ®

Nové údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) z 28 zemí, které představují přibližně 70 % celosvětové zátěže hepatitidy, naznačují, že úsilí o vymýcení hepatitidy posiluje. Publikovaná data ukazují, že téměř všech 28 zemí zřídilo na nejvyšší úrovni vnitrostátní výbory pro odstranění hepatitidy (s definovanými plány a cíli) a více než polovina již vyčlenila zvláštní prostředky v reakci na hepatitidu.

U příležitosti včerejšího Světového dne hepatitidy vyzývá WHO země, aby pokračovaly v přetavování svých závazků do zvýšených služeb s cílem vymýtit hepatitidu. Tento týden také WHO zařadila nové generické léčivo (sofosbuvir) na seznam léčiv pro léčbu hepatitidy C prekvalifikovaných WHO pro zvýšení přístupu k léčbě a současně podporující prevenci prostřednictvím injekční bezpečnosti, což je klíčový faktor při snižování přenosu hepatitidy typu B a C.

Plány pro boj s hepatitidou

Světový den hepatitidy 2017 proběhl pod heslem „Odstraňme hepatitidu“ a jeho smyslem je zmobilizovat intenzivnější akce směřující ke splnění zdravotních cílů v rámci udržitelného rozvoje do roku 2030. V roce 2016 schválilo Světové zdravotnické shromáždění první celosvětovou strategii WHO týkající se virové hepatitidy, která pomůže zemím rozšířit jejich reakce.

Nové údaje WHO ukazují, že více než 86 % sledovaných zemí si stanovilo vnitrostátní cíle pro odstranění hepatitidy a více než 70 % začalo vypracovávat národní plány pro boj s hepatitidou, které umožní přístup k účinné prevenci, diagnostice, léčbě a péči.

Navíc téměř polovina dotčených zemí usiluje o eliminaci hepatitidy tím, že poskytuje univerzální přístup k léčbě hepatitidy. Ale WHO se obává, že se pokrok musí urychlit.

Virová hepatitida v roce 2015 postihla celkem 325 mil. lidí, z toho 257 mil. lidí žijících s hepatitidou B a 71 mil. lidí s hepatitidou C – dva hlavní smrtící typy z pěti druhů hepatitidy. Virová hepatitida v roce 2015 způsobila 1,34 mil. úmrtí, což je číslo blízké počtu úmrtí na tuberkulózu a úmrtí spojených s HIV.

Zlepšení přístupu k léčbě hepatitidy C

Hepatitida C může být úplně vyléčena přímo působícími antivirotiky do 3 měsíců. Avšak od roku 2015 mělo přístup k léčbě pouze 7 % ze 71 mil. lidí s chronickou hepatitidou C.

WHO pracuje na zajištění dostupnosti přímo působících antivirotik pro potřebné. Ceny v některých zemích (především v zemích s vysokou zátěží, s nízkým a nižším středním příjmem) dramaticky klesly, což bylo umožněno zavedení generických verzí těchto léčivých přípravků. Seznam dostupných antivirotik v zemích pro léčbu hepatitidy C roste.

Nejnověji pak WHO prekvalifikovala první generickou verzi jednoho z těchto zásadních léčiv – sofosbuvir. Průměrná cena nutného tříměsíčního léčebného cyklu tohoto generika se pohybuje mezi 260-280 USD, což je jen zlomek původní ceny léčiva při prvním uvedení na trh v roce 2013.

Prekvalifikace zaručuje kvalitu, bezpečnost a účinnost přípravku a znamená, že jej nyní mohou získat v rámci tendrů mezinárodní dárci a odběratelé, jako např. UNITAID nebo agentury OSN, které nyní hradí léčivé přípravky určené pro osoby žijící s HIV, které mají rovněž hepatitidu C.

Léčba hepatitidy B

Díky celosvětově vysoké morbiditě a mortalitě je velký zájem také o vývoj nových terapií pro chronickou infekci virem hepatitidy B. Nejúčinnější léčba hepatitidy B, tenofovir (není kurativní, ale je ve většině případů nutný k životu), je v mnoha zemích s nízkým a středním příjmem dostupná za méně než 48 dolarů ročně. Existuje rovněž naléhavá potřeba rozšířit přístup k testování na hepatitidu B.

Zlepšení bezpečnosti injekcí a prevence infekce

Použití kontaminovaných injekčních jehel ve zdravotnických zařízeních představuje celosvětově velký počet nových infekcí hepatitidy B a C, takže bezpečnost injekcí je důležitou strategií.

Další zahrnují zabránění přenosu prostřednictvím invazivních postupů, jako je operace a péče o zuby, a zvýšením proočkovanosti proti hepatitidě B a rozšiřováním programů pro snížení škodlivých účinků u osob, které si léčiva podávají injekčně.

Aktuálně WHO spustila řadu nových vzdělávacích a komunikačních nástrojů, které podporují kampaň na zlepšení bezpečnosti injekcí, aby se zabránilo hepatitidě a jiným infekcím přenášených krví ve zdravotnických zařízeních.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.