Ve Spojených státech začíná Měsíc lékárníků – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APATYKÁŘ® PODPORUJE

Ve Spojených státech začíná Měsíc lékárníků

Vloženo: 01.10.2017, 09:14 | Čteno: 20468×
FOTO: American Pharmacists Association

Dnes začíná ve Spojených státech již tradiční „Měsíc amerických lékárníků“, akce Americké lékárnické komory. Celý říjen je věnován oslavě této profese, zviditelňování role lékárníka v americkém zdravotním systému, jeho edukačním aktivitám a pomoci pacientům.

Prezentace profese

Komora tuto akci spustila oficiálně v roce 2004. Od té doby využívá pravidelně měsíc říjen ke zvyšování povědomí mezi veřejností, pacienty, zákonodárci a dalšími zúčastněnými stranami o široké úloze farmaceutů, kterou dnes ve zdravotnictví hrají.

Během „Měsíce amerických lékárníků“ komora propaguje povědomí o mnoha službách, které lékárníci nabízejí nad rámec bezpečné distribuce léčiv.

Mezi ně např. patří sezónní i pravidelné očkování; revize léčiv pro posouzení bezpečnosti, účinnosti, interakcí a dodržování léčby; řízení zdravotní péče a poradenství u nemocí, jako je diabetes, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol; a poradenství při odvykání kouření.

Pomoc v nouzových situacích

Při letošních rozsáhlých přírodních katastrofách se soustředila pozornost také na roli, kterou lékárníci hrají v oblasti plánování veřejného zdraví a připravenosti na nouzové situace.

Ať už se jednalo o distribuci životně důležitých léčiv, zřizování mobilních lékáren dle potřeby v daných oblastech nebo poskytování péče o pacienty, reagovali vždy lékárníci v postižených a sousedních oblastech tak, aby pomohli těm, kteří to potřebují.

Měsíční akce veřejnost upozorňuje, jaký dopad má lékárnická profese na zlepšení užívání léčiv, péče o pacienty a na přístup pacientů ve všech regionech a v rámci všech různých forem lékárenské péče.

Lobbying u politiků

Je to způsob, jak inspirovat a pochlubit se lékárnickou profesí, a zároveň povzbudit veřejnost, aby „poznala svého lékárníka, poznala svůj lék“, což je tradiční heslo „Měsíce amerických lékárníků“.

To má motivovat pacienty ke komunikaci s jejich lékárníkem, aby se dozvěděli více o léčivých přípravcích, které užívají a o dalších službách, které jim mohou lékárníci nabídnout.

V rámci letošního „Měsíce amerických lékárníků“ se profesní asociace účastní různých aktivit, včetně veletrhu zdraví v Capitol Hill 11. října, kde mohou členové a zaměstnanci Kongresu a široká veřejnost získat očkování proti chřipce a řadu zdravotních screeningů, včetně zjištění hustoty kostí, glykémie, cholesterolu, krevního tlaku ad.

Již tradičně silná je i mediální kampaň i kampaň na sociálních mediích.

Den selfie

Novinkou je letos v rámci měsíční kampaně 4. října „Selfie Day“, v rámci něhož komora vyzvala lékárníky a studenty farmacie, aby sdíleli své vlastní fotografie, které vyjadřují, proč mají rádi svou profesi.

Den farmaceutických techniků

Již několik let je také součástí kampaně „Den farmaceutických techniků“, letos se koná 17. října, který zviditelňuje neocenitelnou pomoc této profese při všech lékárnických činnostech po celý rok.

Komora vyzvala lékárníky, aby v tento den poděkovali svým kolegům za vše, co pro ně a pacienty dělají.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.