12. říjen – Den amerických lékárnic – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APATYKÁŘ PODPORUJE

12. říjen – Den amerických lékárnic

Vloženo: 12.10.2018, 06:06 | Čteno: 12454×
FOTO: Dr. Suzanne Soliman

Ve Spojených státech dnes probíhá vůbec první Den amerických lékárnic, cílený svátek oslavující ženy farmaceutky. Jako podobné aktivity i tento chce zviditelnit lékárnické aktivity, každodenní poskytování kvalitní lékárenské péče pacientům po celé zemi, nicméně s cíleným zaměřením na ženy.

Oslava lékárnic

Den lékárnic je aktivitou neziskové organizace Pharmacist Moms Group, kterou založila v roce 2017 lékárnice Dr. Suzanne Soliman s cílem pomáhat, podpořit a poskytnout profesionální zastoupení pro lékárnice maminky. Skupina se během jednoho roku rozrostla na více než 12 tis. lékárnic a dále roste. Ke 12. říjnu 2018 má 15 tis. lékárnic.

Dr. Soliman vystudovala farmacii a zastávala několik různých pozic na akademické půdě a také ve farmaceutickém průmyslu jako lékařská a vědecká pracovnice. Nyní působí jako vedoucí akademická pracovnice pro Akreditační radu pro lékařské záležitosti.

Datum 12. říjen bylo zvoleno pro Den lékárnic záměrně na počest legendární první lékárnice ve Spojených státech, Elizabeth Gooking Greenleaf, která měla 12 dětí a stala se inspirací pro tisíce žen, které sní o tom, že se stanou lékárnicí.

Zatímco ženy tvořily již v 60. letech minulého století jen 8 % všech farmaceutů v USA, v současné době je to už 55 % všech lékárenských zaměstnanců a předpokládá se, že počet praktikujících lékárnic se bude nadále zvyšovat. Přibližně 6 % ze 14 tis. titulů doktro farmacie (PharmD) ve Spojených státech v roce 2016 získaly ženy.

Ženy mají zvláště dobré předpoklady působit jako důvěryhodní zdravotničtí pracovníci – zvláště u žen, které podle statistik činí průměrně z 80% rozhodnutí o nákupu v oblasti zdravotní péče pro své rodiny – a často pečují o své vlastní děti i o stárnoucí rodiče.

Den lékárnic oslavuje významné úspěchy, jichž ženy dosáhly při výkonu kariéry v lékárnách, uznává vůdčí osobnosti, které tento pokrok umožnily a uznává významný přínos, který mají lékárnice každodenně při poskytování kvalitní péče pacientům v rámci společnosti na celostátní úrovni.

Součástí kampaně je podobně jako v případě Světového dne lékárníků, který se každoročně slaví 25. září, jsou i aktivity na sociálních sítích, pořizování tematických selfies. Kampaň je podpořena také podporou influencerů.

Měsíc lékárníků

Připomeňme, že říjen je ve Spojených státech již tradičně Měsícem amerických lékárníků, který oslavuje lékárnickou profesi a probíhá po celé zemi v duchu motta Snadno dostupný a připravený pomoci. Cílem je zviditelnit profesi a zvýšit povědomí o širokém spektru služeb, které lékárníci poskytují, s důrazem na dostupnost a odbornost farmaceutů v péči o pacienty.

Ať se již jedná o management bolesti, poradenství k doplňkům stravy, sezónní očkování i celoživotní očkování, lékové revize pro posouzení bezpečnosti, účinnosti, interakcí a dodržování léčby, management péče a poradenství k nemocem, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, astma a vysoký cholesterol a rovněž poradenství při odvykání kouření.

Každý rok 17. října pak probíhá v americkém Kongresu slyšení lékárníků o tom, jak může lékárenská profese pomáhat pacientům – tentokrát s celonárodní opiátovou krizí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.