Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí

Vloženo: 11.11.2018, 08:00 | Čteno: 12654×
FOTO: Mgr. Lenka Peterková, PharmDr. Ivana Lánová
(archiv autorek)

Komentář PharmDr. Ivany Lánové (Lékárny Benu) a Mgr. Lenky Peterkové (Lékárny Dr.Max) k posuzování kvality práce lékáren ze strany SÚKL.

Devatenáctého září se uskutečnila schůzka, která měla na programu jediný bod: kontroly SÚKL. Jde o téma, které zdůrazňoval i XXVI. Sjezd delegátů ČLnK, a tak by bylo jen logické očekávat kvalitní debatu mezi všemi přítomnými. Ale…

V sídle SÚKL se s jeho vedením setkali zástupci Komory, lékárenských sdružení včetně nemocničních lékárníků a také vedoucí jednotlivých Oddělení kontroly léčiv (OKL). Analýzu kontrol SÚKL ale předložila jen APLS, kterou jsme na místě zastupovaly spolu s kolegyní Ivanou Lánovou. Odprezentovaly jsme výsledky loňských kontrol SÚKL za oba řetězce.

Z rozboru vyplývá, že lékárny zastřešované APLS mají výsledky v některé škále hodnocení až o několik desítek procentních bodů lepší než ostatní lékárny v ČR. Při vyhodnocení vycházela APLS jednak z kontrolní zprávy SÚKL za rok 2017, jednak z interních statistik kontrol lékáren Dr.Max a Benu. Data SÚKL byla očištěna o data řetězcových lékáren a tímto byla získána validní data o ostatních kontrolovaných lékárnách.

Že síťové lékárny umějí při kontrolách SÚKL velmi dobře obstát, je podle dostupných dat neoddiskutovatelný fakt. O to víc nás zamrzelo, že se už během setkání samotného, a později pak i na sociálních sítích, objevila tvrzení, která tuto skutečnost znevažují.

Na Twitteru se člen vedení Komory vyjádřil jednoznačně v tom smyslu, že hodnocení SÚKL není objektivní. „K měření kvality by měly být používány objektivní veličiny. Známka z kontrol SÚKLu to není,“ dočítáme se. Jestliže se zpochybňuje role SÚKL, kdo tou autoritou má tedy být? Co tedy je objektivním hodnocením? Osobně jsme přesvědčeny, že SÚKL měří všem stejným metrem a výsledky kontrol bereme jako podnět ke zlepšení stavu, nikoli jako projev zlé vůle.

„Objeví-li SÚKL chybu v řetězcové lékárně, rychle se o ní dozví všechny lékárny řetězce a napravují ji. Pro lékárny i pacienty by bylo dobré, kdyby nejčastější chyby publikoval přímo SÚKL,“ píše přispěvatel na Twitteru dále. A mají snad mít sítě kvůli tomu, že tyto informace sdílejí mezi jednotlivými lékárnami, špatné svědomí? Vždyť co je lepšího, než rychlý přenos informací v zájmu odstranění co největšího množství nedostatků?

Ano, je pravda, že nespornou výhodou řetězců je, že k tomu mají vytvořeny vnitřní mechanismy a umějí nastavit taková (systémová, nikoli jednorázová) opatření, aby se pochybení neopakovala. V tomto duchu zaznělo ze strany SÚKL, že v rámci síťových lékáren je daleko méně recidivujících pochybení než v ostatních kontrolovaných lékárnách. Navíc podle vyjádření SÚKL mají lékárenské sítě nastavené takové kontrolní mechanismy, např. ve formě interních auditů, které minimalizují nedostatky zjištěné při kontrolách SÚKL.

I ostatní lékárny v ČR mohou sdílet své výsledky z kontrol SÚKL např. v rámci setkání funkčních Okresních sdružení lékárníků (OSL), popř. třeba i prostřednictvím Komory. Výše zmiňovaný kolega volá navíc po zveřejňování nejčastějších pochybení SÚKL. Tato pochybení jsou popsána včetně počtů pochybení v kontrolní zprávě, která je výborným vodítkem pro přípravu na kontrolu SÚKL.

Bylo také řečeno, že pro objektivitu výsledků je třeba zohlednit činnosti, kterými se daná lékárna zabývá. Dva kolegové zmínili, že pokud řetězcové lékárny nic nedělají (myšlena byla příprava IPLP), nemohou se dopustit žádných pochybení. Většina lékáren v řetězcích ale IPLP připravuje. Pouze IPLP s méně běžnými surovinami nechávají lékárny připravit v centrální laboratoři. Síťové lékárny jsou svým rozsahem činností srovnatelné s ostatními veřejnými lékárnami v ČR.

Shrnutí už je snad jen takové, že pořekadlo kdo nic nedělá, nic nezkazí v případě lékáren neplatí. Každá ví, co má dělat; každá ví, podle jakých předpisů a každá se musí měnit, aby co nejlíp vyhověla požadavkům legislativy i pacienta. Zcela výjimečně bych si vypůjčila příklad ze sportu. Když se mi nelíbí výsledek, rozhodně to nevyřeším změnou pravidel a už vůbec ne osočováním soupeře. Mnohem čistší cesta je lepší hra.

Autoři:

PharmDr. Ivana Lánová
pracuje jako vedoucí lékárny Benu v Mladé Boleslavi a na pozici lektorky ve společnosti Benu Česká republika. Externě vyučuje na VOŠ v Ústí nad Labem a spolupracuje s dalšími VOŠ a Farmaceutickou fakultou UK, kde pořádá semináře a přednášky.

Mgr. Lenka Peterková
pracuje pro ČLH, a.s. na pozici Představitel vedení kvality. Řídí udržování a zvyšování efektivnosti systému managmentu kvality implementovaného ve společnosti. Dále odpovídá za přípravu a realizaci interních auditů lékáren a provádí dohled nad kontrolami ostatních kontrolních orgánů v lékárnách.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.