Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 3.

Třetí část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EVROPSKÝ DEN SPRÁVNÉHO UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK

11. Evropský antibiotický den – společně proti zbytečnému používání antibiotik

Vloženo: 18.11.2018, 07:00 | Čteno: 13725×
FOTO: ECDC

Dne 18. listopadu 2018 probíhá 11. Evropský antibiotický den. Cílem této aktivity je poskytnout podporu pro národní kampaně zaměřené na uvážlivé používání antibiotik a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Nová studie používání antibiotik

V souvislosti s 11. Evropským antibiotickým dnem zveřejnila Evropská komise výsledky nové studie Eurobarometru týkající se informovanosti veřejnosti o antibiotikách a trendech v jejich používání. Ze studie vyplývá, že v této oblasti došlo k pozitivnímu vývoji.

32 % osob uvedlo, že během posledních dvanácti měsíců užívalo antibiotika (v roce 2009 to bylo 40 %). Mnohá z těchto antibiotik však byla užívána zbytečně – 20 % antibiotik bylo použito na chřipku nebo nachlazení a 7 % bez lékařského předpisu. Přitom 66 % respondentů ví, že je zbytečné antibiotika užívat proti nachlazení a 43 % respondentů si uvědomuje, že antibiotika nejsou účinná proti virům. Více než dvě třetiny osob by o antibioticích rády získaly více informací.

V reakci na tyto údaje a u příležitosti Evropského antibiotického dne uvedl komisař Dr. Vytenis Andriukaitis, je třeba intenzivněji pracovat na zlepšování informovanosti a znalostí veřejnosti o antimikrobiálních látkách. V Evropě dochází podle nejnovějších odhadů v důsledku antimikrobiální rezistence každoročně ke 33 tis. úmrtím, přičemž většině těchto úmrtí lze předejít tím, že se zamezí zbytečnému používání antibiotik, a lepší diagnostikou a prevencí infekcí v nemocnicích a ve společenstvích.

Kromě zlepšování informovanosti a znalostí vyzval eurokomisař je spojení sil a boji proti antimikrobiální rezistenci nejen z hlediska lidského zdraví, ale také z perspektivy zdraví zvířat a životního prostředí. Za několik dní Rada schválí nové evropské právní předpisy týkající se veterinárních léčivých přípravků a medikovaných krmiv, což představuje významný průlom v této oblasti.

EU stojí v posledních 15 letech v čele úsilí o řešení problému antimikrobiální rezistence. Vloni byl přijat nový a komplexní akční plán EU v oblasti antimikrobiální rezistence, v němž byly stanoveny cíle Komise, pokud jde o boj proti této rezistenci v rámci politik týkajících se lidského zdraví, zdraví zvířat a životního prostředí.

Důležitým milníkem budou nadcházející evropské právní předpisy týkající se veterinárních léčivých přípravků a medikovaných krmiv, které stanoví širokou škálu konkrétních opatření pro boj proti antimikrobiální rezistenci a podporují obezřetné a odpovědné používání antimikrobiálních látek.

Od roku 2022 bude v EU zakázáno používání antimikrobiálních látek na podporu růstu zvířat a dále preventivní používání antimikrobiálních látek v medikovaném krmivu a ve skupinách zvířat. Dále budou existovat omezení pro metafylaktické použití antimikrobiálních látek a možnost vyhradit určité antimikrobiální látky pouze pro humánní použití.

Kromě toho země, jež nejsou členy EU, budou muset při vývozu do EU dodržovat zákaz antimikrobiálních látek na podporu růstu, jakož i omezení používání antimikrobiálních látek určených pro humánní použití. Nové předpisy EU tak zlepší ochranu evropských spotřebitelů před rizikem šíření antimikrobiální rezistence prostřednictvím dovozu zvířat nebo produktů živočišného původu.

Vzhledem k tomu, že antimikrobiální rezistence je vážným problémem na unijní i celosvětové úrovni, je mezinárodní spolupráce nanejvýš důležitá. EU i nadále podporuje spolupráci a posiluje pokyny týkající se antimikrobiální rezistence v příslušných mezinárodních organizacích (jako je WHO, OIE a FAO) a ujímá se aktivní a vůdčí úlohy v práci skupiny G20.

Antimikrobiální rezistence

Antimikrobiální rezistence je odolnost mikroorganismu vůči antimikrobiálnímu léčivému přípravku, na který byl původně citlivý. Vyskytuje se přirozeně, ale tento jev se výrazně zvyšuje nadměrným a nevhodným používáním antimikrobiálních léčivých přípravků a špatnými postupy pro zvládání infekcí a nedostatečnými hygienickými návyky u lidí a zvířat.

Studie Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a skupiny pro spolupráci v oblasti mikrobiální rezistence odhaduje, že infekce vyvolané bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům způsobily v roce 2015 v Evropě 33 tis. úmrtí.

Boj proti antimikrobiální rezistenci vede nejen k lepšímu zdraví, ale má také velký hospodářský přínos. Ve zprávě OECD zveřejněné začátkem tohoto měsíce (s podporou Komise a ECDC) se odhaduje, že zintenzivněním našeho úsilí v boji proti antimikrobiální rezistenci můžeme v Evropě, Severní Americe a Austrálii ušetřit až na 4,8 miliardy dolarů ročně.

Evropský antibiotický den

Evropský antibiotický den je evropská iniciativa v oblasti zdraví, kterou koordinuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve spolupráci s Evropskou komisí a jejímž cílem je poskytnout platformu a podporu pro vnitrostátní kampaně zaměřené na boj proti antimikrobiální rezistenci, zejména na obezřetné používání antibiotik.

Při příležitosti Evropského antibiotického dne v Evropě každoročně probíhají v týdnu kolem 18. listopadu vnitrostátní kampaně zaměřené na uvážlivé používání antibiotik. Obezřetné používání znamená, že se antibiotika používají pouze tehdy, pokud je to nutné, a to ve správné dávce, ve správném intervalu mezi jednotlivými dávkami a po předepsanou dobu léčby.

K této aktivitě se připojila již podeváté i cca1100 českých lékáren v rámci osvětové kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren. Jejím cílem je zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.

Od roku 2015 se s aktivitou Světový antibiotický týden připojila i Světová zdravotnická organizace, letos probíhal ve dnech 12.-18. listopadu 2018.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.