Otevřený dopis PharmDr. Zdeňka Blahuty presidentovi ČLnK – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Otevřený dopis PharmDr. Zdeňka Blahuty presidentovi ČLnK

Vloženo: 22.01.2019, 16:45 | Čteno: 13720×

Otevřený dopis výkonného ředitele Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňka Blahuty presidentovi České lékárnické komory (ČLnK).

Vážený pane prezidente,

se zájmem jsem si přečetl tiskovou zprávu ČLnK ze 14. ledna, v níž komentujete oznámení o vzniku Evropské federace lékárenských sítí (EFPC). Jako její výkonný ředitel musím na Vaši interpretaci reagovat, aniž bych ovšem chtěl roztáčet spirálu reakcí a protireakcí.

Použil jsem sice výraz interpretace, ale na místě by bylo spíše slovo dezinterpretace. Začnu tématem, které považuji za nejpodstatnější – kontrolami SÚKL zaměřenými na kvalitu péče poskytované českými lékárnami. Ano, srovnali jsme výsledky kontrol u síťových lékáren a výsledky lékáren ostatních. Chtěli jsme na jednoznačných faktech dokumentovat, že řetězcové lékárny vykazují oproti ostatním v menší míře pochybení. Potvrzuje to současné vedení SÚKL a jako bývalý ředitel národní autority to potvrzuji i sám. Třebaže jsem ovšem čelil na tiskové konferenci EFPC v Praze otázce, zda jsou tzv. nezávislé lékárny horší, odmítl jsem jednoznačnou odpověď, protože samozřejmě vím, že i jiné, než síťové lékárny dokážou poskytovat perfektní servis pacientům. Nešlo nám o zpochybnění tohoto faktu, ale o něco mnohem podstatnějšího – o něco, co Vy sám bohužel vytrvale zanedbáváte, čemu se důsledně vyhýbáte, třebaže byste se měl chovat jako vrcholný představitel profesní organizace jinak. Šlo nám o uznání kvality práce lékárníků zaměstnaných v sítích.

Je to téma, které se nezřídka objevuje v příspěvcích na diskusních fórech webu českých lékárníků i jinde. Zdvihají ho stále titíž lidé, jejichž motivy musíte znát i Vy. A i Vy musíte vědět, že tím posledním důvodem je pro ně starost o kvalitu péče poskytované pacientům. Od vedoucího představitele profesní organizace, jemuž musejí přispívat na plat všichni lékárníci bez rozdílu, bych očekával, že se bude stavět bez rozdílu i za všechny své kolegy, jejichž práce je neprávem zpochybňována. Měl jste k tomu v minulosti mnoho příležitostí. Nevyužil jste ani jednu. Z toho důvodu toto téma, které se dotýká profesní cti několika tisíc lidí (!), musela zvednout EFPC. Mimochodem, naše federace jen v ČR zastřešuje kolem 4 tisíc farmaceutických profesionálů.

Kvalitu poskytované péče dáváte rovněž do souvislosti s individuální přípravou v lékárnách. Zmiňujete nejsilnější lékárenskou síť u nás, u níž zpochybňujete jednak přípravu jako takovou, jednak dodací lhůty u IPLP. To jsou poměrně závažná tvrzení a dříve, než v tomto duchu oslovíte veřejnost, měl byste si ověřit fakta. I přes to, že tato síť má i soustředěnou individuální přípravu, stále se kolem 60 procent IPLP realizuje v samotných lékárnách. Navíc jako lékárník byste měl centrální laboratoř přivítat, protože tak vzniklo další místo, kde mohou farmaceuti rozvíjet svou odbornost v podmínkách, které běžná lékárna nikdy nebude mít.

Pane prezidente, píšete, že EFPC manipulativně upřednostňuje řetězcové lékárny. Opak je pravdou, to Vy je manipulativně upozaďujete a tento aspekt je charakteristický pro celou dobu Vašeho působení v čele profesní organizace. Jestliže ve své tiskové zprávě uvádíte, že ČLnK zastupuje všechny lékárníky bez ohledu na vlastnickou strukturu lékárny, máte ještě několik měsíců na to, abyste své kolegy v síťových lékárnách přesvědčil, že toto tvrzení myslíte vážně.

S pozdravem

PharmDr. Zdeněk Blahuta
výkonný ředitel
European Federation of Pharmacy Chains

V Praze, 18. 1. 2019

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.