Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Má dať – Dal

Vloženo: 02.02.2019, 06:56 | Čteno: 14362×

Nekrolog presidenta Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondreje Sukeľa k úmrtí PharmDr. Jána Valjana (*2. 12. 1952 – ✝5. 1. 2019), lékárníka a někdejšího presidenta této stavovské organizace.

PharmDr. Ján Valjan od promócie na Farmaceutickej fakulte takmer až do svojich posledných dní pracoval ako lekárnik v Levoči a Spišskej Novej Vsi, v ktorej už v roku 1989 zakladá prvú regionálnu lekárnickú komoru a v ktorej si pred dvadsiatimi piatimi rokmi otvoril vlastnú lekáreň Statim. Rovnako sa v roku 1993 stal prezidentom formujúcej sa Slovenskej lekárnickej komory, ktorej bol a bude jednou z najvýznamnejších osobností. V rokoch 2000 – 2006 bol jej viceprezidentom a v rokoch 2006 – 2010 opäť prezidentom.

Milan Rúfus vo svojej poslednej básni, zamýšľajúc sa nad prežitým, hovorí – Čím bol môj život? Trvalým úžasom z Božej dielne. Dnes si kladieme rovnakú otázku a zamýšľame sa nad predčasne zavŕšeným životom nám všetkým blízkeho človeka.

24. marca 2006 som dostal takýto mail – Pokiaľ článok Výhrada rozumu v týždenníku .týždeň je váš, tak je to dobre. Ján Valjan.

Napriek generačnému rozdielu od tohto dňa sa začal dlhý, takmer každodenný rozhovor s človekom, ktorého charakteristika zahŕňa otvorenosť ale aj hĺbavosť, vtip i vážnosť, pokoru spojenú so zdravou drzosťou, empatiu i tvrdohlavosť. Boli to desiatky osobných stretnutí, stovky, ak nie tisíce mailov, množstvo takmer každodenných telefonátov – vždy, keď som na displeji telefónu videl 053, vedel som, že sa zo slúchadla ozve – no chlapec môj, povedz mi niečo potešujúce. My lekárnici vieme, že v lekárenstve až tak veľa potešujúcich správ za posledné roky nebolo, ale to všetko, čo sa udialo – a čo doktor Valjan tak hlboko osobne prežíval – bolo hlavne vďaka nemu o čosi znesiteľnejšie. Vďaka nemu a jeho geniálnej schopnosti v jednoduchej glose, či krátkom fejtóne pomenovať pravú podstatu vecí.

V deň, keď sme sa dozvedeli smutnú správu o Jankovom odchode, sa v kostoloch čítala kapitola Matúšovho evanjelia o mudrcoch z východu, ktorí sa prišli pokloniť narodenému Ježišovi, lebo videli jeho hviezdu na východe. Väčšina z nás si mylne myslí, že mudrcov do Betlehema viedla práve tá hviezda. Pri pozornejšom čítaní tohto príbehu však zistíme, že hviezda sa objavila iba na začiatku ich cesty a potom zmizla. Znovu sa objavila až na konci, keď ju už až tak veľmi nepotrebovali.

Doktor Valjan bol takouto hviezdou slovenského lekárenstva. Hviezdou, ktorá nás všetkých povzbudila, inšpirovala a vyzvala na náročnú cestu. Jej svetlo je také silné, že nás až znepokojuje. Znepokojuje napriek našej spokojnosti. Táto hviezda však teraz zmizla. A je na nás, či vytrváme na ceste ku ktorej nás pozvala a ktorej cieľ sa nám teraz zdá v úplnom nedohľadne. Je na nás, aby sme posolstvo a ideály, ktoré nám prezident Valjan ukázal udržiavali a rozvíjali. Aby sme svetlo inšpirácie, ktoré nám zanechal, nasledovali, hoci sa z nášho pohľadu v tejto chvíli stratilo.

Milý Janko
V decembri 2012 si napísal – Mama tá ma naučila milovať ľudí, apko, ten ma naučil milovať svet. Naučili ma a dúfam, že sa im to podarilo aj to, že slušnosť, pozornosť k druhým je dôležitá. Vlastne ma naučili to, že keď príde ten posledný účet – má dať – dal, nie je to o tom, aká bola tržba, aký bol zisk, ale je to o niečom inom.

Ty si svoj posledný účet už predložil a som presvedčený, že bol presne taký, aký byť mal. Je zvykom povedať – odpočívaj v pokoji – ale ja ti to dnes nepoviem. Poviem Ti, že nám všetkým budú chýbať tvoje telefonáty začínajúce „tu Janko Valjanko“. Poviem Ti, že – neodpočívaj, pomáhaj nám, dávaj na nás pozor z tej svojej nebeskej lekárne, v ktorej už stojíš za tárou a usmievaš sa po boku blahoslaveného lekárnika Artemide Zattiho, verný odkazu svojho otca a svojej mamy. Spolu s magistrom Žuffom a množstvom kolegov, ktorí Tebe a nám boli vzorom.

Čím bol Tvoj život? Trvalým úžasom z Božej dielne.

Česť Tvojej vzácnej pamiatke.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.