Konference Trendy v evropském lékárenství očima účastníka – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Konference Trendy v evropském lékárenství očima účastníka

Vloženo: 06.04.2019, 06:59 | Čteno: 10607×
Foto: Mgr. Lukáš Höchtberger (archiv autora)

Komentář kolegy lékárníka Mgr. Lukáše Höchtbergera (Magistra lékárna U polikliniky) k nedávno proběhlé odborné konferenci Ministerstva zdravotnictví ČR Trendy v evropském lékárenství.

Mezinárodní konference Ministerstva zdravotnictví ČR s oficiálním podtitulem Trendy v evropském lékárenství svým programem a mezinárodními hosty slibovala zajímavý náhled do možné budoucnosti lékárenství v České republice.

Přiznám se, že velkou motivací pro účast byla také upomínka, že se může jednat o konferenci „o nás bez nás“ a to především z důvodu představení vizí, jak by mohl vypadat případný distanční výdej Rx léků bez účasti zástupců praktikujících lékárníků. Při poslechu přednášek jsem si během konference (znovu) uvědomil, že lékárenská péče je především zdravotnickou službou. A jako služba potřebuje odrážet potřeby a tužby především pacientů. Pokud si tedy pacient žádá možnost využít výdej Rx léků mimo lékárnu s velkou pravděpodobností k tomu dříve nebo později dojde. Je na čase začít přemýšlet nad tím, co do budoucna doopravdy chceme. Zda stát a bránit se nastoleným trendům a nechat se pak válcovat změnou. Nebo se jí postavíme čelem, ukážeme a vydefinujeme, jak má tento výdej vypadat, aby byl systém především bezpečný pro pacienta.

Blok zabývající se (ne)dostupností léků odstartovala ředitelka SÚKL Irena Storová s tím, že se nedostupnost léků těžko jednoznačně definuje. To však nebránilo tomu, aby si jak představitelé výrobců tak velkodistributorů léčiv přehazovali případnou odpovědnost jako horký brambor z jedné strany na druhou. Jakým způsobem může pomoct zavedení emergentního systému dodávek léčiv, představili zástupci Ministerstva zdravotnictví ze Slovenska. Z jejich projevu bylo vidět, že systém není samospasný a potřebuje ještě doladit. Především z pohledu administrativní zátěže pro lékárny. Nicméně hlavní účel, že má každá lékárna možnost objednat lék pro svého pacienta, se pokrýt daří.

Peprnější výměnu názorů také přinesla debata o odměňování lékáren. Všichni se sice shodují na tom, že český model odměňování lékáren postavený na marži není vůbec šťastný. Jak by však měl vypadat se už zástupci MZ, ČLnK či zástupců evropských lékárenských řetězců neshodují. Je vidět, že i zde bude potřeba dojít k určité formě kompromisu, protože odměňování založené čistě na výkonech farmaceuta se zdá být hudbou vzdálené budoucnosti ne-li utopií.

Závěrečnou panelovou debatu pak ovládly silné emoce. Největším ohniskem zloby se stal návrh na uvolnění Rx léků pro prodej přes internet, který byl podán pod hlavičkou Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP). Debata se zanesla až tak daleko, že prezident ČLnK Lubomír Chudoba byl schopný vznést až podpásovou myšlenku, že představitelé NRZP jednají na základě spolupráce s představiteli internetových lékáren, kterým jde především o zisky. Předseda NRZP hájil postup snahy prosadit on-line výdej skrz návrh poslance Nachera tím, že se snažili pouze myšlenku uvést co nejdříve do provozu. Opět to volá po rychlé aktivitě lékárníků, protože by se z on-line výdeje receptu mohla rychle stát líbivá politická záležitost.

V další části diskuze se pod palbou otázek se také ocitl náměstek ministra Filip Vrubel, ve chvílích, kde se debatovalo o emergentním systému. Náměstek však kontroval otázku dostupnosti pro všechny lékárny tím, že není v kompetencích MZ nahlížet do skladů výrobců a dodavatelů a řídit jejich zásoby. Emergentní systém má sloužit především tomu, aby byla jakákoliv lékárna schopná sehnat pro daného pacienta jeho konkrétní lék.

Konference byla zakončena slovy náměstka MZ Filipa Vrubela, který projevil spokojenost s tím, že si konference kladla za cíl rozproudit debatu o budoucnosti lékárenství a to se povedlo. Je obtížné se na tuto problematiku podívat nestranně jako lékárník a rozlišit, zda odpůrcům jde opravdu primárně o pacienta nebo je žene strach z výpadku příjmů kamenných lékáren. Stejně tak si pacient může žádat on-line výdej Rx léčiv, který však nemusí být bezpečnou formou výdeje. Můžeme poukazovat na to, že pacienti na tuto možnost nepřišli sami. Možná jim byla myšlenka podstrčena jinou zájmovou skupinou, nic to však nezmění na tom, že ji přijali za svou. Pojďme tedy říct, jak má budoucnost výdeje léčiv vypadat.

Autor:
Mgr. Lukáš Höchtberger
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.