Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 3 – Nadstandardní služby lékáren (1)

Vloženo: 05.08.2019, 06:02 | Čteno: 13980×
Hosté APAvision 3 – RNDr. Marek Petráš, PharmDr. Kateřina Majznerová, Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, Ph.D., PharmDr. Michala Belasová, PharmDr. Ondrej Sukeľ, MUDr. Alena Miková, PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA<br>FOTO: PharmDr. Martin Dočkal
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Provozovatel českého farmaportálu s dvacetiletou tradicí APATYKÁŘ® PharmDr. Martin Dočkal uspořádal třetí setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor těm, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již třetí setkání proběhlo na čistě lékárenské téma Nadstandardní služby lékáren 24. července 2019 opět v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, (ministr zdravotnictví), MUDr. Alena Miková (ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků Všeobecné zdravotní pojišťovny), PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), PharmDr. Michala Belasová (Lékárny BENU), PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA (výkonný ředitel Evropské federace lékárenských sítí) a RNDr. Marek Petráš, Ph.D. (odborný pracovník 3. Lékařské fakulty Univezity Karlovy a provozovatel webu Vakcíny.net).

Podpora nových kompetencí

Více než tříhodinovou odbornou diskuzi zahájil ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, který upozornil na vytvoření pracovní skupiny při Ministerstvi zdravotnictví. Očekává, že jejím cílem budou do konce roku společné výstupy různých zástupců segmentu (profesní komora, provozovatelé, síťové lékárny, pojišťovny) na základní nastavení oboru.

Ministerstvo již nyní rozšiřuje kompetence např. praktických lékařů, ale i sester (mj. preskripce zdravotnických prostředků) a nebrání se ani smysluplným návrhům ze strany lékárníků na rozšíření jejich kompetencí. Proto jej do odborného think-tanku PharmDr. Dočkal pozval, aby se seznámil s reálným pohledem lékárníků z terénu.

Ministr uvedl, že je ochoten vyjít lékárníkům vstříct, pokud bude nalezen konsenzus. Již nějakou dobu se hovoří o očkování a různých screeningových službách, anebo zavedení tzv. návštěvní služby lékárníka jako protinávrh k zásilkovému výdej receptových léčivých přípravků.

Nicméně zcela otevřeně přiznal, že diskuze nebude jednoduchá, zejména např. u možnosti očkování v lékárnách, kdy očekává odpor některých zájmových skupin zdravotníků. Rozumí nejen požadavkům na nové výkony, ale i na jejich úhradu. Tady ale bude nutné přesvědčit zdravotní pojišťovny o přínosu nadstandardních služeb:

„Já znám stanoviska pojišťoven, kdy ony, samozřejmě, říkají, že nechtějí platit věci dvakrát. Tzn., že potřebují vidět přidanou hodnotu těch služeb a to bude zase na lékárnících, aby prokázali, že např. pokud by se rozšířila možnost provádět očkování, tak že by to skutečně vedlo k vyšší proočkovanosti a i ty další služby, aby to nebylo něco, co se bude dublovat s kompetencemi, které má již dnes lékař.“

Zatraktivnit obor

PharmDr. Dočkal připomněl jednoznačný úspěch letošního Dohodovacího řízení, kdy se podařilo otevřít možnosti úhrad dalších služeb (pohotovostní služby, individuální příprava). To vnímá jako zásadnější než navýšení hodnoty signálního výkonu, protože to otevírá možnost dostat do lékáren další peníze.

Otevřeně se proto zeptal MUDr. Aleny Mikové, zda jsou pojišťovny proti nadstandardním službám lékáren principielně, anebo jde spíše o komunikační problém, kdy zástupci lékárníků nejsou schopni definovat, co vlastně chtějí.

MUDr. Miková potvrdila slova ministra a rovněž vyzdvihla letošní Dohodovací řízení, kdy se prosadila mj. i podpora pohotovostních lékáren. Jako lékařka však uvedla, že by se měl více využít potenciál lékárníků tak, aby se zatraktivnil obor lékárenství i pro mladé lékárníky, které – podle jejích současných zkušeností i na základě zvýšeného zájmu pracovat ve zdravotní pojišťovně – příliš nenaplňuje. Zatímco v minulosti získávala pojišťovna do svého týmu jen obtížně farmaceuty či klinické farmaceuty, nyní se jí sami hlásí.

„Já se domnívám, že i na úrovni lékáren je možné zatraktivnit ten obor. V rámci lékových interakcí, různých konzultací, edukací atd. A ve spolupráci s lékárníky připravit takové portfolio informací, aby ten obor byl atraktivní pro běžného lékárníka. Očkování je určitě další možná činnost, o které slyšíme od lékárníků, můžeme na tom spolupracovat, ale podle mě je potřeba posílit to základní – zvýšení a využití odborného potenciálu farmaceutů,“ myslí si MUDr. Miková.

PharmDr. Dočkal upozornil na celoevropský trend posilování kompetencí lékárníků, konkrétně umožnění např. výdeje/preskripce receptově vázaných přípravků lékárníkem ve specifických případech či řešení opakované preskripce u chronických pacientů, a vyzval ministra zdravotnictví, aby využil potenciál lékárníků. Podobná kompetence pomůže jak pacientům, tak systému, který ušetří zbytečné návštěvy pacientů jen kvůli preskripci.

Ten výzvu přijal s tím, že se takové debatě nebrání, ostatně ministerstvo již rozšířilo kompetence praktických lékařů, nicméně upozornil, že zatím lékárníci tuto debatu neotevřeli. To pozoruje i PharmDr. Dočkal, proto naopak toto téma otevřel.

Lékový záznam

Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA v této souvislosti upozornil na prosazování lékového záznamu s tím, že ministerstvo chce, aby do něj měli přístup i farmaceuti nejenom lékaři (nahrávka APAvision proběhla před hlasování Senátu). Protože oni jsou odborníci na léky a mohou poskytnout odbornou konzultaci pacientovi. Vnímá lékový záznam jako velký potenciál pro lékárníky s ohledem na vyhodnocování lékových interakcí, kde se budou moci lékárníci ukázat.

PharmDr. Dočkal následně položil záměrně provokativní otázku, zda je to skutečně to hlavní, co ministerstvo od lékárníků očekává. Nedávno totiž první zdravotní pojišťovna představila online vyhodnocování lékových interakcí u svých pojištěnců. Upozornil proto na fakt, zda automatizace nenahradí v této doméně lékárníky.

Na to reagoval pan ministr replikou, že ministerstvo zaregistrovalo poptávku od lékárníků po tom, aby do lékového záznamu měli rovněž přístup. Registruje sice obdobné služby pojišťoven, je ale přesvědčen, že přidaná hodnota lékárníka bude vždy.

PharmDr. Dočkal se proto obrátil na MUDr. Mikovou s dotazem, zda i VZP plánuje podobný „automat“ na vyhodnocování interakcí a jak v této souvislosti vidí pozici lékárníka. Ta uvedla, že VZP má projekt Racionální preskripce s modulem vyhodnocování interakcí pro lékaře.

I ona však potvrdila, že lékárníci by vyhodnocovat preskripci měli, zejména s ohledem na přísun nových léčiv, včetně moderní terapie. Podle ní je tato role lékárníků nezastupitelná především v domovech pro seniory, kde lékaři nejsou schopni podobnou činnost obsáhnout.

„Farmakologie je pouze jedna jediná zkouška v rámci lékařského studia, dokonce na některých fakultách je součástí komplexní jedné zkoušky. Takže si myslím, že tam je to místo a ta role lékárníků a já bych to považovala za docela zásadní činnost. Lékový záznam považuji za jednu ze stěžejních činností farmaceuta, na které mohou navazovat i jiné,“ vysvětlila svůj postoj MUDr. Alena Miková.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.