Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 3 – Nadstandardní služby lékáren (4)

Vloženo: 07.08.2019, 05:51 | Čteno: 7329×
Hosté APAvision 3 – RNDr. Marek Petráš, PharmDr. Kateřina Majznerová, Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, Ph.D., PharmDr. Michala Belasová, PharmDr. Ondrej Sukeľ, MUDr. Alena Miková, PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA<br>FOTO: PharmDr. Martin Dočkal
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s dvacetiletou tradicí uspořádal třetí setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor těm, kteří mají k tématu co říct a posunout obor posunout dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již třetí setkání proběhlo na čistě lékárenské téma Nadstandardní služby lékáren 24. července 2019 opět v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, (ministr zdravotnictví), MUDr. Alena Miková (ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků Všeobecné zdravotní pojišťovny), PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), PharmDr. Michala Belasová (Lékárny BENU), PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA (výkonný ředitel Evropské federace lékárenských sítí) a RNDr. Marek Petráš, Ph.D. (odborný pracovník 3. Lékařské fakulty Univezity Karlovy a provozovatel webu Vakcíny.net).

Problém komunikace

PharmDr. Michala Belasová nicméně v této souvislosti vyjádřila zklamání, protože i přesto, že výsledky už prezentovala, lékárnické instituce, které lékárníky při jednáních s pojišťovnami zastupují přistupují ke každému segmentu lékárníků jinak, není jim stejně „příjemný“.

Diskutující se shodli, že i v tomto případě se při jednáních naráží na komunikační problém, jak dodal ministr, to je problém celého zdravotnictví.

„To je komplikace veškerého dohodovacího řízení s autoritami, kdy někdo, kdo tzv. prošlápne cestu, je nucen se pro její katalogizaci obětovat ve prospěch celku. Tj. i těch, kteří tomu nepřejí,“ myslí si PharmDr. Zdeněk Blahuta a dodává:

„Je vidět, že lépe reagují specialisté a nyní jde pouze o to s nimi zkomunikovat, že se jim nikdo nenabourává do kompetencí. Ale je třeba jim říci, že ten screening za ně může udělat někdo jiný a oni se k těm pacientům stejně dostanou.“

„Ono je potřeba hlavně říci, že je potřeba to skutečně odpracovat. Někdy mám pocit, že zástupci lékárníků jsou takoví, že přijdou s tím ‚my chceme a udělejte to‘. Ale ono to tak úplně nefunguje v tom běžném světě. Ty věci je nutné odpracovat. Proto všem segmentům, nejen lékárníkům, říkáme – teď skončilo dohadovací řízení, už se začněte připravovat na další, které bude za rok, ale musíte začít teď. A to je to, co mi chybí u těch představitelů lékárenského stavu. Ono to tak ale nejde, musí se to odpracovat a třeba přijít do příštího dohadovacího řízení s pojišťovnami už s nějakým návrhem konkrétního výkonu. Pojišťovny akceptovaly a dohodly se na řadě nových výkonů u stomatologů, praktických lakřů. Takže takhle to funguje v normálním světě. A je potřeba vyzvat ty, kteří jsou za ta jednání zodpovědni, aby takto pracovali,“ uvedl ministr Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA.

Zkušenosti PharmDr. Michaly Belasové se podivila MUDr. Alena Miková. Pokud praktičtí lékaři nejsou ochotni se o tyto pacienty starat, nebo je přijímat, pak to vnímá v kontradikci s tím, že žádají, aby se mohli starat i o pacienty s těžší formou diabetu. A vnímá tuto situaci přesně tak, že v jednotlivých regionech není správně podchycena role všech jednotlivých hráčů, aby to fungovalo v celé republice stejně.

Kdo to zaplatí

President SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ uvedl, že je velkým fanouškem různých screeningových služeb, které se v lékárnách realizují. Je však skeptický k ochotě systému tyto služby hradit. Stejně jako provozovatelé lékáren i systém je bude považovat za určitý nadstandard, který může poskytovatel poskytnout jako bonus pro své klienty.

Každopádně na Slovensku běží i v kooperaci s komorou projekt lékových interakcí a PharmDr. Sukeľ sdělil, že zaznamenal velký zájem praktických lékařů. Od nich vzešel i požadavek, aby mohli ne pacienti, ale lékaři konzultovat tyto lékové otázky s lékárníky, kdy se u nich shromáždí řada laboratorních výsledků a spektrum názorů a oni by názor lékárníků přivítali:

„Když hovoříme o tom, že soutěžíme o kompetence, tak toto nebyla věc, se kterou by přišli lékárníci, ale sami praktičtí lékaři, kteří dokázali pochopit, že by i oni od lékárníků mohli dostat nějaký servis, který by mohl pomoci lepší péči o pacienta. A nemyslím si, že ten jejich požadavek, že chtějí řešit až ty komplikované pacienty je v kontradikci. Protože oni chtějí řešit skutečně jen ty těžší a ty banálnější by přenechali lékárnám.“

PharmDr. Dočkal pozval do APAvision zástupkyni nezávislých lékáren PharmDr. Kateřinu Majznerovou, aby i ona prezentovala řadu služeb, které např. poskytuje ve své Lékárně na Pekařské v Brně.

I nezávislé lékárny mají řadu projektů

Jak uvedla, řada jejích kolegů prošla garantovaným kurzem od profesní organizace pro odvykání kouření a lékárna je navázána i na Centrum odvykání kouření při FN u sv. Anny, pokud by aktivita lékárny nebyla úspěšná. Připomněla, že i pojišťovny přispívají v rámci prevence na prostředky substituce nikotinu. Nicméně odbornou pomoc lékárníka již neplatí.

V rámci virtuální sítě spolupracuje s Českou gerontologickou a geriatrickou společností a MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D., kdy pomocí speciálních testů vyhodnocují paměť a demenci. I v tomto případě jsou participující lékárny propojeny s přílušnými odbornými lékaři, na které se mohou obrátit pacienti.

Další služba, kterou brněnská lékárna nabízí, je spolupráce s dermatologem. Lékárna nabídne lékaři v dohodnutý čas prostor v lékárně, nazve mu pacienty z řad klientů a lékař následně vyhodnotí znaménka či poskytne doporučení pro léčbu akné (pravidlem je 30 klientů denně). Právě díky podobným službám dochází k odhalování potenciálně rizikových stavů.

Stejně tak i Lékárny Dr. Max jsou pravidelně již řadu partnerem tzv. Stanu proti melanomu, což je akce, při níž lékaři v různých městech ČR vyšetřují lidem znaménka.

Znovu lékový záznam

Jak uvedla PharmDr. Kateřina Majznerová, o službu je velký zájem a do dvou dnů jsou termíny zcela plné. PharmDr. Dočkal při této příležitosti znovu poukázal na nedostatečnou komunikaci českých lékárníků směrem k veřejnosti, kterou dokumentoval nejen na tomto příkladu (služba by mohla být inzerována plošně např. profesní organizací), ale i na příkladu Rakouské lékárnické komory, která pravidelně podporuje lékárny v propagaci především vakcinačních kampaní. Podle něj čeští lékárníci v tomto jednoznačně zaspali.

„Já musím souhlasit. Skutečně by lékárníci měli zapracovat na svém PR, že jsou to zdravotníci. Protože když to člověk komunikuje s běžnými občany, tak oni to tak ne vždy vnímají. To byla ostatně i velká debata ohledně lékového záznamu, jestli lékárník do něj vůbec má mít přístup. Protože pacienti to vnímají, že lékař ano, ale lékárník možná ne. Nevnímají tu jeho přidanou hodnotu. Takže lékárníci by na tom měli zapracovat a prezentovat se jako zdravotníci, ale to je hlavně na nich,“ souhlasil ministr Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA (tato APAvision proběhla před hlasováním Senátu).

„V tom já taky vidím problém nás lékárníků, že jim nejsme schopni vysvětlit, co všechno pro ně děláme. Co se týče toho lékového záznamu, ti lidé z toho měli strach, že každý lékárník se tam bude dívat, co kdo bere a bude to povídat někde dál. Ale my jsme zdravotníci a ten přístup máme de facto i teď díky naší databázi klientů, pokud s tím dali souhlas. Takže víme, co užívají. A je to proto, abychom mohli zlepšit tu jejich péči. Když přijde, já vím, co užívá, koupí si nějaký doplněk, tak mu můžu říci toto není pro vás vhodné. A můžeme tak ověřit i preskripci lékaře, pokud se např. přeťukne o řádek v počítači,“ potvrzuje význam lékového záznamu pro lékárníky PharmDr. Kateřina Majznerová.

PharmDr. Michala Belasová si myslí, že lékový záznam by pro lékárníky měl být samozřejmostí. Lékárník je totiž posledním místem kontroly interakcí a duplicit a jako zdravotník musí mít k dispozici tyto všechny informace. I s ohledem na současné portfolio generik, které lékaři u pacientů mění.

„Ale chtěla bych v této souvislosti upozornit, že to lékové poradenství, to neznamená, že to lékárník vyhodnotí za 15 minut. Ten lékový záznam je pouze na takovou automatickou rychlou kontrolu. Pokud chcete skutečně s pacientem projít jeho medikaci, tak to je práce na 35 minut až hodinu. A je to intenzivní komunikační a konzultační služba,“ dodává PharmDr. Michala Belasová.

Jak uvedla, její kolegové, kteří tyto služby či služby poradenství při odvykání kouření a další dělají to dělají spíše jako nadšenci po pracovní době. Proto se domnívá, že by se mělo vyhodnotit, jaký je o tyto služby zájem, kolik to lékárníka stojí času a jak lékárníky za tyto služby zaplatit.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.