Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 3 – Nadstandardní služby lékáren (5)

Vloženo: 08.08.2019, 06:00 | Čteno: 6584×
Hosté APAvision 3 – RNDr. Marek Petráš, PharmDr. Kateřina Majznerová, Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, Ph.D., PharmDr. Michala Belasová, PharmDr. Ondrej Sukeľ, MUDr. Alena Miková, PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA<br>FOTO: PharmDr. Martin Dočkal
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s dvacetiletou tradicí uspořádal třetí setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor těm, kteří mají k tématu co říct a posunout obor posunout dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již třetí setkání proběhlo na čistě lékárenské téma Nadstandardní služby lékáren 24. července 2019 opět v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, (ministr zdravotnictví), MUDr. Alena Miková (ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků Všeobecné zdravotní pojišťovny), PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), PharmDr. Michala Belasová (Lékárny BENU), PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA (výkonný ředitel Evropské federace lékárenských sítí) a RNDr. Marek Petráš, Ph.D. (odborný pracovník 3. Lékařské fakulty Univezity Karlovy a provozovatel webu Vakcíny.net).

Odvaha zpoplatnit

PharmDr. Martin Dočkal posunul diskuzi dále a otevřeně se účastníků zeptal, jestli nenastal čas říct si za tyto skvělé a náročné služby o peníze pacientům. A připomněl paralelu s portálem APATYKÁŘ®, kdy i on se musel, pokud chtěl portál dále rozvinout, rozhodnout a vstoupit na pole placených služeb. Jak uvedl, nikdy rozhodnutí nelitoval a myslí si, že i lékárníci by měli tento krok učinit.

Jako příklad uvedl rovněž služby ve veřejných lékárnách ve Spojených státech, kde jsou velmi rozvinuty a pacienti jsou zvyklí, že si za ně platí.

Podle obou kolegyň – PharmDr. Michaly Belasové i PharmDr. Kateřiny Majznerové – je však stále v české společnosti povědomí o tom, že je zdravotní péče zadarmo a tak se obávají, že za služby nebudou ochotni si platit. PharmDr. Kateřina Majznerová vyslovila domněnku, že by mohlo existovat nějaké komerční připojištění, kdy by tyto nadstandardní služby mohly být hrazeny právě z něj.

Obě se rovněž shodují, že tento názor pacientů utvrzuje i fakt, že ceny léčiv jsou tak nízké a mají de facto většinu spoluúčasti kompenzovanou. PharmDr. Belasové by proto přišlo paradoxní, že při průměrné doplatku pacienta 250 Kč by si za půlhodinu konzultace lékárník vyžádal např. 500 Kč.

„Podle mě by se na to mělo jít postupně, získat nějakou záštitu nad službami, které lékárna poskytuje. Tím by se pak stabilizovaly a považovaly za přínosné. Ale podporovaly by je, samozřejmě, i instituce jako ministerstvo zdravotnictví apod., pak by bylo možná vhodné je zkusit poplatnit. Prostě potřebujete i nějakou institucionální podporu. My máme s naší věrnostní kartou screening glykemie bezplatný, bez karty za 30 Kč a už tuto částku pacienti vnímají jako problém,“ myslí si PharmDr. Belasová.

PharmDr. Dočkal se však obává, že tímto přístupem pacienty lékárníci udržují v pocitu, že služba je automatická a oni ji už budou očekávat jako samozřejmost. Přitom jde o službu velmi přínosnou a náročnou na realizaci.

Na straně druhé se nedomnívá, že by všechny podobné služby měli lékárníci nárokovat z veřejného zdravotního pojištění. I norští či švédští lékárníci neprve přišli s dlouhodobými daty z pilotních projektů a následně si dohodli úhradu ze státních peněz.

„Já si dovolím s kolegyněmi nesouhlasit. V rozhovoru právě pro Apatykář jsem nedávno uvedl, že cestou na oběd z lékárny míjím tři laické ‚poradny‘ na hubnutí, něco o kouření apod., kam lidé s radostí odnášejí své peníze. A v jedné z nich jim dají do rukou nějaké elektrody, vytisknou jim barevný papír a oni za to zaplatí 200 EUR?! Myslím si proto, že ve významné části společnosti je ta poptávka po kvalitních službách a možná je skutečně jen potřeba udělat ten první krok a naznačit lidem, že ano, poskytujeme vám kvalitní službu, stojí tolik a tolik a zaplaťte si za ni,“ potvrzuje tento názor i president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Jak dále uvedl, tyto firmy se naučily lidem prodávat zážitek, takže možná i my lékárníci bychom se měli naučit „prodávat zážitek“, namísto produktu. S tím souhlasí i PharmDr. Dočkal, podle jehož názoru se lékárníci mnohdy zaměřují na svou odbornost až příliš a pacienti a klienti lékáren ji jednoduše nedokáží ocenit.

Jiný pohled dal na věc i RNDr. Marek Petráš, Ph.D., který se na věc podíval jako potenciální pacient. Zajímalo jej, proč lékárníci tyto skvělé služby vůbec začali nabízet, když nyní říkají, že je to náročné jak časově, edukačně, tak finančně a dělají je zadarmo.

PharmDr. Michala Belasová uvedla, že jedním důvodem byla spolupráce s lékaři, kteří na toto nemají u pacientů čas. Druhým důvodem pak byl fakt, že mladá generace lékárníků do dvou let v praxi vyhoří a zažívá frustraci z práce lékárníka.

Ona konkrétně chtěla z pozice vedoucího lékárníka nabídnout nějaký smysl oboru, kromě samotné expedice a zejména administrativy, pro své kolegy, najít pro ně něco araktivního:

„Vy nastoupíte z vysoké školy do praxe a po roce zjistíte, že vlastně ty vaše informace nikdo nepotřebuje? Tak k čemu jsem studovala? Při expedici nemáte tolik času na ty interakce, vzadu vás čeká administrativa a spousta práce a ten koloběh ze dne na den se stává rutinou. Proto jsem chtěla najít něco atraktivního i pro svoje kolegy, aby je ta práce bavila. Každý máme nějaký důvod, proč jsme se rozhodli pracovat ve zdravotnictví, protože stále máme nějakou vizi pomáhat pacientovi. A ta zpětná vazba od pacienta je určitým zadostiučiněním. A samozřejmě jsme se stávali i oblíbenější lékárnou.“

Současně však PharmDr. Belasová potvrzuje, že s tím, jak vzrostl zájem, služby se rozvinuly takovým způsobem, že už kapacity časově i personálně docházejí. Proto se začali zabývat i v jejich řetězci otázkou jak dál. Buď se začnou uznávat jako výkon, anebo se budou muset zamyslet nad tím, že je zpoplatní.

„Mně se to líbí. Je asi smyslem naplnit to, co jste vystudovali tak, abyste to mohli vrátit zpátky. Tady zaznělo, aby se oblast edukace, screeningu nedělala duplicitně. Já se obávám, že to není duplicita, to se nedubluje. Já si nemyslím, že tu službu, kterou vy jste schopni poskytovat jako lékárníci by lékaři a priori dělali. Podle mě jde o nový segment edukace a screeningu, který by stálo za to zvážit,“ potvrzuje smysl služeb v lékárnách RNDr. Marek Petráš, Ph.D. s tím, že nevidí problém, aby si lékárníci nechali za takto postavenou službu zaplatit.

A také on, stejně jako PharmDr. Martin Dočkal, demonstroval možnost placených služeb na vývoji na svém portálu Vakcíny.net, kde zpoplatnil přístup k některým speciálním informacím.

„Pokud jde o ty nadstandardní služby lékáren, tak já také nevidím problém, aby je lékárny zpoplatnily. Lékárny jsou jeden ze dvou segmentů, ještě stomatologie, kde je nějaká významnější spoluúčast. Takže i pacienti jsou zvyklí, že v lékárně platí, ať již za volně prodejná léčiva nebo nějaké doplňky, nebo doplatky. Z hlediska psychologického by to pro ně nemělo být nějak překvapující, že nějaká služba něco stojí,“ myslí si ministr Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA.

PharmDr. Dočkal připomněl, že i ve světě lékárníci své nadstandardní služby spustili jako placené a klienti lékáren s tím nemají problém. Obává se, že bezplatným přístupem lékárníci ukazují, že to jde a že by za tyto časově i personálně náročné služby lidé platit neměli. Což považuje za chybu, protože tím lékárníci sami devalvují svou odbornost.

PharmDr. Majznerová se však obává jiné věci. A to toho, že se zpoplatnění služeb zneužije v konkurenčním boji:

„Pokud by se tato služba zpoplatnila, tak se jistě najde nějaký řetězec, který to hned využije v konkurenčním boji a bude říkat – ano, ale pokud budete náš klient, budete mít tuto službu zadarmo. To už vidíme nyní, kdy jsou určité lékárny, které jsou schopné díky tomu, že jsou v řetězci mít léky bez doplatku, konkrétně inzulíny, a já vím, že já nejsem schopna to ani nakoupit za cenu, která by byla rovna úhradě.“

PharmDr. Dočkal v rámci objektivity diskuze upozornil, že podobné nabídky již nyní uplatňují nejen řetězcové lékárny, ale především nemocniční a také některé nezávislé sdružené ve virtuálních sítích.

I přesto si myslí, že se není třeba tohoto už v současném velmi tvrdém konkurenčním prostředí obávat. Je část pacientů, kteří nejdou jen za cenou, ale i za kvalitou poskytovaných služeb, jednání a ochoty lékárníka i právě nabídkou dodatečných služeb. proto vyzval k větší odvaze lékárníků bojovat za svou kvalitu.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.