Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dr. Maurice Hilleman – mikrobiolog, který stojí za vývojem více než 40 vakcín

Vloženo: 31.08.2019, 07:15 | Čteno: 10662×
Foto: msd.ch

Dr. Maurice Ralph Hilleman, mikrobiolog, který stojí za vývojem více než 40 vakcín, by 30. srpna oslavil 100 let. Výsledky výzkumu tohoto „otce moderní medicíny“, jak jej odborníci nazývají, každý rok zachrání asi 8 mil. životů po celém světě. Dr. Maurice Hilleman jich tak zachránil více než jakýkoliv jiný lékařský vědec v historii.

V roce 1963 onemocněla jeho pětiletá dcera Jeryl Lynn příušnicemi. Dr. Hilleman vyzvedl z laboratoře patřičné vybavení pro odběr vzorků a po návratu odebral dceři vzorek z hrdla a uložil jej do laboratorního mrazáku. V následujících dnech se mu podařilo z tohoto vzorku izolovat virus a vyrobit účinnou vakcínu proti příušnicím.

Dodnes se používá k výrobě vakcíny stejný kmen viru (kmen Jeryl Lynn) a existuje ve známé trivalentní vakcíně proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám (MMR).

Zásluhy a vliv Dr. Hillemana na současnou moderní medicínu jsou nepopiratelné. Svoji první vakcínu vyvinul po dokončení studií v roce 1944. Vakcína chránila proti viru japonské encefalitidy, která mohla vést k otoku mozku a smrti. Vakcína byla použita k ochraně amerických vojáků za druhé světové války.

Dr. Hilleman vyvinul např. vakcínu proti spalničkám, příušnicím, hepatitidě typu A a B, planým neštovicím, meningitidě či pneumonii. Protože jednou z komplikací hepatitidy B je hepatom, byla jeho vakcína považována za první vakcínu proti rakovině.

Vytvořením vakcíny proti hepatitidě B se Dr. Hilleman stal vůbec prvním člověkem, který zajistil ochranu proti viru, jenž u lidí způsobuje rakovinu jater.

Jeho vakcína proti spalničkám pak zachránila v letech 2000-2017 přes 21 mil. životů a úmrtnost na tuto nemoc klesla celosvětově o 80 %.

Další miliony lidí vděčí Dr. Hillemanovi za ochranu před Honkongskou chřipkou. V letech 1948-1957 zjistil, že virus chřipky může zmutovat tak, že proti němu není nikdo imunní. To mu pomohlo předpovědět pandemii chřipky v Hongkongu a před očekávaným příchodem viru do USA tak vytvořil vakcínu, která drtivou většinu obyvatel před chřipkou zachránila.

Připravil se svým týmem 40 mil. očkovacích dávek. V důsledku pandemie v USA zemřelo necelých 70 tis. lidí, odborníci přitom odhadují, že počet úmrtí mohl dosáhnout 1 miliónu.

Dr. Hilleman byl jedním z prvních průkopníků očkování, který varoval před možností, že by opičí viry mohly kontaminovat vakcíny. Nejznámějším z těchto virů se stal SV40, virový kontaminant vakcíny proti dětské obrně, jehož objev vedl v roce 1961 ke stažení vakcíny Jonase Salka a její nahrazení perorální vakcínou Alberta Sabina.

Ke kontaminaci ve skutečnosti došlo u obou vakcín ve velmi nízkých hladinách, ale protože orální vakcína byla požita spíše než injekční, nevedla k infekcím ani k újmě.

Dr. Hilleman působil v četných národních a mezinárodních poradních výborech, akademických, vládních a soukromých, včetně Programu pro výzkum AIDS amerického Národního institutu zdraví a Poradního výboru pro očkovací praxi Národního imunizačního programu.

Ve svém pozdějším životě byl Dr. Hilleman poradcem Světové zdravotnické organizace. Dostal řadu cen, např. Národní vědeckou medaili – nejvyšší vědeckou poctu v USA. A také zvláštní cenu za celoživotní dílo od Světové zdravotnické organizace či Laskerovu cenu za služby veřejnosti.

Nejcennější Nobelova cena mu však unikla. Důvodem byla pravděpodobně zmanipulovaná studie spojující očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám MMR vakcínou s autismem.

Dr. Hilleman začal v roce 1957 pracovat pro společnost Merck (MSD). Ta na jeho počest pojmenovala své Centrum pro výrobu vakcín v americkém Durnhamu v roce 2008 právě po něm.

Do důchodu odešel jako viceprezident Merck Research Labs v roce 1984 ve věku 65 let. Přestože se říká, že svoji laboratoř řídil jako vojenskou jednotku, byl velmi skromný. To dokazuje mj. fakt, že žádná z vakcín nenese jeho jméno.

Dr. Maurice Hilleman zemřel v roce 2005, tedy 5 let předtím, než byla zmiňovaná studie prohlášena za zmanipulovanou a její autor zbaven práva na výkon lékařské praxe.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.