Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 4 – Nedostupnost léčiv – možná řešení v globálním kontextu (1)

Vloženo: 10.09.2019, 04:52 | Čteno: 15146×
Hosté APAvision 4 – Mgr. Filip Vrubel, Mgr. Irena Storová, MHA, PharmDr. Kateřina Majznerová, PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D., Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, Ing. Petr Doležal, Ing. Daniel Horák<br>FOTO: PharmDr. Martin Dočkal
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s dvacetiletou tradicí uspořádal čtvrté setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství s cílem najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor těm, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již čtvrté setkání proběhlo na téma Nedostupnost léčiv – možná řešení v globálním kontextu 3. září 2019 již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. Filip Vrubel, (náměstek ministra zdravotnictví), Mgr. Irena Storová, MHA (ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv), PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. (2. vicepresidentka Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu), Ing. Petr Doležal (generální ředitel Benu ČR/Phoenix) a Ing. Daniel Horák (generální ředitel Česká lékárna holding/Viapharma).

Brexit

Na úvod diskuze se PharmDr. Martin Dočkal zeptal na situaci s převody registrací a administrativní záležitosti v souvislosti se stále nedojednaným Brexitem. Jak uvedla ředitelka SÚKL Mgr. Irena Storová, situaci dramaticky nevnímá, protože drtivá většina firem dodávajících esenciální léčivé přípravky už má záležitosti vyřešené.

Souhlasí však, že určitá část počtu hlášení o ukončení a přerušení dodávek může mít souvislost se změnami prováděnými držiteli rozhodnutí o registraci z důvodu Brexitu.

Ani Mgr. Jakub Dvořáček, MHA nepředpokládá problémy s dostupností léčiv kvůli Brexitu. Legislativně je ČR na situaci připravena, výrobci mají v rámci Evropy zásoby velké, takže ani v případě blokace kanálu do Spojeného království by to pacienti neměli poznat. Téma Brexitu a jeho dopadu na dostupnost léčiv bylo náplní APAvision 1.

PharmDr. Dočkal považuje za hlavní důvody nedostupnosti a výpadků především problémy s výrobou, její přesun a koncentrace a přílišná závislost na několika málo výrobcích účinných látek.

Jedna z otázek proto směřovala na Mgr. Dvořáčka, zda i originální farmaprůmysl řeší odchod firem mimo EU, podobně jako drtivá část generických výrobců.

U originálního farmaprůmyslu vidí problém především v komplexnosti výroby (zejména biologických přípravků) a koncentraci výroby. To pak přináší rizika výpadků při sebemenším problému.

Výrobce však nutí k maximální efektivitě nastavení podmínek (cenové politiky států, administrativní opatření, cenové soutěže apod.). Nově výrobci musí čelit i protipadělkové směrnici, což vše přináší další výzvy z hlediska dostupnosti (FMD se bude věnovat samostatná APAvision).

Cenové soutěže

Právě tlak na cenu je jedním z dalších důvodů, který může případně farmafirmy vyhnat z trhu, proto další otázka PharmDr. Dočkala směřovala na Mgr. Filipa Vrubla. Otázka tzv. slevových soutěží zdravotních pojišťoven podobně jako to sleduje portál APATYKÁŘ® dlouhodobě v sousedním Německu.

Mgr. Vrubel se domnívá, že tlak na optimalizaci lékových nákladů v mnoha zemích přinutil farmaceutický průmysl optimalizovat výrobu nejen co do počtu přípravků, ale i co do lokace. Proto je dnes drtivá většina výrobců účinných látek lokalizována v asijských zemích do několika málo továren.

„My se domníváme, že doba, která spěla k tomu, abychom za každou dobu hledali úspory v oblasti léčiv, je už pryč. I v oblasti hloubkových či zkrácených revizí je vidět, že původní potenciál končí. Dnes je hlavním tématem v oblasti léčiv téma dostupnosti.“

PharmDr. Kateřina Majznerová v této souvislosti upozornila, že není jasná problematika bonusů, takže je, podle ní, složité vyhodnotit, zda by bylo výhodnější, aby je řešily pojišťovny, nebo někdo jiný.

PharmDr. Dočkal nicméně upozornil, že předáním této agendy pojišťovnám bude, podle jeho názoru, znamenat faktickou degradaci výdejní činnosti, kdy lékárníci budou provádět „robotický“ výdej pojišťovnou nadiktovaných léčivých přípravků. Což nepovažuje za šťastné, stejně jako vzdání se kompetence generické substituce, která je některými kritizována.

„Pokud by pojišťovna rozhodovala o tom, co budeme vydávat a pokud vydáme něco jiného, tak nám to ještě nezaplatí, a není tady možnost, že by si pacient doplatil ten rozdíl, tak to by byla likvidace lékárenství jako takového. Jednak by musely být zavedeny všude stejné podmínky výdeje léků, stejné doplatky, stejné podmínky nákupu i výdeje, ale to si nedokážu vůbec představit. Tím by se to vrátilo o spoustu let zpět?“ klade si otázku PharmDr. Majznerová.

Kompletní podcast z celé APAvision 4 je k dispozici na webu projektu a rovněž přes Apple Podcast a Spotify.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.