Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 4 – Nedostupnost léčiv – možná řešení v globálním kontextu (5)

Vloženo: 14.09.2019, 07:10 | Čteno: 15135×
Hosté APAvision 4 – Mgr. Filip Vrubel, Mgr. Irena Storová, MHA, PharmDr. Kateřina Majznerová, PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D., Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, Ing. Petr Doležal, Ing. Daniel Horák<br>FOTO: PharmDr. Martin Dočkal
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s dvacetiletou tradicí uspořádal čtvrté setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství s cílem najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor těm, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již čtvrté setkání proběhlo na téma Nedostupnost léčiv – možná řešení v globálním kontextu 3. září 2019, tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. Filip Vrubel, (náměstek ministra zdravotnictví), Mgr. Irena Storová, MHA (ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv), PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. (2. vicepresidentka Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu), Ing. Petr Doležal (generální ředitel Benu ČR/Phoenix) a Ing. Daniel Horák (generální ředitel Česká lékárna holding/Viapharma).

Rezervační systém

PharmDr. Martin Dočkal se následně vrátil ke své diskuzi s Mgr. Filipem Vrublem na LinkedIn, kde hovořil o možnostech systému a případném propojení s rezervačním systémem, příp. dalším funkcionalitám.

Mgr. Vrubel připomněl, že vše je nutné sledovat jako vývoj v čase. Tak jak se mluvilo před 10 lety o e-receptech a nyní se konečně zrealizovaly, nebo aktuálně o lékovém záznamu, o kterém se vedou emotivní diskuze ve sněmovně, tak se předpokládá i zavedení dalších nástrojů, které pomohou lékárníkům a především pacientům v pohodlnějším získání léčivých přípravků.

Ministerstvo také aktuálně pracuje na digitalizaci žádanek či opiátových receptů, aby i tato agenda byla čistě elektronická, a také digitalizaci poukazů na zdravotnické prostředky.

Mgr. Irena Storová, MHA exkluzivně uvedla v APAvision 4, že SÚKL již vymyslel rezervační systém, který by měl být dostupný pro všechny lékárny. Měl by obsahovat informaci o dostupnosti konkrétního léčivého přípravku v konkrétní lékárně a rovněž doplatek v dané lékárně. To bude odvislé od toho, zda se lékárna bude chtít do systému zapojit a SÚKL data předat.

„My už pro pacienty připravujeme rezervační systém. Zatím je ve fázi návrhu a myšlenek. Ale předpokládám, že si pacient v aplikaci zadá svůj identifikátor e-receptu a ta mu ukáže v zadaném okolí, které lékárny tento jeho lék mají skladem.“

Mgr. Vrubel nicméně krotil přílišná očekávání, protože nezáleží jen na veřejnosti, zda bude podobnou službu chtít využívat, ale zda také lékárna propojí svůj informační systém se SÚKL a bude ochotna se do rezervačního systému zapojit.

Zapojení bude každopádně dobrovolné, ministerstvo pouze deklaruje, že je ochotno o dalším využití a rozšíření funkčnosti centrálního úložiště jednat.

Také PharmDr. Kateřina Majznerová připustila, že jde o zajímavou a pro pacienty přínosnou funkcionalitu a domnívá se, že o ní bude zájem. Otázkou je, jaké bude finální řešení. Připomněla, že rezervační systém de facto funguje už nyní, kdy si pacient zavolá do konkrétní lékárny.

Ing. Petr Doležal očekává, že rezervační systém pacienti přijmou, ostatně i řetězec, který zastupuje, už na podobném řešení pracuje a použije je, ať už bude „centrální“, anebo vytvořené každým poskytovatelem zvlášť.

„Ledy se prolomily, o objednávce Rx online se mluví čím dál tím častěji, nakonec se nám objevila i v navrhované novele. Pro řadu pacientských skupin je to řešení jejich problému, že se dostanou ke svému léku a nemusí prosit souseda. A vidíme, že drtivou většinu těch online objednávek si lidé stejně vyzvednou v lékárnách, takže to je de facto jen jiný druh rezervace,“ říká Ing. Doležal a nedomnívá se, že by došlo k nějaké radikální změně.

„Je to jenom jiný způsob komunikace. Online nemění 100% nákupní zvyky, nemyslím si, že by se svět nástupem online tak změnil.“

Mgr. Vrubel zdůraznil, že jak emergentní systém, tak rezervační systém jsou pouze možnosti využití těch systémů, které existují a pokud nedojdou profesní a odborné společnosti ke shodě, že nastal správný čas, tak využity být nemusejí.

„Už nyní je na trhu řada subjektů, kteří si s tou myšlenkou pohrávají. Avšak výhoda státního rezervačního systému je právě v té rovnosti všech lékáren vůči všem. Jestliže by řešení připravil SÚKL, pak to není konkurenční výhoda jednoho provozovatele vůči druhému, ale každý by měl stejné možnosti. A pak to bude jen otázka toho provozovatele, jestli této možnosti využije nebo ne.“

Mgr. Storová zdůraznila, že je potřeba si uvědomit, že to má být především služba pro pacienta. Podle PharmDr. Dočkala navíc nejde o obcházení lékáren, ale naopak tato služba může lékárnám přivést do lékárny více pacientů. Stejně tak zástupci ministerstva i SÚKL rezolutně odmítli, že by se jednalo o nějaký mezistupeň k zásilkovému výdeji receptových léčiv.

Drtivá většina online objednávek v lékárně

Podle Ing. Doležala jde o zjednodušení pro pacienta a zamezí to zbytečné turistice pacientů mezi lékárnami s cílem zajistit si svůj přípravek.

Ani Ing. Daniel Horák nepovažuje rezervace za revoluční věc a souhlasí s PharmDr. Majznerovou, že jde jen o sofistikovanější formu dnešní telefonické rezervace. Podle něj jde pouze o to, že mladší generace jednoduše nechce tento způsob používat, protože je na rezervace či objednávání přes mobilní aplikace zvyklá z jiných oborů. A mladá generace nevnímá lékárenství jako něco odlišného, je to pro ně služba jako každá jiná.

„My ale máme obrovskou výhodu např. oproti Německu. Když lidé v ČR využívají online objednávání, tak v naprosté většině případů si zásilky vyzvedávají v prodejnách – myslím obecně, co se týče jiných oborů. V Německu znamená online zasílání domů. Mohu potvrdit, že více než 80 % těch, co si objednají OTC léčiva online, si je vyzvednou v našich lékárnách. To je obrovská výhoda, protože pacient neodejde z lékáren a dojde k osobním kontaktům,“ dodává Ing. Horák.

Otazník má Ing. Horák pouze u tohoto státního řešení, protože se SÚKL dostává do situace, kdy si ten systém bude muset nastavit tak, aby nikoho neznevýhodňoval. A bude muset zajistit kompletní servis této služby.

Každopádně diskuzi o tomto řešení vítá, protože se v poslední době objevila řada subjektů, které se o službu pokoušely, nicméně ne úplně v souladu s legislativou. Podle něj má smysl se touto cestou vydat, ale je potřeba myslet na to, aby byl nastaven férový přístup pro všechny provozovatele.

„Když budeme ale jenom čekat a neumožníme nějakou takovou formu, tak se bude čím dál tím víc subjektů, ať už místních nebo zahraničních, o nějakou takovou formu pokoušet a bude velmi obtížné jim v tom zabránit.“ myslí si Ing. Horák.

Chuť pacientů a zákazníků vracet se do lékáren potvrdil také Ing. Doležal a dokladoval to na faktu, že vyzvednutí OTC léčiv a doplňků stravy v lékárnách je na úrovni 90 %. A stejnou zkušenost má i z Norska, kde se byl podívat u svých kolegů z koncernu na Rx online. I v tomto případě si více než 90 % pacientů objedná zásilku k vyzvednutí do lékárny.

„Nakonec je to o té důvěře v tu službu, kterou mu lékárník nabídne. Pořád je největší část té přidané hodnoty služba lékárníka. Když věřím svému magistrovi, magistře, když tam dostanu i další radu. Jestli je tam nějaký nástroj, jak toho pacienta dostanu do lékárny, ať už rezervační nebo jiný, to nehraje roli. Pacient musí přicházet s důvěrou, že ten někdo, kdo stojí za tárou, mu přinese úlevu nebo pomoc od jeho problému. A to se nezmění ani nějakou technologií.“

SLeK myslí progresivně

Na Slovensku se aktuálně o podobném rezervačním systému ani Rx online nehovoří. Nicméně PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. potvrdila, že i SLeK o podobných trendech diskutuje, protože si uvědomuje, že technický pokrok jde kupředu.

„My nejsme toho názoru, že bychom chtěli být nějak zpátečničtí, anebo trvat na tom, že to lékárenství, tak jak ho známe teď, nebo jak jsme v něm vyrůstali, by mělo zůstat i v nejbližší době. Možnosti, které současná doba a technologický pokrok nabízejí, jsou uchopitelné. Jako komora máme k tomu pozitivní vztah, takže chceme o těchto tématech diskutovat se svými členy. Tím, že my tady máme nějaká regionální specifika, nebo jazyková omezení neznamená, že sem nemůže přijít nějaký větší hráč a trh uchopit podle jiných pravidel. A to bychom byli neradi. Proto si myslíme, že komora musí být proaktivní a tím, kdo přináší nějaké návrhy a řešení,“ vysvětlila odlišný přístup sesterské profesní organizace.

Zdůraznila však, že lékárenství má stále nabízet přidanou hodnotu k výdeji léčivého přípravku. Úkolem lékárníka není jen přípravek zabezpečit a vydat, ale podat k němu i adekvátní informaci.

Kompletní podcast z celé APAvision 4 je k dispozici na webu projektu a rovněž přes Apple Podcast a Spotify.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.