Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APATYKÁŘ® PODPORUJE LÉKÁRNÍKY

25. září – Světový den lékárníků

Vloženo: 25.09.2019, 06:09 | Čteno: 14899×
FOTO: App Store

Každý rok 25. září – kdy o tom na svém zasedání v Istanbulu v roce 2009 rozhodla rada Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) – slaví lékárníci na celém světě svůj Světový den lékárníků. Letos se koná jubilejní desátý ročník pod heslem Bezpečné a účinné léčivé přípravky pro všechny.

FIP

V tento den roku 1912 v Haagu oficiálně FIP vznikla. Federace sdružuje národní organizace lékárníků a farmaceutických vědců s oficiálním vztahem ke Světové zdravotnické organizaci (WHO). Prostřednictvím svých 151 členských organizací a více než 4000 individuálních členů zastupuje a slouží více než třem miliónům praktikujících lékárníků a vědců po celém světě.

Znalosti lékárníků

V letošním roce se zaměřuje na rozsáhlé odborné znalosti, které lékárníci mají a využívají každý den k zajištění lepšího zdraví pacientů. Letošní téma má za cíl podpořit zásadní roli farmaceutů při zajišťování bezpečnosti pacientů zlepšením užívání léčivých přípravků a snížením lékových chyb.

Jak uvedl president FIP ​​Dominique Jordan, lékárníci využívají své rozsáhlé znalosti a jedinečné odborné znalosti, aby zajistili, že lidé z léčiv získají to nejlepší. Dnes, více než kdy jindy, jsou lékárníci povinni zajistit, že pokud pacient používá léčivý přípravek, nezpůsobí mu újmu.

Téma Světového dne lékárníků zdůrazňuje, že lékárníci jsou důvěryhodným zdrojem znalostí a rad, nejen pro pacienty, ale i pro jiné zdravotnické pracovníky. Shodou okolností jen včera schválil český Parlament přístup lékárníků do lékového záznamu, což lepšímu poradenství a péči o pacienty napomůže.

Twibbon, aplikace

I letos FIP vytvořila na Twibbon microsite, kde si mohou lékárníci vytvořit personalizované logo na svůj profil na sociálních sítích. Současně vytvoří album z obrázků, které shromažďuje od kolegů po celém světě.

FIP rovněž vytvořila speciální mobilní aplikaci, kterou mohou lékárníci použít k vytvoření videa se zprávou ke Světovému dni lékárníků a poslat je přátelům, kolegům prostřednictvím sociálních sítí. Aplikace je k dispozici pro platformu iOS a Android.

Český řetězec vzdal hold lékárníkům

Letos se poprvé u příležitosti desátého ročníku připojila s gratulací lékárníkům i společnost Česká lékárna holding, která provozuje lékárny Dr.Max. Světový den lékárníků se rozhodla podpořit celorepublikovou kampaní, v níž chce na jedinečnost lékárnické profese upozornit širokou veřejnost.

Propagační kampaň pracuje s ústředním sloganem „Být lékárník je věda“. Dnes např. vychází v jednom nejčtenějších českých deníků speciální příloha na toto téma.

Portál APATYKÁŘ®, který provozují praktikující lékárníci, tento lékárnicky významný den, jako každý rok, připomíná.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.