Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Předsjezdové zamyšlení, aneb majitelský sen je pryč

Vloženo: 31.10.2019, 05:56 | Čteno: 10724×
FOTO: PharmDr. Bohumil Hanák (archiv autora)

Komentář PharmDr. Bohumila Hanáka, lékárníka a dlouholetého provozovatele menšího rodinného řetězce lékáren na Vsetínsku. Ten před dvěma lety prodal společnosti Česká lékárna holding. Dr. Hanák se v minulých letech aktivně angažoval na poli okresního sdružení lékárníků, tak i v celorepublikovém představenstvu profesní komory.

To, že v současné době vrcholí přípravy na volební sjezd ČLnK, je dobře znát a všímám si toho i já, třebaže lékárny už aktivně neprovozuji. Někteří funkcionáři se náhle probudili k životu a freneticky objíždějí jednotlivá OSL, kde moudře pohovoří o nebezpečích, před kterými nás ochrání.

Pokud se však ohlédneme za aktuálně končícím čtyřletým funkčním obdobím tohoto představenstva, výsledky jeho práce pro členskou základnu jsou plné rozporů a nepochopení. Spolupráce a výsledky jednání s vedením ministerstva zdravotnictví jsou problematické.

Třeba elektronický recept byl svého času představiteli ČLnK označen za nedodělaný zmetek, aby o rok později obdržel od odborné veřejnosti a představitelů státní správy českého zavináče. A to už vůbec nezmiňuji pozitivní přijetí elektronické preskripce pacienty.

Jsem přesvědčen, že majitelský sen z první poloviny 90.let o provozování co možná nejvíce lékáren v rukou lékárníků a jejich rodinných příslušníků je z celé řady důvodů již dávno pryč. Prostě to tak je.

Rád bych jen v rámci zachování stručnosti z vlastní zkušenosti prodeje lékáren poznamenal, že v oblastech jako jsou vzdělávání odborného personálu, řízení kvality, aktualizace standardních operačních postupů to pro mne byla zcela nová zkušenost. Mohu zodpovědně ujistit všechny nevěřící skeptiky, že současný provozovatel neprovádí reexporty, nedodává léčivé přípravky do ambulancí a zabezpečuje na místní poměry nadprůměrně dlouhou provozní dobu pro pacienty a klienty.

Je velká chyba, že v představenstvu komory nejsou více zastoupeni lékárníci z řetězců, protože by určitě přinesli jiný pohled na lékárenství, než který dnes prezentuje vedení ČLnK. To by se mohlo změnit prostřednictvím zvláštních volebních shromáždění, protože ta představují jedinou realistickou cestu, jak mrtvá OSL znovu probrat k životu. A je to právě cesta, jak umožnit novým lidem, aby spolurozhodovali o budoucích krocích profesní organizace.

Chápu snahu jim v tom zabránit, viz podaná žaloba, ale rozhodně ji neschvaluji. Protože rozumný člověk zkrátka nemůže schvalovat vyloučení určité skupiny lékárníků z komorového života, konkrétně lékárníků – zaměstnanců.

Z důvodů, o kterých jsem se zmínil, bych se rád aspoň touhle cestou ozval proti tendencím některých bojovníků s globalizací. Ano, konkurence na trhu je v poslední době velice tvrdá a je ohromně těžké si v této situaci zachovat chladnou hlavu, zvlášť když donedávna přece všechno „tak dobře“ fungovalo. Ale nesmí se ztrácet alespoň slušnost, a tuto ztrátu v poslední době pozoruji.

Lékárníci dnes stojí před volbou, kterou já mám svým způsobem za sebou. Taky jsem se zásadně rozhodoval o budoucnosti. Ne komory, ale svých lékáren, což je sice něco jiného, ale v něčem paralely najít jde. Třeba v tom, že mi šlo hodně o to, v jakých podmínkách budou mí kolegové, za které jsem cítil odpovědnost, pracovat v budoucnu.

Měl jsem na zřeteli, že tu nesmí jít jen o zájmy lékárníka – majitele, ale i lékárníků – zaměstnanců, kterých je zkrátka v našem oboru většina. Musel jsem si sám uvědomit, že zkrátka hledám partnera, který by byl vhodný i pro kolegy, za něž jsem pořád cítil odpovědnost. A tohle slovo je nanejvýš na místě. To, co považuji za nutné před sjezdem říci, je, že nejlepší volba je ta, která je zbavená předsudků.

Autor:
PharmDr. Bohumil Hanák

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.