Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 5 – Studium farmacie a jeho propojení s praxí (1)

Vloženo: 04.11.2019, 05:37 | Čteno: 15343×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal páté setkání v rámci svého nového projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již páté setkání proběhlo na téma Studium farmacie a jeho propojení s praxí 9. října 2019 již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D. MBA (děkanka Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně), Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D., (děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové), Mgr. Jaroslav Tóth, Ph.D., (proděkan pro rozvoj fakulty, spolupráci s praxí a informační technologie Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě), PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. (2. vicepresidentka Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), Mgr. Lukáš Höchtberger (Lékárny Magistra, bývalý president Spolku českých studentů farmacie), PharmDr. Filip Smetana (provozní ředitel Benu ČR), PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Česká lékárna holding) a Bc. Alena Šindelářová (bývalá předsedkyně Sekce farmaceutických asistentů České asociace sester).

Příprava studentů

Hned na úvod se lékárník a organizátor think-tanku PharmDr. Martin Dočkal obrátil na Mgr. Lukáše Höchtbergera, který je pouhé dva roky v praxi v lékárně, s dotazem, zda jeho očekávání byla naplněna. Ten, zcela upřímně přiznal, že jeho vize se zcela nenaplnila.

„Upřímně, to, s čím nejvíc bojuju a co pozoruju u mladých kolegů kolem sebe je to, že jsme nabiti informacemi, máme pocit z fakulty, což si myslím, že je dobře, že ty informace po nás bude někdo chtít, že ty informace jsou zajímavé a důležité, a pak přijdeme do praxe a zjistíme, že je o ně malý zájem. Možná to neumíme podat tak, jak bychom chtěli, ale málokterý pacient si nás chce vyslechnout a ještě méně lékařů je ochotno přijmout informaci od nás. To je pro mě zatím největším rozčarováním v praxi, že my ty informace máme, ale nevíme, komu bychom je měli směřovat.“

Mgr. Höchtberger se domnívá, že pacienti nevidí důvod, proč by stejnou informaci od lékaře měli chtít ještě v lékárně. Proto se zaměřuje na to, jak pacientovi podat informaci jinak či ji doplnit, aby si uvědomil přidanou hodnotu a byl rád, že se ji v lékárně dozvěděl.

PharmDr. Dočkal pokračoval v otevřeném dialogu a zeptal se, zda je Mgr. Höchtberger přesvědčen, že farmaceutické fakulty připravují studenty správně do praxe. Tj. jestli příprava a předměty na fakultě jsou správně orientovány, aby absolventi mohli své znalosti v praxi uplatnit.

„Pokud se budeme bavit čistě o lékárně, tak věřím, že by řadě vyučujícím prospělo, aby se do té lékárny podívali. My prostě na fakultě žijeme v bublině. Jsou tam špičkoví odborníci, kteří nám předávají to nejlepší a věřím tomu, že to dělají s tím, že studenty chtějí rozvíjet. Pokud se však budeme bavit o lékárně, tak jim chybí ten vhled do praxe. Já můžu znát tisíce tablet a lékových forem, jak ta či která tableta funguje apod., ale to pro mě není ta znalost, kterou bych potřeboval do lékárny. A stejně tak mi chyběla ta komunikační část, abych byl dostatečně připraven a cítil se pevný v kramflecích.“

Mgr. Höchtberger ale vidí přípravu na fakultě globálně, tj., že fakulty nevzdělávají absolventy pouze do lékárenské praxe, a tam to tak kriticky nevnímá. Jak uvádí, on sám si prošel i zázemím lékárny, ať už u pevného řetězce či virtuálního sdružení, a vnímá pozitivně, že obě formy nabízejí lékárníkům určitý servis, který jim farmaceuti neumějí poskytnout.

„Je to týmová spolupráce. A to, že nám do té spolupráce holt bude někdo mluvit, protože to zná ze svého pohledu jinak, to by bylo určitě dobré, aby studenti věděli a byli na to připraveni. Určitou bolestí všech vysokých škol je, že vás naučí, jak profesi dělat, ale nenaučí vás, jak si tím vydělat na chleba.“

Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D. MBA se k jeho slovům připojila s tím, že ona se v Brně právě snaží farmacii posunout tak, aby nepřipravovali absolventy pouze do praxe v lékárně, ale aby se mohli uplatnit ve všech směrech. Do budoucna se chce zaměřit na klinickou farmacii a především na průmysl.

Jako velmi doboru myšlenku vnímá, aby každý z pracovníků, kteří učí na fakultě, by se měl podívat do praxe:

„Každý den mě tato myšlenka napadá, když vidím zapáleného farmaceutického chemika, který v životě nebyl v průmyslu. Mám pak velké porovnání s tím, že když k nám přijdou lié z průmyslu, z farmaceutických firem, tak mají úplně jiné myšlenkové pochody a úplně jinak dokáží předat své znalosti a schopnosti studentům.“

Dodala, že brněnská fakulta je otevřena všem lidem z praxe, spolupracuje s nemocničními i veřejnými lékárníky, podporuje práci doktorandů v lékárnách, protože si následně váží toho, že mohou pracovat na fakultě a učí tak, jak oni sami mají zpětnou vazbu z praxe.

Nesouhlasí naopak s Mgr. Höchtbergerem v otázce toho, zda lékaři farmaceuty poslouchají. Podle doc. Opatřilové se situace na lékařských fakultěch za posledních deset let výrazně změnila, kdy začaly pracovat s mladými lékaři a ti už vědí, že farmaceuti znalosti mají a snaží se s nimi spolupracovat. Dokumentovala to na příkladech klinických farmaceutů, kteří obsadili pozice v brněnských nemocnicích.

Stejně tak brněnská fakulta rozvíjí i spolupráce s řetězci, kdy doc. Opatřilová zorganizovala kulatý stůl se zástupci dvou největších o tom, jak je možné více spolupracovat a provázat fakultu s největšími zaměstnavateli a jak by měl absolvent vypadat tak, aby byl co nejlépe uplatnitelný v praxi.

Nad stejným tématem se zástupci brněnské sešli rovněž s lékárníky na půdě brněnského Okresního sdružení lékárníků.

Doc. Opatřilová uvedla, že vedení fakulty pracuje s Unií studentů farmacie, odkud zaznívají velmi kritické hlasy, takže je na ostřejší komunikaci zvyklá a pochválila Mgr. Höchtbergera za konstruktivní přístup.

PharmDr. Dočkal utvrdil ostatní, že i on situaci vnímá, byť po 22 letech praxe, stejně jako kolega Mgr. Höchtberger a následně se obrátil na Prof. PharmDr. Tomáše Šimůnka, Ph.D., aby on připojil svou zkušenost a postoj hradecké fakulty.

Prof. Šimůnek uvedl, že v posledních letech realizují razantní změny v kurikulu, kdy synchronizují výuku předmětů farmakologie a farmaceutické chemie, omezili povinná praktická cvičení z chemických disciplín a především výrazně navýšili prostor pro výuku klinické farmacie a farmaceutické péče.

Jak připomněl, za jeho studií (před 20 lety) se ještě tento předmět vůbec nevyučoval, dnes jde o dvousemestrální předmět s novou akreditací. Navíc farmaceutická péče bude součástí státní zkoušky.

„Na druhou stranu si nemyslím, že zásadní úlohou vysokých škol je dělat hotové absolventy, kteří jsou schopni bez jakéhokoli dalšího vzdělávání bez problémů v praxi. To nefunguje nikde. Spíše je připravit a následně se dopřipraví v praxi. Řetězce mají velice dobré kontinuální vzdělávání svých zaměstnanců a tu praktickou přípravu. Podle mě tak ani nemá smysl, abychom my je učili v rámci těch pěti let to, co oni je naučí a naučí je to z praxe a možná lépe než my.“

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se proto jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» ODBORNÁ PLATFORMA APAVISION
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE
apaANKETA

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.