Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 5 – Studium farmacie a jeho propojení s praxí (2)

Vloženo: 05.11.2019, 06:04 | Čteno: 6977×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s bezmála dvacetiletou tradicí uspořádal první setkání v rámci svého nového projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor posunout dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

V pořadí již páté setkání proběhlo na téma Studium farmacie a jeho propojení s praxí 9. října 2019 již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D. MBA (děkanka Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně), Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D., (děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové), Mgr. Jaroslav Tóth, Ph.D., (proděkan pro rozvoj fakulty, spolupráci s praxí a informační technologie Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě), PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. (2. vicepresidentka Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), Mgr. Lukáš Höchtberger (Lékárny Magistra, bývalý president Spolku českých studentů farmacie), PharmDr. Filip Smetana (provozní manažer – region Čechy, Benu ČR), PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Česká lékárna holding) a Bc. Alena Šindelářová (bývalá předsedkyně Sekce farmaceutických asistentů České asociace sester).

Změna náplně výuky

PharmDr. Martin Dočkal znovu poukázal na svou osobní zkušenost z praxe i na zpětnou vazbu, kterou má od provozovatelů lékáren z největšího onli pracovního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÉ INZERCE. Nedostatek lékárníků na pracovním trhu přetrvává, a tak se zaměstnavatelé předhánějí v nabídce a jsou rádi za každého zaměstnance.

Nicméně potvrzují, že minimálně připravenost po stránce komunikativní, ekonomické či psychologické je horší, než byli dříve zvyklí. PharmDr. Dočkal proto položil otázku, zda by se neměly fakulty přece jen, pokud drtivá část jejich absolventů míří do lékáren, zaměřit i na tyto dovednosti a znalosti.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D. reagoval tím, že i na fakultách dochází ke generační obměně vyučujících, což se dotýká hodně i farmaceutické péče, která nabývá na významu.

Doc. Opatřilová však otázku obrátila s tím, že studenti musejí mít také zájem se vzdělávat.

„My pro studenty děláme strašně moc. My pro studenty děláme plno seminářů, plno workshopů, přednášky a když se nám podaří naplnit posluchárnu, tak si výskáme. Např. děláme komunikační semináře v rámci výuky s paní Mgr. Lízalovou, ale naplnit ty semináře je problém a student musí hlavně chtít. Ze 150 lidí v ročníku má třeba zájem jen 20. Zbytek jde jen po kreditech.“

To připouští i Mgr. Lukáš Höchtberger. Potvrdil, že fakulta na změnách pracuje a studenti si musejí sáhnout do svědomí. Podle něj je problém, jak k věci přistupují konkrétní lidé. Jestli studenta či absolventa přijmou s nadšením. To může ovlivnit budoucí lékárníky, zda v praxi v lékárně zůstanou, nebo z ní utečou.

Jak uvedl, je potřeba si uvědomit, že nástup do praxe je pro absolventy zlomový krok, kdy kromě své odbornosti musí řešit i obchod, mnohdy je to spojeno i se stěhováním do jiného města.

„To je takový apel na kolegy v lékárnách, kteří mají někoho nového v lékárně, aby to nepodceňovali. Aby toho člověka v tom nenechali topit se samotného, protože to může být člověk, na kterého toho bude moc a zbytečně z té farmacie uteče. Protože je otrávený a nevidí nějaký posun, možnost změny.“

PharmDr. Dočkal připomněl svou zkušenost, kdy jeho generace byla do porevoluční praxe „hozena“ se stylem „plav jak umíš“ a musela se vypořádat s daleko většími problémy než současní absolventi. Mnozí mladí kolegové mají svůj nástup do praxe i díky adaptačním procesům v řetězcových lékárnách či nemocnicích jednodušší.

Umění předat informace

Zkušenosti bratislavské Farmaceutické fakulty přidal Mgr. Jaroslav Tóth, Ph.D. Zejména poukázal na fakt, že na vyučující je kladen velký tlak, když současně „provozují“ vědu a musejí být současně i kvalitními učiteli.

„Jinou komunikaci používají lékárníci při diskuzi s lékařem, jinou s lidmi z vyloučených lokalit. I geniální vědec musí svou teorii relativity umět vysvětlit šestiletému dítěti, které již začíná chápat, jinak takový objev nemá smysl.“

I proto by se měli vyučující na fakultě účastnit nejen odborných diskuzí, ale i veřejných diskuzí či vyjádření v médiích, aby se naučili komunikovat. Poukázal také na fakt, že i evropská legislativa již mění přístup a požadavky na vzdělávání s ohledem na vývoj farmaceutické péče, kdy do budoucna bude studium zaměřeno i na oblasti dosud nijak nepromované (informační kampaně, očkování apod.).

Shoduje se nicméně s českými kolegy, že fakulta dává poměrně široký přehled a vhled do problematiky. Nepředpokládá se však, že absolvent hned začne působit jako vedoucí lékárník a bude zodpovědný za ekonomiku lékárny. Podobně jako lékaři se nestanou odborníky po škole, ale mají „své kolečko“ a atestace.

PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. má výhodu působení jednak v pozici vyučujcího na bratislavské fakultě, tak má zkušenosti s fyzickým vedením fakultní lékárny. Stejně tak má i velmi dobrou zpětnou vazbu z lékárenského terénu díky své pozici videpresidentky Slovenské lékárnické komory.

Potvrdila stejné problémy i ve slovenském lékárenství, ale problémy se snaží identifikovat a za SLeK i řešit. Sama ze své praxe potvrzuje, že když se na studiích setkala s pedagogy, kteří měli nějakou praktickou zkušenost, tak si to jejich poselství z praktických předmětů nese dodnes. Její další směřování formovali právě lidé v praxi.

Velmi proto klade důraz na to, jak kolegové ve veřejných, ale i nemocničních lékárnách formují mladé kolegy, protože to do značné míry ovlivňuje celou farmaceutickou sféru.

Teorie vs praxe

Poukázala však na zásadní limitující faktor platící v tomto prostředí, a to jsou rigidní právní předpisy. Ale pedagog by si měl vždy v rámci předmětu najít místo, jaké poselství chce studentům předat a udělat svůj předmět zajímavějším.

Z pohledu komory se však domnívá, že směr či představa fakulty se stále více vzdaluje představě lékárníků z terénu. A v tom vidí prostor, který může zneužít jak student, tak lékárna, která si jej na praxi vezme.

„Zatímco minulý rok jsme měli na Slovensku velmi velký počet lékáren, které měly statut výuková lékárna, letos jsme přistoupili k určitým opatřením a ten počet jsme zredukovali. A toto je oblast, kde SLeK bude nadále vyvíjet aktivity. Protože lékárník, který bude se studentem pracovat, by měl vědět, co s tím studentem chce dělat, co mu chce předat. A měli bychom mít jednotnou představu. Množí se nám totiž hlášení studentů, že se jim nevěnují dostatečně. A když ke mně přijdou na závěrečné hodnocení, tak mají pocit, že umí fantasticky expedovat, ale když si povídáme o nějakém ekonomickém zázemí lékárny, o možnostech práce s marží apod., tak student absolutně selhává.“

A tady vidí slabé místo, kde mohou stavovská organizace a fakulta spolupracovat. Tj. říci z fakulty očekávání, očekávání z terénu a vytvořit komplexní řešení tak, aby všem nabídlo to, co očekávají.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se proto jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE


apaANKETA

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.