Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Pět australských inovátorů v oblasti medicíny – od penicilinu po kůži ve spreji

Vloženo: 26.01.2020, 07:04 | Čteno: 15586×
Foto: Australia Day

Letošní Den Austrálie oslavuje pět australských osobností v oblasti inovací léčiv. Někteří se narodili v Austrálii, zatímco pro jiné se stala Austrálie jejich domovem. Od penicilinu po „kůži ve spreji“ a další změnil jejich příspěvek k vývoji léčiv a medicíně miliony životů po celém světě.

Howard Florey – penicilin

Howard Florey, rodák z Adelaide narozený v roce 1898, se po získání doktorátu v Cambridge vrátil do Oxfordu, aby zde vedl výzkumný tým.

V roce 1928 Alexander Fleming objevil antibakteriální vlastnosti modrozelené plísně Penicillium notatum, ale Fleming nevyvinul pro svůj objev rozsáhlé medicínské využití.

Howard Florey a jeho výzkumný tým, který se ujal Flemingovy práce, vyvinul metodu pro rozsáhlou syntézu penicilinu. Florey také provedl první klinické studie s penicilinem jako léčbou bakteriálních infekcí v letech 1941-1942.

Florey sdílel Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu z roku 1945 s Flemingem a výzkumníkem Ernstem Chainem za svou roli v objevu penicilinu.

Později se stal prezidentem Královské společnosti v Anglii a kancléřem Australské národní univerzity. Na jeho počest nesla v letech 1973-1995 australská padesátidolarová bankovka jeho podobiznu.

John Cade – lithium

John Cade se narodil ve Victorii v roce 1912 jako syn lékařské ředitelky psychiatrické léčebny. Cade studoval medicínu na University of Melbourne a ve druhé světové válce jako válečný zajatec zřídil jednotku pro duševní zdraví ve známém táboře Changi.

Přesvědčen svými zkušenostmi, že duševní nemoc může mít fyzickou příčinu, prováděl experimenty s morčaty, které zahrnovaly také uhličitan lithný.

Cade neúmyslně zjistil, že velká dávka lithia má na morčata dramatický uklidňující účinek. Použil tento objev u pacientů s těžkou bipolární poruchou s překvapivě pozitivními výsledky.

Historicky byla duševní nemoc často považována za neléčitelnou, jedinou možností byla izolace. Lithium zlepšilo kvalitu života bezpočet lidí s bipolární poruchou a prokázalo, že léky mohou hrát roli při léčbě duševních chorob.

V roce 1976 obdržel Cade Řád Austrálie za objev lithia jako léčby duševních chorob.

Barry Marshall – léčba žaludečních vředů

Barry Marshall se narodil v roce 1951 ve zlatém městě Kalgoorlie v západní Austrálii a v roce 1974 získal titul bakalář medicíny, bakalář chirurgie na University of Western Australia.

Ve spolupráci s patologem Robinem Warrenem v Royal Perth Hospital v roce 1982 vyvinul Marshall hypotézu, že peptické vředy jsou způsobeny bakteriemi Helicobacter pylori.

Před Marshallovým objevem vědci věřili, že vředy jsou způsobeny stresem nebo stravou. Marshallův důkaz, že bakterie způsobují většinu vředů etabloval antibiotika jako účinnou léčbu mnoha vředů.

Za objev role bakterií H. pylori v nemoci získali Marshall a jeho partner Warren Nobelovu cenu za rok 2005 ve fyziologii nebo medicíně.

Fiona Wood – kůže ve spreji

Fiona Wood se narodila v Anglii v roce 1958 a studovala na St Thomas’ Hospital Medical School v Londýně a stala se ředitelkou popáleninové jednotky Royal Perth Hospital v západní Austrálii.

V roce 2002 ošetřil její tým v Royal Perth Hospital 28 obětí bombového útoku na Bali, z nichž mnoho bylo vážně zraněno. K léčbě některých pacientů použila svůj vlastní vynález kůži ve spreji.

Velké popáleniny jsou často smrtelné následkem infekce, šoku nebo selháním orgánů. Štěpy transplantované kůže jsou obvykle účinné, ale velké popáleniny často vyžadují dárce kůže. Kožní štěpy mohou být vypěstovány, ale kultivace v laboratoři může trvat týdny.

Ve spolupráci s Marií Stoner v roce 1993 vyvinula Fiona Wood metodu pro kultivaci kůže přímo na těle pacientů nástřikem kožních buněk na popáleniny. Tato metoda je rychlá a může se hojit rychleji s menšími jizvami než jiné štěpy. Obzvláště u pacientů se závažnými popáleninami zlepšuje přežití.

Wood se stala Australankou roku 2005 za její příspěvek v péči o popáleniny.

Ian Frazer – HPV vakcína

Ian Frazer se narodil ve Skotsku v roce 1953 a v roce 1977 získal titul bakalář medicíny a bakalář chirurgie na univerzitě v Edinburghu a v roce 1985 se stal docentem na University of Queensland.

Ve spolupráci s virologem Jian Zhou a výzkumným pracovníkem Xiao-Yi Sunem na University of Queensland vyvinuli v 90. letech vakcínu proti lidskému papilomaviru (HPV).

HPV vakcína byla první vakcínou zaměřenou na prevenci rakoviny. Díky této vakcíně je nyní Austrálie na vrcholu eliminace rakoviny děložního čípku.

Ian Frazer se stal australským občanem v roce 1998. V roce 2006 se stal Australem roku jako uznání jeho práce na vakcíně proti HPV.

Den Austrálie

Den Austrálie je oficiálním národním svátkem Austrálie. Oslavuje se každoročně 26. ledna, jako výročí příchodu první flotily britských lodí do Port Jackson v New South Wales v roce 1788 a vztyčení vlajky Velké Británie v Sydney Cove guvernérem Arthurem Phillipem.

V současnosti oslavy u příležitosti Dne Austrálie odrážejí rozmanitost společnosti a krajiny národa a vyznačují se společenskými a rodinnými událostmi, úvahami o australské historii, udílením oficiálních cen veřejnosti a občanství a vítáním nových členů australské veřejnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.