Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 6 – Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? (2)

Vloženo: 10.03.2020, 06:09 | Čteno: 10878×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal šesté setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

V pořadí šesté setkání proběhlo 26. února 2020 na téma Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA (předseda České lékařské společnosti JEP), Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. (Svaz zdravotních pojišťoven ČR), Ing. David Šmehlík, MHA (náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny), Bc. Anna Arellanesová (předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění) a Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu).

Pohled na vyjednávání o úhradě léčiv pro vzácná onemocnění prezentovala Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. Diskuze, pokud je podána žádanka o úhradu přípravku, probíhá na komisi pro revizní lékaře a lékové komisi.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny vyzývají v určitých případech rovněž odborné společnosti, jak vidí přínos daného léčiva pro praxi a následuje také diskuze s držiteli rozhodnutí o registraci (finanční představy, ochota sdílet riziko neúčinnosti léčby.

Svaz se snaží získat už nyní maximum informací o možnosti léčby, její dostupnosti. Nicméně pojišťovny rozhodují samostatně:

„Musím zdůraznit, že v rámci schvalovacího procesu jsou jednotlivé pojišťovny suverénní. Tzn., zda jednotlivá pojišťovna přijme rozhodnutí, že léčbu uhradí nebo ne, to je její rozhodnutí. To nepodléhá nějakému konsenzuálnímu rozhodnutí,“ dodává Mgr. Podrazilová.

VZP podepsala memorandum o spolupráci s ČLS JEP, které definovalo, že medicínská kritéria budou formulovat právě odborné společnosti, úhradové mechanismy pak pojišťovna.

Ing. David Šmehlík, MHA uvedl, že v okamžiku, kdy inovativní léčivý přípravek získá registraci a pacienti se zajímají, jak se k léčivému přípravku dostat, chce mít pojišťovna názor. A při něm se chce opřít o odborné společnosti:

„My jsme vytvořili systémový přístup v případě, že existuje podle odborné společnosti silná medicínská potřeba u nějakého přípravku a zároveň neexistuje hrazená alternativa. Anebo je to požadavek VZP, kdy se jí setkávají žádosti o úhradu. Nechceme nahrazovat činnost SÚKL, ale v tom dočasném režimu, kdy pacienti žádají, nechceme, aby byl systém nepředvídatelný. To byl ostatně i důvod, proč jsme vytvořili pracovní skupinu pro nehrazné léčivé přípravky. Abychom zvýšili předvídatelnost systému.“

Ing. Šmehlík připomněl, že pojišťovna má na držitele požadavek, aby požádal o stanovení úhrady, aby se někdo nevyhýbal posouzení a stanovení úhrady. Společně s odbornou společností následně definuje kritéria a podmínky úhrady, za kterých by měl pacient profitovat z léčby a společně s držitelem smluvně upravuje cenu.

Tím se pojišťovna dostává na výrazně nižší ceny (až o třetinu či polovinu), než cestou §16. Podle Ing. Šmehlíka tak pojišťovna vyřešila velkou část problémů u těchto žádostí o úhradu, kterých je cca 14 tis.

Po roce fungování tohoto režimu si pojišťovna vyhodnotila, že systém je efektivní, protože počet žádostí neroste, ale úspory přicházejí. Hodnotí proto tento systém jako efektivní.

Cca 90 % žádostí o úhradu je schváleno. Ostatní jsou odloženy, staženy či odmítnuty. Důvodem pro odmítnutí může být neoprávněnost žádosti, že neexistuje jiná alternativa.

„Vždy budou existovat situace, kdy pro některé pacienty nebude přípravek vhodný, nebo použitelný z medicínského důvodu. Ale od toho je ošetřující lékař, od toho jsou odborníci. Asi nechceme být v režimu, že si pacienti budou indikovat léčbu sami, nebo že se medicína bude řešit na úrovni nějakých bulvárních novin, na internetu či v televizi. Máme za to, že bude rozumější, když medicínu budou definovat odborníci.“

Mgr. Podrazilová uvedla, že i pojišťovny SZP ČR se pohybují na stejném procentu schválených žádostí jako VZP. Přičemž nejčastějším důvodem pro neschválení je nedoplnění žádosti.

Oba zástupci pojišťoven se shodují, že náklady na přípravky schvalované přes §16 se pohybují cca ve výši 1 mld. Kč.

„Ačkoli máme menší podíl na trhu, tak jsme měli první žádosti pro léčivé přípravky krátce po registraci. Náš systém ale takto nefunguje, že bychom měli úhradu hned po registraci, často to trvá i několik let. A to byl i ten důvod, proč jsme začali hledat nějaký koncepční způsob, jak tu situaci vyřešit, aby pacient nečekal. Ale pak jsou to i případy, kdy držitel ten systém obchází a záměrně si nepožádá o úhradu. Máme přípravek, který je prakticky před vypršením patentu a držitel si nikdy nepožádal o úhradu. Problémem je, že my nikoho nemůžeme donutit, aby si podal žádost,“ vysvětluje Mgr. Podrazilová.

Ing. Šmehlík doplnil, že u VZP musejí všichni držitelé rozhodnutí o registraci, kteří chtějí mít dohodu o úhradě, žádost podat.

Do diskuze se zapojil i Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, který nastínil spolupráci z pohledu odborné společnosti. V rámci uvedeného memoranda s VZP pronikají jednotlivé odborné společnosti na schůzky s VZP a ČLS je monitoruje, aby nedošlo k preferenci nějakého medicínského oboru na úkor jiného.

V rámci ČLS pak existuje i léková pracovní komise složená ze členů jednotlivých odborných společností. Ta vyřizuje agendu vůči SÚKL a zdravotním pojišťovnám. I na tomto fóru probíhají hodnocení nových léčiv.

„Nový systém připravený ministerstvem je jasně spravedlivější. A aby se propagoval a diskutoval, máme připraven i celodenní seminář s námestkem Ing. Šmehlíkem. Děláme vše pro to, aby se ten systém vylepšil a fungovalo to lépe než za toho §16,“ dodal prof. Svačina.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se proto jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.