Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 6 – Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? (3)

Vloženo: 11.03.2020, 05:59 | Čteno: 10843×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal šesté setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

V pořadí šesté setkání proběhlo 26. února 2020 na téma Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA (předseda České lékařské společnosti JEP), Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. (Svaz zdravotních pojišťoven ČR), Ing. David Šmehlík, MHA (náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny), Bc. Anna Arellanesová (předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění) a Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu).

Bc. Anna Arellanesová pochválila přítomné diskutující za snahu řešit problematiku přístupu inovativních léčiv na trh. Zdůraznila však, že problém není jen dostupnost těchto přípravků, ale i dostupnost odborníků na vzácná onemocnění. Proto Česká asociace pro vzácná onemocnění od počátku spolupracuje s odborníky.

Podle Bc. Arellanesové však není systém nastaven tak, aby se staral o jednotlivce. Pacientské organizace se proto snaží velmi intenzivně zapojit do evropských referenčních sítí, kde vidí budoucnost zkvalitnění péče o tyto pacienty.

„Nemyslete si, že pacienti nejsou neinformovaní. Oni velmi dobře vědí, které léky jsou v pipelines, které léky jdou ke schválení na FDA, které se schvalují EMA. Oni jsou velmi dobře informovaní a vědí. Jen potřebují trošku pomoct s tím systémem, aby se k těm lékům dostali. Proto se snažíme o tu systémovost. Jen tak nabereme i ty ultravzácné pacienty, kteří absolutně nemají možnost založit svou organizaci, ale kteří potřebují pomoct.“

Bc. Anna Arellanesová si myslí, že pacienti se vzácnými nemocemi budou navštěvovat pracoviště v zahraničí, protože v ČR neexistují odborníci na všechny nemoci. Stávající systém přeshraniční zdravotní péče přitom nepovažuje za funkční.

PharmDr. Martin Dočkal připomněl i nutnost jiné komunikace u pacientů s vzácným onemocněním, kteří mnohdy o své nemoci vědí podstatně více informací, než lékař a lékárník dohromady. To potvrdila Bc. Arellanesová, kdy pacienti si zjišťují informace ze zahraničních datbází a mnohdy se kvůli tomu i učí např. anglicky, aby si informace dohledali.

Při té příležitosti si velmi postěžovala, že ani v případě zdravotních problémů nejsou mnohdy respektovány jejich informace ze strany lékařů. Následně jsou odváženi do běžných nemocnic namísto odborných center, což může skončit i fatálně.

Dr. Dočkal připomněl rovněž fakt, že se pacienti začali vzdělávat mj. v právní oblasti i odborných a zvyšovat tak výrazně úroveň a schopnost spolupráce pacientských sdružení s odborníky či státní správou. Ostatně proto se i v rámci nového systému zapojují do poradního sboru ministerstva.

„Já se domnívám, že je potřeba ve vší pokoře pacientům naslouchat, protože oni mají ty zkušenosti. Teď je to tak hezky nastaveno, že se opravdu velmi slušně a hezky jedná, že se naslouchá a to si myslím, že je hodně důležité,“ pochvaluje si Bc. Anna Arellanesová.

Nicméně dodává, že ne vždy se konečná stanoviska pojišťoven odrážejí v dostupnosti léčiv pro pacienty. Podle jejích informací tomu tak vždycky není.

Ing. Šmehlík přiznal, že i když se systém výrazně mění, není ještě nastaveno vše tak, jak by si všichni představovali a dostupnost péče byla lepší. Podle dat VZP ale počet pacientů, ke kterým se dostane inovativní léčba každým rokem roste. Jasně zdůraznil, že VZP nenastavuje rozpočty center pro vzácná onemocnění podle úhradové vyhlášky, ale podle skutečné potřeby a pravidelně je navyšuje.

Připomněl rovněž projekt sítě center pro vzácná onemocnění. Dohoda ohledně toho padla i na pracovní skupině při Ministerstvu zdravotnictví. V návrhu je fixní platba a variabilní složka mj. i proto, aby byl mapován průchod pacienta systémem a vytvářel se systém na reálných datech.

Souhlasí však, že náběh na systém může způsobovat v některých nemocnicích problémy:

„Opravdu ale nejde o systémovou chybu. To, co bylo předtím velmi často obsahem debaty, že nemají prostředky na léčbu a proto nemůžou pacienty léčit, tak to už nyní neplatí. Všichni mají prostředků dost a pacienty léčit mohou.“

SZP ČR nejde cestou odborných stanovisek, ale drží se striktně výkladu §16, že jde o péči pro individuálního pacienta dle jeho zdravotního stavu. Jak říká Mgr. Podrazilová, jejich pojišťovny používají systém žádanek. Je sice administrativně náročnější, ale zaručuje, že pokud je žádost úplná, dostane se péče pacientovi.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se proto jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.