Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 6 – Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? (4)

Vloženo: 12.03.2020, 06:04 | Čteno: 11773×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal šesté setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

V pořadí šesté setkání proběhlo 26. února 2020 na téma Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA (předseda České lékařské společnosti JEP), Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. (Svaz zdravotních pojišťoven ČR), Ing. David Šmehlík, MHA (náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny), Bc. Anna Arellanesová (předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění) a Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu).

Ing. David Šmehlík, MHA v další fázi diskuze trval na tom, že do péče jde nejvíce prostředků, jaké do ní kdy šly. Navíc díky risk-sharingovým smlouvám a dalším ujednáním se VZP daří snižovat ceny a ušetřené peníze jdou zpět do léčby.

Bc. Anna Arellanesová však kontruje, že by určitě nebyla tak optimistická, že by bylo vše vyřešeno. Podle ní bylo dobře nakročeno, ale je třeba ujít ještě velký kus cesty.

Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA upozornil v této souvislosti na nedostatek zdravotnického personálu. Ohradil se tak proti tomu, že se pacienti dostávají často pozdě do péče:

„Je pravda, že celá řada oddělení menších nemocnic je tak rozložena, že si dovedu představit, že ten pacient není dále odeslán do toho centra včas. To je prostě realita.“

Upozornil také, že stran informovanosti o vzácných onemocněních se musejí snažit i farmaceutické firmy edukovat. Není možné bez zapojení firem pokrýt všechny nemoci a řada informací se k lékařům nedostane.

Ing. Šmehlík opět zdůraznil, že si uvědomuje, že není optimální organizace péče. Ale dosud museli pojišťovny pracovat i na tom, aby na péči našly dostatek peněz.

Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. uvedla, že je nutné se bavit rovněž o udržitelnosti systému:

„My se dříve či později dostaneme do situace, kdy si budeme muset říct, že možná nebudeme schopni zaplatit úplně všechno. Bavíme se o tom, že se nám otevírají nějaké nové možnosti léčby, ale podle mě se blíží chvíle, kdy si budeme muset říct, že některou léčbu za cenu, kterou ta farmaceutická společnost požaduje, si nebudeme moct dovolit.“

To potvrzuje i Mgr. Jakub Dvořáček, MHA. Uvědomuje si, že existují limity, co hradit. Ale rozhodování o tom by mělo probíhat ve větším okruhu odborníků. Jako hlavní vidí roli odborné společnosti a pacientských organizací.

Připomněl v této souvislosti, že závěr z klinických hodnocení už zdaleka není jen čistě technicistní, ale řeší se i kvalita života toho konkrétního pacienta.

„Rozhodnutí o tom, jak by ta terapie měla vypadat a jestli je vhodná a systémově udržitelná by měl být nějaký konsenzuální pohled pojišťoven, pacientů, odborné společnosti. A vždy by nemělo být posuzováno, zda to systém unese či neunese, ale jestli přidaná hodnota v širších měřítcích tam je nebo není. A to si myslím, že je ten obrovský benefit, který by měla nová legislativa přinést.“

Zdůraznil rovněž jednotný horizon scanning, aby plátci, odborné společnosti i pacienti měli možnost zhodnotit, jakou perspektivu má přicházející terapie a zda nepřijde za krátkou dobu jiná, výrazně lepší. Jen tak je, podle něj, možné plánovat rozpočet.

Bc. Anna Arellanesová v této souvislosti pochválila systém odborných stanovisek VZP, protože podle ní právě všechna tato kritéria odrážejí:

„Pacientské organizace si jsou velmi dobře vědomy, že nesmíme mrhat penězi. My víme, že je to o té udržitelnosti.“

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se proto jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.