Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 6 – Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? (5)

Vloženo: 13.03.2020, 05:40 | Čteno: 11979×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal šesté setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

V pořadí šesté setkání proběhlo 26. února 2020 na téma Zajistí nová legislativa více inovativních léčiv pro léčbu pacientů? již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA (předseda České lékařské společnosti JEP), Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. (Svaz zdravotních pojišťoven ČR), Ing. David Šmehlík, MHA (náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny), Bc. Anna Arellanesová (předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění) a Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu).

PharmDr. Martin Dočkal se v další fázi diskuze dotazoval na nový poradní orgán Ministerstva zdravotnictví, zejména na to, zda nebude pro příliš mnoho stakeholderů obtížné dospět k dohodě. Vyzval Prof. MUDr. Štěpána Svačinu, DrSc., MBA, zda se neobává vzniku třenic mezi odborníky či preference některých oborů před jinými.

„Je to nějaký sbor, je to poměrně hodně veřejné, takže já se tohoto neobávám. My tam vždy budeme delegovat někoho s maximálním pohledem na věc a kdo nemá jen ten svůj úzký pohled toho svého oboru,“ říká prof. Svačina.

Podobně se vyjádřila i Bc. Anna Arellanesová. Podle ní pacienti přispějí svou zkušeností, jak jim daný lék ovlivní jejich život. Ve druhé, rozhodovací fázi však budou z důvodu střetu zájmů přizvány jen pacientské organizace, které nejsou přímo dotčeny danou diagnózou.

Připomněla rovněž, že se pacienti z tohoto důvodu vzdělávají i v oblasti HTA (Health Assessment Technology).

„Já sice nemám zkušenost z podobného konceptu, jde o novou věc. Ale jelikož jsem založena velmi pozitivně doufám, že tam budou sedět velmi inteligentní a rozumní lidé, kteří se dokáží dohodnout,“ myslí si Bc. Arellanesová.

Dr. Dočkal se zeptal zástupců pojišťoven, zda se neobávají toho, že jejich současný systém bude narušen tím, že někdo jiný vydá stanovisko a pojišťovny se jím budou muset řídit.

Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D. zatím nemá informace o tom, že by byl proces finalizován a precizován. Nicméně uvedla, že podobně jako nyní v případě SÚKL, tak i v případném novém procesu bude vydáno stanovisko, které zdravotní pojišťovny budou respektovat. Podle ní se tedy principielně proces lišit nebude.

Nedomnívá se rovněž, že v tomto procesu bude nějakým způsobem zohledněno HTA:

„Tam půjde o dopad na rozpočet. To rozhodování by mělo respektovat veřejný zájem podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ten má tři pilíře – dostupnost péče, její bezpečnost a udržitelnost systému. Často jde o věci už z podstaty protichůdné. A to všechno musejí ty debaty pojmout. Budeme se bavit o tom, co ten přípravek přináší, ale o HTA to skutečně nebude. V tom novém systému by se měla více hodnotit tzv. soft kritéria.“

S tím nesouhlasí Ing. David Šmehlík, MHA, podle něj HTA bude součástí rozhodovacího procesu, jenom nebude jediným kritériem.

„Pro nás to je prostor, kde by mělo být zohledněno jak postavení toho přípravku, tak veřejný zájem. Právě proto je ten postup vyhrazen pro ty přípravky, které nejsou úplně standardní. Pro ty, které zjevně nesplňují podmínky nákladové efektivity. A ta debata bude o přínosu toho přípravku, ale i o těch nákladech. A tam se dostáváme i k té udržitelnosti – opravdu jej chceme hradit za každou cenu?“

Ing. Šmehlík věří, že debata bude více odborná, strukturovaná a korektní jak co do průběhu, tak i do výstupů z ní.

Kompletní podcast z celé APAvision 6 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám nový projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, lékových agentur či státních organizací a mainstreamových médií.

Nyní propojuje i klíčové hráče z oboru. APAvision je nový projekt portálu APATYKÁŘ® – odborná platforma pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví se proto jeho provozovatel rozhodl uvést tento nový projekt. Posouváme farmacii opět dál!

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.