Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
40 LET ERADIKACE NEŠTOVIC

WHO: Připomínka 40. výročí eradikace neštovic výzvou k boji proti COVID-19

Vloženo: 09.05.2020, 08:57 | Čteno: 18191×
Foto: unstamps.org

Dne 8. května 1980 prohlásilo 33. Světové zdravotnické shromáždění pravé neštovice celosvětově oficiálně za vymýcené. Tato deklarace znamenala konec nemoci, která trápila lidstvo po dobu nejméně 3 tis. let a zabila jen ve 20. století na 300 mil. lidí.

Odkaz neštovic aktuální směrem ke COVID-19

Úsilí směřující k eradikaci neštovic bylo ukončeno díky desetileté celosvětové snaze vedené Světovou zdravotnickou organizací, která zahrnovala tisíce zdravotnických pracovníků po celém světě, aby podali půl miliardy očkování k potlačení neštovic.

Generální ředitel WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, který na virtuálním setkání pořádaném vedením WHO propojující klíčové hráče do úsilí o eradikaci, řekl, že v případě aktuální pandemie COVID-19 je vítězství lidstva nad neštovicemi připomínkou toho, co je možné dokázat, když se národy spojí v boji proti běžné zdravotní hrozbě.

Svět se neštovic zbavil díky neuvěřitelné demonstraci globální solidarity a protože měl bezpečnou a účinnou vakcínu. Solidarita společně s vědou jsou tedy řešením.

Další nemoci

Dr. Tedros zdůraznil, že eradikace neštovic také nabízí naději na úsilí o eradikaci dalších infekčních nemocí, včetně dětské obrny, která je nyní endemická pouze ve dvou zemích.

K dnešnímu dni bylo oficiálně vyhlášeno 187 zemí, teritorií a oblastí bez výskytu drakunkulózy, tj. posun o dalších sedm.

A boj proti malárii zatím vyústil ve 38 zemí a teritoriích oficiálně prohlášených za země bez výskytu malárie. V případě tuberkulózy je na cestě k eliminaci TBC 57 zemí a oblastí s nízkým výskytem TBC.

Speciální známka

Na této akci Dr. Tedros rovněž představil pamětní poštovní známku uznávající globální solidaritu, která vedla iniciativu a ctila úsilí zdravotnických pracovníků, kteří zajistili její úspěch.

Známka, kterou vytvořila Poštovní správa OSN (UNPA) ve spolupráci s WHO ukazuje, čeho lze dosáhnout národní jednotou a globální solidaritou.

Také četné země, jako například Guinea, Indie, Nigérie, Filipíny, Togo a další, vydaly poštovní známky s motivem neštovic, aby ukázaly podporu a zvýšily povědomí o intenzivním programu eradikace neštovic pro vymýcení neštovic, který byl zahájen v roce 1967.

Po eradikaci neštovic zahájily WHO a UNICEF rozšířený program imunizace, v rámci něhož je 85 % všech dětí na světě očkováno a chráněno před vysilujícími chorobami.

S potenciálem posunu směrem k vakcíně na COVID-19 je zajištění dostatečných zásob a oslovení lidí v těžko dostupných místech vysokou prioritou. Podchytit pochybnosti o vakcíně představuje závažnou výzvu k zastavení viru.

Cílená výstava

Přístup k přesným informacím o veřejném zdraví a vzdělání je rozhodující pro zajištění toho, aby veřejnost měla fakta, která jí umožní udržet sebe a ostatní v bezpečí.

WHO rovněž vyzvala muzea, výstavní společnosti, designéry, kurátory a asociace, aby vytvořili působivou, interaktivní a vzdělávací výstavu připomínající eradikaci neštovic a její relevanci pro COVID-19 a globální zdravotní bezpečnost.

Výstava, která bude představena koncem tohoto roku, podpoří lepší pochopení veřejného zdraví a umožní lidem, aby byli během pandemie informováni a v bezpečí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.