Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
APAVISION

APAvision 7 – Studium farmacie z pohledu studentů (8)

Vloženo: 25.05.2020, 05:48 | Čteno: 17977×
FOTO: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision 7 je k dispozici na webu projektu.

Už sedmé setkání, tentokrát na téma Studium farmacie z pohledu studentů, které zorganizoval 4. března 2020 provozovatel portálu APATYKÁŘ® Dr. Martin Dočkal, přineslo jednu novinku – vůbec poprvé se jednalo o živou nahrávku nejen diskuze hostů v panelu tak, jak byli naši posluchači dosud zvyklí, ale nově se zapojením širšího auditoria.

APAvision už má v lékárenském terénu opravdu značný ohlas a tak jsme se tuto novinku rozhodli otestovat společně se studenty v prostorách Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA (děkanka FaF VFU), PharmDr. Tünde Ambrus, Ph.D. (proděkanka pro vzdělávání), PharmDr. Šárka Kozáková, MBA (vedoucí lékárnice Ústavní lékárna Masarykova onkologického ústavu, Brno), PharmDr. Kateřina Majznerová (provozovatelka a vedoucí lékárnice Lékárna Na Pekařské, Brno), PharmDr. Irena Fuksová (vedoucí lékárnice Lékárna Dr.Max, Ostrava), PharmDr. Ivana Lánová (vedoucí lékárnice BENU Lékárna, Praha) a 15 studentů od třetího po pátý ročník FaF VFU (největší skupina byla ze čtvrtého ročníku).

Nejnovější APAvision 7 byla reakcí na předchézí velmi úspěšnou APAvision 5, která se věnovala studiu farmacie a jeho propojení s praxí. V rámci této session vzešla myšlenka zapojit do diskuze studenty.

Platforma APAvision je otevřena novým přístupům a inovativním myšlenkám, proto se Dr. Dočkal rozhodl nejnovější session nahrát přímo na Farmaceutické fakultě VFU v Brně a přímo se studenty, kteří se do diskuze opravdu velmi intenzivně a přínosně zapojovali. Za to jim patří skutečně velký dík!

Jakou největší změnu v lékárenství panelisté pozorují? To byla další otázka PharmDr. Martina Dočkala na jeho hosty. Podle PharmDr. Ireny Fuksové už nejsou na prvním místě zájmu peníze, ale flexibilita pracovní doby a nabídka vzdělávání, nejen odborného, ale i soft skills seminářů.

PharmDr. Kateřina Majznerová si myslí, že se preference v průběhu života mění. Jiné požadavky má absolvent, který chce cestovat, poznat svět, užívat si a vydělat hodně peněz, jiné zaměstnanec s rodinou, který hledá stabilní kolektiv, kde vyjdou vstříct, když má nemocné dítě apod.

„My vám můžeme vše nabídnout, ať již řetězce, nebo rodinné lékárny, ale vždycky je to o domluvě, vždycky je to o tom, abyste se hledali, našli a dokázali si říct své požadavky. Nebáli se je říct a hledali nějaký vztah s tím zaměstnavatelem a domnluvili se na tom, co bude vyhovat jak vám, tak samozřejmě i jemu,“ dodává PharmDr. Majznerová.

Svůj názor prezentovala i děkanka Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA:

„Já si myslím, že dnešní generace studentů a absolventů vědí, co od života chtějí, protože mají veliké množství informací. My jsme takové informace neměli. Oni už v dnešní době mají tolik informací, že si mohou vybrat a mohou si zkusit toho více. Dnešní studenti si také umějí vydobýt víc věcí, co jsme my nedokázali.“

„Já to mám hodně jednoduché. Protože když chce jít někdo pracovat k nám, tak chce jít pracovat do prestižní nemocniční lékárny s velkou řadou odborných pracovišť a myslím, že to je ten důvod, proč chce jít k nám,“ říká PharmDr. Šárka Kozáková, MBA.

Podle PharmDr. Ivany Lánové se situace nedá zobecnit, každý preferuje úplně něco jiného, je to individuální a možností je spousta.

„Já myslím, že by se člověk měl řídit trošičku srdíčkem. Tam, kde do té lékárny přijdete a zaujme vás to tam a nějak se tam už podvědomě cítíte hezky. Takhle si nás třeba vybrala jedna absolventka. Šla do několika lékáren, protože si může vybírat a řekla – tady jsem se cítila dobře. Takže dát i na ten první dojem.“

Stejná otázka směřovala i ke studentům. Kromě kolektivu uvedl např. Vojtěch Hejtmánek (4. ročník) také lokalitu:

„Pro mě je důležité umístění lékárny. Jestli je to v rámci města nebo je to vesnice, periferie republiky, kdy je tam minimum možností poznat nové lidi. A tam to právě může vyvážit dobrý kolektiv anebo případně dobré platové podmínky. Člověk, který je svobodný radši půjde někam, kde je mnohem víc peněz a flexibilita, než člověk, který má rodinu a ani ty finanční podmínky nehrají takovou roli.“

Pro Andreu Brožovičovou (5. ročník) byly dříve na prvním místě peníze, avšak během praxe zjistila, že zdaleka nejdůležitější je kolektiv.

„Člověk chodí většinu života do práce a aby tam chodil každý den znechucený, nebo ho to tam nebavilo, tak to by nemělo moc smysl. Takže určitě prioritou je, aby si člověk sedl s tím kolektivem, potom jaký je vedoucí a pak všechno ostatní.“

„Můj ideál do budoucna je lékárna na menším městě, protože jsem si tady v Brně vyzkoušel nádraží. Takže se docela těším, když si najdu nějakou lékárnu, kde se budu i s těmi pacienty znát. Ale jak říkala Dr. Majznerová, ty preference se budou vyvíjet. A v současné době, přítelkyně je také v pátém ročníku, tak se spíše budeme ubírat někam, kde je nějaká krizová lokalita, kde dokud nemáme závazky bychom chtěli využít to finanční ohodnocení,“ říká Milan Röhrich (5. ročník).

Kateřina Kleinerová (5. ročník):

„Já bych teda taky ocenila spíše tu flexibilitu, to je to, co od života po škole očekávám. Mít možnost se nevázat, odstěhovat se, i za hranice. Vyzkoušet jiné posty, lékárnu, průmysl, cokoli. A až posléze si vytvořit jasný názor, co teda chci s tím svým diplomem dělat.“

Dr. Dočkal se zeptal studentů i na zahraniční zkušenosti a chuť pracovat v zahraničí. Z odpovědí bylo znát, že získat praxi zejména v rakouských či německých lékárnách je velmi obtížné, zahraniční studenty nechtějí. Navíc i jednání je poznamenáno pohled na „ty z východu“.

Markéta Mrůzková (4. ročník):

„Já jsem napsala snad dobrou němčinou na 5 rakouských pracovišť a odepsali mi jen z jednoho. Naštěstí kladně. Nicméně je to lékárna, která je známá tím, že zahraniční studenty dlouhodobě přijímá. Mrzí mě, že ty ostatní ani nenapsaly, že třeba nechtějí. Vůbec nereagovaly.“

Další otázkou moderátora a autora projektu APAvision Dr. Dočkala bylo, co si studenti myslí, že by bylo potřeba udělat, aby profese lékárníků zůstala i nadále prestižní.

Z odpovědí vyplynulo klasické „příklady táhnou“. Tj. lékárníci se musejí sami chovat tak, jak očekávají, že se bude veřejnost chovat k nim.

Jana Kůřilová (3. ročník):

„Teď, když jdu do lékárny pro léky, tak se na to dívám jinak. Je pro mě důležité, jak ten lékárník se mnou komunikuje, na jaké otázky se mě ptá, nebo mi jen podá krabičku s tím, že to mám brát ráno a večer. Ta odbornost by prostě měla zůstat zachována. Že my tomu rozumíme, máme ty informace a dobře pacientovi poradíme a on se pak za námi bude rád vracet.“

A dodává:

„Já bych apelovala na vedoucí lékárníky, aby apelovali na své zaměstnance a nepodceňovali důležitost toho jednání s pacientem. Odbornost je důležitá, ale i ta psychologická stránka, to se hodně podceňuje. A začala bych i na těch středních školách, aby učitelé chemie a fyziky informovali, že třeba to, co vyučují by našlo uplatnění ve farmacii. A tím se studenti dozvěděli, že ten obor vůbec existuje.“

Kompletní podcast z celé APAvision 7 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» ODBORNÁ PLATFORMA APAVISION
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.