Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (1)

Vloženo: 26.10.2020, 10:59 | Čteno: 13023×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Na začátek této session se moderátor diskuze odborník na lékárenství a farmacii PharmDr. Martin Dočkal zeptal svých hostů, jaký dopad měla pandemie, prozatím první vlna, na provoz lékáren. Ať již z pohledu odborného, tak i ekonomického.

Ing. Daniel Horák potvrdil, že první vlna naučila provozovatele řešit zcela novou situaci, která v lékárenství, ostatně jako i v jiných oborech, dosud neexistovala.

A naučila je především realizovat rychlá řešení. Připomněl, že v březnu došlo k rychlé reakci českých úřadů a byl vyhlášen nouzový stav velmi rychle, což mělo hlavní dopad na provozování lékáren.

Český řetězec Dr.Max se v první řadě soustředil především na provozní záležitosti a ochranu svých zaměstnanců. Jak připomíná Ing. Daniel Horák, nebylo to vůbec jednoduché. Nakoupit ochranné prostředky jako roušky, rukavice, dezinfekce, plexiskla bylo téměř nemožné.

Museli oslovovat úplně nové partnery po celém světě a realizovat mnoho osobních rozhovorů.

„Úsměvné bylo, že ačkoli aktuální poptávka byla ve desítkách, stovkách tisíc kusů, minimální objednávka kusů v tomto období se počíta na letadla. Tj. nějakých 1,5 mil. kusů. Poněkud lepší situace byla s ochrannými stěnami do lékáren z plexiskla, kdy jsme byli schopni vyrobit prototyp v podstatě přes noc. A to bylo něco nového pro naše zaměstnance, kteří se po několika málo dnech mohli cítit daleko více v bezpečí.“

Jen samotný řetězec Dr.Max měl denní spotřebu 6,5 tis. kusů ochranných prostředků (respirátorů a roušek) a problém s dostupností se projevoval tak zásadně, že řetězec měl v některých týdnech jen nějakých 10 tis. prostředků na skladě, tj. na cca 1,5 dne.

Prvních 4-6 týdnů se tak manažeři řetězce orientovali v drtivé většině jen na bezpečnost a ochranu v lékárnách. Což bylo správné rozhodnutí, protože v první vlně měli jen 4 případy COVID pozitivních zaměstnanců ve všech cca 470 otevřených lékárnách. Tři přitom byly získány při dovolené v Itálii.

Nová komunikace

Situace naučila řetězec také nově komunikovat uvnitř a mezi lékárnami prostřednictvím pravidelného newsletteru, protože komunikace v tomto období byla nanejvýš zásadní, aby měli informace zaměsatnanci a cítili se tak v bezpečí.

„Začali jsme komunikovat nanejvýš otevřeně a to ve všem. O pozitivních případech, o omezeních, o dodávkách ochranných prostředků, zavřených lékárnách atd.,“ říká Ing. Daniel Horák.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» ODBORNÁ PLATFORMA APAVISION
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.