Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (2)

Vloženo: 27.10.2020, 05:13 | Čteno: 13142×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Co se týče druhé oblasti, tj. ekonomického dopadu na podnikání společnosti, je tu několik aspektů. Koncem února a počátkem března řetězec realizoval vysoké obraty díky výrazně zvýšené poptávce.

Poptávka byla nejen po standardních kategorií přípravků – na nachlazení a chřipku, včetně charakteristických přípravků s obsahem paracetamolu, ibuprofenu, vitamínů.

Jenže to bylo pouze několik týdnů a následně už bylo jasné, že podíl těchto kategorií přípravků na celkových tržbách byl minimální:

„Pro nás byl problém následně vysvětlit tento stav našim obchodním partnerů. Protože v médiích byly lékárny prezentovány jako byznys vydělávající obrovské peníze, vítězové pandemie. Vypadalo to, jako by prodej paracetamolu tvořil 80 % našeho obratu. Což je samozřejmě nesmysl,“ vysvětluje Ing. Daniel Horák.

Po vyhlášení totálního lockdownu spadly obraty tvrdě dolů. Těch důvodů bylo několik. Jednak byla v ČR zavřena všechna obchodní centra a i když zůstaly otevřené lékárny a potraviny, zákazníků výrazně ubylo a obraty šly dolů až o 70 %. Lidé se také báli a zůstávali doma, popř. využívali jen nejbližší lékárnu pro nejnutnější nákup.

Proto se od března do května lékárnám Dr.Max výrazně snížily obraty.

Dalším aspektem, podle Ing. Daniela Horáka, byla i výrazně snížená preskripce, v některých týdnech i o 50 %, protože velká část obratů řetězce je generována receptovými léčivy:

„Něco, co bych rád ocenil, jsou všechny lékárny, protože všechny lékárny v zemi zůstaly otevřené. Lékárníci tak zůstali jako důležitý kontakt pro pacienty, protože většina lékařů začala ordinovat po telefonu, někteří dokonce zcela zavřeli své ordinace. A to je něco, o čem jsem pevně přesvědčen, že výrazně zvýšilo kredit lékáren v očích lidí.“

Stejně tak lidé neměli takovou poptávku po klasických přípravcích na nachlazení, protože se předzásobili v únoru. Ostatně lidé zůstávali díky nouzovému stavu doma, takže vůbec potkat někoho nemocného mimo domov bylo takřka nemožné.

Dopady na procesy

Řetězec se díky pandemii nicméně naučil také změnit, a to mnohdy zcela zásadně, procesy uvnitř. Jednak personální situace byla kvůli infikovaným, např. v distribuci, složitá, což si vyžadovalo zavést urychleně nové postupy. Mj. došlo k omezení objednávek a rozvozů, slučování více objednávek během dne do jedné apod.

Další dopad na ekonomiku měl i následný snížený prodej standardních letních přípravků, jako opalovací prostředky či dermokosmetika.

Stejně tak nebyla zcela úspěšná vyjednávání s dodavateli, neboť měli z médií informace o tom, že lékárny jsou „vítězové pandemie“ a ono to tak úplně nebylo. Takže jejich očekávání se nepotkala s realitou.

Řetězec zavedl pravidelné telekonference prostřednictvím aplikace MS Teams. A jak se zjistilo, tento typ komunikace nezůstal jen po dobu první vlny, ale zůstane zachován trvale, mj. i např. pro kontinuální vzdělávání pracovníků lékáren. Podle Ing. Daniela Horáka až 60-70 % zaměstnanců preferuje tento styl vzdělávání i do budoucna.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.