Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (3)

Vloženo: 27.10.2020, 16:46 | Čteno: 13545×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Situace v Maďarsku

Podobnou situaci jako v českých lékárnách popsala také Karolina Korodi. Protože i v Maďarsku byli lékárníci mnohdy skoro jediní v první linii, první, co zdejší provozovatelé řešili, byly rovněž ochranné prostředky pro zaměstnance.

Provozovatelé se snažili s lékárnami komunikovat na denní bázi, aby neustále udržovali patřičnou podporu a ke komunikaci rovněž využívali distanční formy.

V Maďarsku byla hned na počátku pandemie obrovským problémem extrémně zvýšená poptávka po léčivých přípravcích, předzásobení se ze strany pacientů. Bylo to zjevně způsobeno rozhodnutím regulačních orgánů, které vyžadovaly, aby byli pacienti předzásobeni na 90 dní.

„Velkým problémem byly v prvních týdnech dodávky ze strany distribuce do lékáren. Takže lékárníci i další pracovníci lékáren museli v lékárnách zůstávat po zavírací době až do půlnoci a zaskladňovat léčivé přípravky,“ vysvětluje Karolina Korodi.

Hned zpočátku března zaznamenaly maďarské lékárny výrazně vyšší obraty, ty však v dubnu a květnu poklesly. Největší propad zaznamenaly lékárny poblíž lékařských ordinací a na klinikách.

Tyto lékárny ztratily až 50 % a více procent svého obratu, protože lékaři získali zákonnou možnost poskytovat telemedicínské služby. Pacienti tak nemuseli ke svému lékaři osobně a recepty si vyzvedávali v jiné než jejich standardně využívané lékárně. Telemedicína je prozatím umožněna do konce roku.

Dalšími postiženými byly lékárny, které se nacházejí v administrativních místech, protože většina pracovníků byla na home office. Velkou výzvu byly rovněž dodávky do domovů s pečovatelskou službou a do věznic, kam rovněž některé lékárny dodávají léčivé přípravky.

Situace v Rumunsku

Stejnou situaci potvrzuje také Sebastian Ring z rumunské divize Phoenix. V Rumunsku byl nouzový stav vyhlášen 16. března a několik dní předtím došlo k extrémnímu navýšení obratů lékáren.

A to z důvodu, že se lidé ve strachu z nadcházejících dní předzásobovali. Situace ohledně ochranných pomůcek přitom v lékárnách nebyla vyřešena.

„Jsem velmi hrdý na lékárníky a pracovníky v lékárnách, že chtěli pracovat a chtěli pomáhat lidem, přitom jejich bezpečnost nebyla v počátečních dnech pandemie vyřešena. Je skvělé vidět, jak vysoce profesionální odborníci v lékárnách pracují. Jsem na ně skutečně pyšný,“ dodává Sebastian Ring.

Počátkem března byl také v rumunských lékárnách navýšen obrat o 22 %, přičemž v následujících měsících výrazně poklesl o 30 % v dubnu a o 70 % v květnu. Bylo to dáno i velmi přísným lockdownem, který byl v Rumunsku zaveden.

Práce z domova byla povinná, do kanceláře bylo povoleno docházet výjimečně a jen se speciálním potvrzením od zaměstnavatele. Stejně tak se výrazně snížila preskripce, lékaři měli zavřeno.

Jako pozitivní vnímá Sebastian Ring prosazení digitalizace. Ta byla v zemi diskutována řadu let a najednou se prosadila takřka ze dne na den, stejně jako telemedicína a elektronické recepty. Pandemie tak prosadila řadu inovativních záležitostí.

Velké náklady si vyžádaly u rumunské divize Phoenix ochranné prostředky, kterých bylo potřeba spousta. Distribuce proto řešila tento nárůst nákladů např. úpravou objednávek, jejich slučováním, změnou rozvozu apod.

Jak potvrdil Sebastian Ring, lékárny i distribuce zavedly vzdálenou komunikaci přes videohovory a ta zůstane zachována, protože se osvědčila:

„Je to dobré, protože nemusíte tolik cestovat, nemusíte soustředit obchodní týmy do centrály. Na straně druhé jsem přesvědčen, že v určitých případech se vrátíme k mixované verzi, tj. telekonference, ale i osobní setkání. Domnívám se, že osobní kontakty je někdy nevyhnutelný a důležitý.“

Jeho kolegyně Catalina Pintea z řetězce Help Net Pharma upozornila na krizi s dodávkami léčivých přípravků. Konkrétně u přípravku Euthyrox, kdy lidé z důvodu nouzového stavu měli tendenci předzásobit se.

Lékárny tak musely velmi intenzivně hledat řešení nedostatku společně s regulačními úřady. Komunikace s nimi však byla skvělá.

Jedním z důvodů nedostatku byla i cenotvorba, která je v Rumunsku podle Cataliny Pintea neodpovídající a způsobuje právě nedostatek léčiv na trhu.

Pandemie tak v Rumunsku otevřela diskuzi o změně systému stanovení cen.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.