Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (4)

Vloženo: 28.10.2020, 07:49 | Čteno: 14049×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Situace na Slovensku

Ing. Sína Niku vtipně popsal začátek pandemie na Slovensku, kdy 6. března 2020 ráno měli zástupci lékáren diskuzi s úřady v teoretické rovině, jak se bude postupovat v případě pandemie.

Celá diskuze byla v přátelské rovině a ve stylu „žádnou paniku“. Nicméně jen do odpoledne, kdy bylo vše jinak. Na Slovensku byl totiž zjištěn první COVID-19 pozitivní pacient.

Také Ing. Sína Niku upozornil, že narozdíl od lékáren, až třetina ordinací zůstala zavřená. Takže např. pro slovenské lékárny bylo zásadní, aby zůstaly otevřené a dostupné pacientům. Což se na Slovensku většinově také podařilo.

Oproti první vlně pandemie nyní při druhé je situace vážnější, protože je více infikovaných pracovníků lékáren. Nicméně stejně jako v jiných zemích také na Slovensku byl na počátku pandemie obrovský problém s ochrannými pomůckami.

Jako pozitivní dopad pandemie vnímá Ing. Sína Niku zavedení reálné elektronické preskripce. Ta už sice byla umožněna před pandemií, ale její rozšíření bylo nízké. S pandemií se však, podle něj, ujala velmi rychle:

„Je také pozorovatelná změna myšlení pacientů. Přestali navštěvovat lékárny na poliklinikách a začali navštěvovat lékárny v obchodních centrech. Vidím tedy změnu tradičního modelu. Lidé totiž zavolají lékaři, ten jim vystaví e-recept a oni pak jdou do supermarketu a tam si vyzvednou své léčivé přípravky.“

Ukazuje se tak, že pandemie byla hnacím motorem pro rozvoj elektronické preskripce ve všech zemích.

Situace v Srbsku

Také v této zemi bylo prvním úkolem zajistit dostatečné ochranné pomůcky pro zaměstnance lékáren. Podle Mgr. Marije Golubović Marković i v Srbsku mysleli na bezpečnost jak lékárníků tak pacientů a v první řadě nechali do lékáren vyrobit na táry stěny z plexiskla, což lékárníci ocenili.

Zatímco v první vlně byl počet infikovaných lékárníků v Srbsku je 1-2, druhá vlna přišla rychleji, už koncem léta. Nyní proto Mgr. Marija Golubović Marković hovoří spíše o třetí než druhé vlně.

Velkým problémem byl rovněž nedostatek dezinfekce, kterou po dohodě s Hospodářskou komorou (kvůli dodávce ethanolu) zrealizovaly lékárny ve vlastních laboratořích.

Lékárny Dr.Max např. rovněž zavedly tzv. bezpečnostní zásoby, tj. určité minimální navýšené skladové zásoby tak, aby pokud možno všichni pacienti dostali svou léčbu.

„Velký problém v Srbsku způsobil přísný a rychle vyhlášený lockdown země, zejména pro cestovatele z jiných zemí a pacienty. Bylo stanoveno jen několik málo hodin týdně, kdy bylo možné vycházet,“ vysvětluje Mgr. Marija Golubović Marković.

Proto tento řetězec zorganizoval systém dodávek domů pacientům. Služba home delivery byla zavedena pro citlivé skupiny pacientů a osob, které si z nějakého důvodu nemohly pro své léčivé přípravky samy dojít.

A jak dodává lékárnice, opět jim v této situaci významně jim pomohla elektronická preskripce. Potvrzuje tak slova Ing. Síny Niku.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.