Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (5)

Vloženo: 28.10.2020, 15:19 | Čteno: 14823×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Home delivery, rezervace

Další oblastí, kterou v diskuzi otevřel PharmDr. Martin Dočkal, byly nově zavedené služby pro pacienty. Všem diskutujícím proto položil dotaz, jaké služby zavedli v lékárnách, zda se to provozovatelům vyplatí a zda tyto služby ponechají zavedeny i nadále, po skončení pandemie.

Dr. Tamás Marjai připomněl, že ačkoli v Maďarsku je elektronická preskripce zavedena od roku 2017, její nárůst byl patrný zejména nyní, až na 90 %. Podle něj zaznamenali maďarští lékárníci velkou poptávku po službách home delivery v době nouzového stavu.

„V tuto chvíli není zatím dostatek zkušeností a lékárníci s nastavením a využíváním těchto služeb stále experimentují. Pro vyhodnocení úspěšnosti a opodstatněnosti těchto služeb je příliš brzy,“ říká Dr. Tamás Marjai.

Ukazuje se zejména, že po skončení první vlny poptávka po těchto službách fakticky skončila a lékárny je ukončily.

Dr. Tamás Marjai uvedl, že řada lékáren v první vlně spustila své e-shopy. I v tomto případě se bude ale efektivita nových služeb teprve vyhodnocovat po delším čase.

Stejná otázka Dr. Martina Dočkala směřovala do Rumunska, protože lékárny BENU jsou např. v rezervačních systémech receptů velmi aktivní napříč Evropu.

„Možnost rezervace léčivých přípravků přes webové stránky lékáren je něco, co určitě zůstane. Nicméně není to např. v případě BENU nějak dramatické a není to ani hlavní část námi poskytovaných služeb,“ potvrdil Sebastian Ring.

Jako zásadnější pro zavedení v Rumunsku vnímá Sebastian Ring společně s partnery sdruženými v ADRFR, což je asociace sdružující distributory a lékárny, umožnění očkování proti chřipce v lékárnách.

Z jeho pohledu nejde jen o toto očkování, ale země musí být připravena na potenciální očkování proti COVID-19. Jako problém vidí v Rumunsku nízkou proočkovanost proti chřipce, s níž mohou velmi výrazně pomoci právě lékárníci.

Jejich odbornost využívají v řadě zemí, kde je to již běžné, proto to vidí jako hlavní výzvu. Doufá proto, že se rumunským lékárníkům podaří ještě do konce roku zrealizovat pilotní projekt očkování v zemi.

Na jeho slova navázala Catalina Pintea, která potvrdila velmi dobré vztahy lékárníků s autoritami. Chtějí proto etablovat e-recepty zasílané buďto emailem nebo třeba i přes WhatsApp. Lékárníci proto nyní cílí na prosazení telemedicínských služeb v lékárnách (včetně telekonzultací).

Penetraci e-preskripce potvrzuje také Ing. Daniel Horák v českém prostředí. Jako velkou pomoc lékárnám vnímá především zavedenou možnost vyzvednutí receptů na občanský průkaz, o níž jako první informoval portál APATYKÁŘ®.

Pro řetězec Dr.Max je rovněž online poměrně důležitou součástí OTC prodeje a lidé si oblíbili nákup z domova. Překvapivě výrazná většina si objednávky stále vyzvedává v lékárnách (více než 70 %).

Ukazuje se však, že zatímco v březnu, dubnu online pbrat vyskočil, v červnu a červenci se dostal opět na úroveň výrazně pod únorové obraty.

„Co je naše zjištění, lidé se obrátli k online nákupu OTC léčiv pouze dočasně. Takže to nebyl takový skok jako v jiných oborech. To ukazuje, že stále tradiční lékárny zůstávají důležité.“

Co se týče inovativních služeb, byl COVID podle Ing. Daniela Horáka velkou příležitostí otestovat nekonečnou diskuzi o tom, jak důležitá je služba donášky receptových léčiv domů pacientům. Tj. zda je dobré do ní investovat nebo ne.

„Výsledek je jasný. Rezervace je něco, co lidé skutečně oceňují, protože poptávka po této službě byla opravdu vysoká a lidé ji vnímají jako užitečnou službu. COVID tak podle mě pomohl tomu, aby se rezervace staly standardní službou lékáren. Co se týče home delivery, byli jsme poměrně překvapeni. Po této službě byla jen velmi nízká poptávka. Měli jsme jen jednociferné počty objednávek v několika málo městech denně.“

„Pro nás to znamená, že nemusíme vždy zavádět všechny služby tak rychle, jak občas slýcháme z některých míst, možná s výjimkou Prahy,“ uzavírá Ing. Daniel Horák.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.