Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (6)

Vloženo: 29.10.2020, 06:18 | Čteno: 16163×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Nové výzvy

Ing. Daniel Horák se dále zamýšlí nad postavením a schopností lékáren reagovat na podobné výzvy jako je COVID-19. Ačkoli očkování v lékárnách např. v ČR není zatím povoleno, je logické, že se lékárny budou zvažovat jako místa, kde by mělo fungovat. Na to by měla také reagovat patřičná legislativa, která se již řadu let nemění.

Podle něj bude potřeba přehodnotit podmínky provozu lékáren i s ohledem na povinné zázemí a prostor y v lékárnách. Pokud by se totiž měly provádět podobné služby v lékárnách, bude potřeba dispoziční řešení přehodnotit.

Kromě očkování vidí uplatnění lékáren Ing. Daniel Horák v oblasti testování. Tuto okolnost vzpomněl v souvislosti s nedávným prohlášením politiků, kteří navrhli možnost testování na COVID-19 v českých lékárnách.

Je jasné, že by nicméně muselo dojít k nastavení podmínek, např. samostatný vstup, místnost apod., aby nedošlo ke kontaktu s dalšími pacienty.

„Pro mě osobně je současná situace velkou zkušeností, jak pacienti vnímají lékárny a jejich služby a pomáhá nám to zjistit, jaké změny bude nutné udělat v budoucnosti, jak používat online. A také jaké služby jsou možné, ale na druhé straně vyžadované pacienty a otevřít diskusi s vládou, úřady jaká by měla být strategie,“ doplňuje Ing. Daniel Horák.

Jeho zkušenost o důležitosti tradičních lékáren potěšila lékárníka a moderátora diskuze Dr. Dočkala. Často jsou totiž v poslední době některými otevírány diskuze o tom, jak bude lékárenství nahrazeno online.

Ukazuje se, že z pohledu pacientů to tak zjevně není.

Slovensko

Ing. Sína Niku potvrdil, že poptávka po online prodeji OTC léčiv byla prakticky okamžitě po nástupu první vlny pandemie. Přístup do lékáren sice byl možný, nicméně platila silná omezení a mnohdy se tvořily fronty.

Pokud tedy lidé nechtěli strávit čas v lékárně např. z důvodu rizika nakažení od jiných lidí, využili pro nákup online možnost.

I on potvrzuje, že situace měla velký vliv na etablování služeb jako rezervace léčiv a na tuto poptávku reagovalo mnoho provozovatelů lékáren, přinejmenším řetězců.

Co se týče služby home delivery, sice se objevily snahy o spuštění, nicméně legislativně je tato možnost striktně omezena. Pouze lékárník může vydat léčivý přípravek a podat informaci k němu.

Podle Ing. Síny Niku je tak otázkou, jak toto legálně realizovat. Zamýšlí se mj. nad zákoností pověřit někoho (byť člena rodiny) k vyzvednutí léčiv.

Ohledně služeb obecně je přesvědčen, že pacienti nyní jasně viděli, že lékárny zůstaly jako jedny z mála otevřené a reálně otevřené, tj. dostupné pro pacienty (např. narozdíl od lékařů). Navíc Slovensko čelí nedostatku praktických lékařů.

Logika věci tedy hraje pro rozvinutí dalších služeb v lékárnách, nicméně legální rámec pro ně neexistuje.

„Je to paradox. Lékárna je vnímána jako poskytovatel zdravotní péče. Zdravotní péče je služba. Ale lékárny si vydělávají pouze marží z výdeje léčiv. V jiných evropských zemích přitom vidíme, že lékárny poskytují celou řadu služeb. Od měření tlaku až po očkování. Na Slovensku ne.“

Nelíbí se mu např. že se proti zavedení dalších služeb staví lékaři, kteří nechtějí ztratit vliv na léčbu. Typicky je to patrné u generické substituce. Ačkoli mohou předepisovat genericky, trvají na konkrétním brandu.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.