Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (7)

Vloženo: 29.10.2020, 17:43 | Čteno: 16771×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Srbsko

Mgr. Marija Golubović Marković vidí situaci ve své zemi velmi podobně, jako na Slovensku. Poptávka po home delivery službě byla po zavedení lockdownu vysoká, zejména u určitých skupin pacientů. Po uvolnění však výrazně klesla. Na straně druhé poptávka po e-shopovém řešení konstantně roste.

Donáška navíc není, stejně jako na Slovensku, legislativně ukotvena a pouze lékárník může vydávat léčiva. Takže v první vlně pandemie léčivé přípravky dodávali pacientům čistě lékárníci, což samozřejmě velmi zatěžovalo provoz lékáren.

Proto nyní při nastupující druhé vlně vznikly iniciativy vedoucí ke změně legislativy v tomto smyslu.

„Jako problém vidím to, že v Srbsku nejsou farmaceutické služby nijak legislativně rozvinuty. V podstatě zákonný rámec rozeznává jako službu jen výdej léčiv. Žádné měření tlaku, glykémie atd. V rámci hospodářské a lékárnické komory se proto snažíme tuto situaci změnit. Společně s Ministerstvem zdravotnictví chceme provést pilotní projekt očkování proti chřipce v lékárnách. Máme v tom i podporu univerzit, takže nyní čekáme na reakci úřadů,“ doplňuje Mgr. Marija Golubović Marković.

Kdo to zaplatí

Dr. Martin Dočkal se u tématu home delivery ještě pozastavil a vyzval hosty ke zhodnocení logistických a nákladových dopadů. Upozornil také na to, že např. německé zdravotní pojišťovny nemají zájem tuto službu platit.

Podle Ing. Daniela Horáka budou službu z nějakého důvodu vyžadovat specifické skupiny pacientů (při pandemii např. nemohou opustit byt, bydlí ve specifické lokalitě apod.). Nicméně z pohledu profitability je to otázkou diskuze.

Jako problém vnímá nulové přispění ze strany pojišťoven. Oficiálně není služba povolena, byť se nyní v nějaké formě, velmi okrajově, v případě první vlny objevila. Ing. Daniel Horák to spíše vnímá víc jako PR než reálnou službu.

Podle něj se musí nastavit, jak by měla služba fungovat, jak by měla probíhat komunikace, jaká bude logistika. Bez toho není možné nastavit správnou cenu za službu.

A protože se jedná o prémiovou službu, zaplatit by ji musel pacient. V tuto chvíli by tak pro lékárnu dávala tato služba smysl pouze u drahých léčiv.

„Musí to jednoduše dávat smysl z pohledu nastavení pravidel služby, to znamená nejen z pohledu bezpečného provádění služby pro pacienty, ale musí se také stanovit cena za takovou službu,“ říká Ing. Daniel Horák.

Lékárníci kurýři

S tím souhlasí také Dr. Tamás Marjai. Pokud bude chtít lékárna službu poskytovat, musí se vždy dívat na cenu, protože z ní je odvozena marže. Stejně tak musí být nastaveno, že lékárna bude mít možnost poskytovat telemedicínskou konzultaci.

V rámci první vlny pandemie se v Maďarsku několik lékáren rozhodlo tuto službu nabídnout, nicméně nabídly ji také některé lokální autority a sociální služby, které shromáždily recepty od pacientů, vyzvedly v lékárně a následně předaly pacientům.

„Je otázkou, zda logistickou část má dělat lékárník, anebo by měla být zajištěna prostřednictvím sociální služby, zejména v malých městech a ponechat dodávku pouze ve velkých městech na krátké vzdálenosti. Podobně jako v jiných zemích je totiž v Maďarsku velký nedostatek lékárníků, takže z ekonomického hlediska nedává příliš smysl mít lékárníky někde na cestě jako kurýry,“ myslí si Dr. Tamás Marjai.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» ODBORNÁ PLATFORMA APAVISION
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.