Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (8)

Vloženo: 30.10.2020, 06:01 | Čteno: 17001×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Home delivery

Ing. Daniel Horák v této souvislosti poukázal na protinávrh profesní komory k home delivery službě – návštěvní služba lékárníka. Podle něj však nedává smysl, protože to lékárníci, podle jeho zkušeností, nechtějí dělat, a je nesmysl, aby lékárníci trávili čas někde v autě na cestách.

„Dlouhodobě říkám komoře, že Rx online prostě přijde. A je leší se zaměřit na to, jaká pravidla nastavíme, jak ta služba má vypadat, než řešit jak je možné to odsunout, protože potom přicházíme s podobně bláznivými nápady jako je návštěvní služba,“ říká Ing. Daniel Horák.

Pandemie ukazuje, že není nutné za všech okolností měnit legislativu, stačí jen změnit nekteré rutiny. I v tomto případě se domnívá, že lékárníci mají poslední možnost nastavit, jak bude služba fungovat. Jinak to už nebude v jejich rukou.

A že se to může stát ukazuje na příkladu z března, kdy jeden z provozovatelů spustil podobnou službu a bez vědomí lékáren je zařadil na seznam těch, které službu údajně provádějí.

Takový vývoj potvrzuje také Tamás Marjai:

„Před pandemií bylo nemyslitelné, že by lékaři dělali diagnózu přes telefon. A najednou přišla změna legislativy a bylo vidět rapidní změnu v telemedicínských službách. Dokonce si tak mohou pacienti nechat předepsat recept jen po telefonu. Takže proč by lékárníci nemohli konzultovat po telefonu? Vidím jako reálné v blízké budoucnosti, že se podobná změna uděje také ve farmacii.“

Sebastian Ring vnesl do diskuze nový prvek, a to správnou distribuční praxi (SDP). Podle něj, pokud něco takového bude zavedeno, je nutné se na službu dívat i z tohoto pohledu a SDP uplatnit. Zejména s ohledem na dodržování správného teplotního rozmezí až ke dveřím zákazníka/pacienta.

„Musíme vidět v první řadě pacienta, co je dobré pro něj. A pak naplánovat tuto službu. Krok za krokem. Ale musíme být velmi opatrní, co dáme do legislativy, pokud to přijde.“

Podle Mgr. Marije Golubović Marković přijdou podobné výzvy jako nyní v pandemii zcela jistě znovu. Bude tedy nutné změnit legislativu ve smyslu podobných služeb jako home delivery.

„Musí se nicméně nastavit podmínky služby tak, aby byla výhodná nejen pro pacienty, ale také se vyplatila provozovateli,“ domnívá se Mgr. Marija Golubović Marković.

Např. v Srbsku hlavní řetězce realizují u volně prodejného sortimentu tyto služby prostřednictvím třetích stran.

Ing. Sína Niku přidal hezkou paralelu ke společnosti Kodak, když se poprvé objevily zmínky o nahrazení klasické fotografie digitální. Podle něj jsou tradiční lékárny velmi silné v tom, co dělají a pouze zásilkový obchod se nemůže vyplatit.

Nicméně pozoruje změnu v myšlení lidí a pokladá zcela logickou otázku, jak dlouho budou tradiční lékárny vzdorovat zásilkovému výdeji, pokud samy přijdou s podobnými službami jako home delivery:

„Když jsem před deseti lety přišel do lékárny, lidé si chtěli vyzvedávat své recepty v lékárně. Od někoho vzdělaného v bílém plášti, s informacemi. Nyní jsem si 100% jistý, že je to nezajímá. Pokud tomu uděláte slušné PR, lidem bude jedno, jestli si léky vyzvednou na nádraží. Je úsměvné, že česká komora přichází s návrhem home delivery a dokážu si to představit. Když budou v lékárnách automaty, mohou lékárníci jezdit a rozvážet léky. Ale to asi nebylo cílem toho návrhu. Ale vážně, ptejme se, jak daleko budeme od Rx online, pokud bude etablována služba home delivery.“

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.