Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (9)

Vloženo: 31.10.2020, 06:43 | Čteno: 16943×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Rezervace

PharmDr. Martin Dočkal upozornil, že je to pouze na lékárnících a provozovatelích, jakou osvětu pro své služby udělají. Vrátil se však ještě k tématu rezervací a otázka v dalším kole na všechny diskutující směřovala k jejich názoru na tuto službu.

Sebastian Ring považuje za důležité mít možnost rezervace léčiv, je to jedna část služeb pacientům. Zvláště v této době.

Možnost objednat si léčivé přípravky přes web nebo mobilní aplikaci v konkrétní tradiční lékárně považuje za potřebnou a věří stále v silnou pozici tradičních lékáren. V tomto je rozporu s Ing. Sínou Niku:

„Já věřím ve znalosti lékárníků a považuji lékárníka stále za důležitou součást systému. Stejně jako pro možnost odborné konzultace. Možná, že určité části lidí je jedno, kde si své léky vyzvednou. Já si ale myslím, že drtivá většina má v lékárníky velkou důvěru. A že je pro ně lékárna prvním místem, kam jdou, když jsou nemocní.“

Nárůst počtu rezervací pozoruje také česká divize Dr.Max. Podle Ing. Daniela Horáka není důvodem jen to, že se lidem tato možnost líbí, ale také nedostatek určitých léčiv na trhu.

Lidé s tím mají zkušenost, takže rezervace používají jako způsob, jak si svůj přípravek zajistit a nechodit do lékárny zbytečně dvakrát.

„Souhlasím se Sínou, že, bohužel, počet lidí, kterým je jedno, kde si recepty vyzvednou roste. Ale většině to stále jedno není. Stále existuje velká část lidí, která do lékárny chodí záměrně a to z mnoha důvodů, mj. i sociálních,“ domnívá se Ing. Daniel Horák.

Potvrzuje to i zkušenost z první vlny, kdy sice počet online objednávek narostl, ale v červnu a červenci nastal opět pokles a návrat lidí do lékáren. Nicméně lidí, kteří budou preferovat tyto nové služby v lékárnách bude, podle něj, čím dál tím víc.

Rovněž Ing. Sína Niku se domnívá, že tato služba patří do portfolia moderní lékárny. Zejména v dnešní éře chytrých telefonů. Zamýšlí se však nad tím, zda tento model tradičních lékáren bude do budoucna stačit. A opět přidává paralelu mezi printovými a internetovými médii:

„Když se rozbíhal nyní v České republice velmi úspěšný model rozvážky jídel, spousta lidí říkala, že si lidé budou online objednávat jen nějaké speciality, těžké potraviny či dražší. A ukazuje se, že právě ty obyčejné, řekněme chleba s máslem, tvoří většinu. Takže je to otázka důvěry a řekněme lenosti.“

V Maďarsku se nejedná o široce využívanou službu. Existuje však několik aplikací, které reuervace umožňují. Aktuálně je to zejména proto, že aplikace byly vyvinuty před zavedením e-preskripce a byly vytvořeny pro papírové recepty.

V době pandemie se rozběhly e-recepty a pokud lidé neseženou svůj léčivý přípravek v tradiční lékárně, je vcelku pravděpodobné, že jej neseženou ani prostřednictvím těchto aplikací. Rezervace tak není, podle Dr. Tamáse Marjaie důvodem, proč by lidé tyto aplikace měli používat.

„V budoucnu si ale myslím, že role těchto aplikací přijde. Musí to být ošetřeno legislativně a spojeno s e-preskripcí. A možná to bude propojeno i přímo s home delivery službou. Nevím, jaká bude poptávka, ale myslím si, že na trhu bude místo pro takovou službu,“ myslí si Dr. Tamás Marjai.

Také lékárnice Mgr. Marija Golubović Marković potvrdila, že v Srbsku existuje pilotní projekt co se rezervací týče pro určité skupiny pacientů:

„Souhlasím, že tato služba není nejdůležitější, ale je důležitá a měla by existovat v lékárně. A na druhou stranu si myslím, že role lékárníků je velmi důležitá, protože mají kompetenci doporučit nejlepší receptový či volně prodejný léčivý přípravek. Musíme mít možnost mít takovou službu pro naše pacienty, aby se sami rozhodli, zda chtějí vyzvednout recepty v lékárně, nebo je chtějí doručit.“

Jak dodala, její společnost provedla na toto téma průzkum mezi návštěvníky lékáren. Většina z nich uvedla, že v případě banálních onemocnění směřují jejich kroky nejdříve do lékárny než k lékaři. Takže tradiční lékárny a lékárníci jsou pevným pilířem péče.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.