Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (10)

Vloženo: 02.11.2020, 04:45 | Čteno: 17358×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Očkování

Velkým tématem, nejen této odborné session APAvision, je očkování v lékárnách. PharmDr. Martin Dočkal sleduje vývoj této nadstandardní služby v celosvětovém kontextu bezmála 25 let a je to jeho oblíbené téma nejen na Apatykáři. Je proto logické, že tato otázka musela zaznít i zde.

A protože nejnovější legislativní změny jsou v plánu v Rumunsku, prvním diskutujícím k této oblasti byla Catalina Pintea.

Ta zmínila velký problém v Rumunsku s tzv. antivax iniciativami, díky nimž se proočkovanost v této zemi výrazně snížila, což se projevilo i při nedávné epidemii spalniček.

I podobné události pomohly při vyjednávání s regulačními orgány v zemi ohledně připravenosti lékárníků k těmto službám. Lékárníci v tuto chvíli podobnou zákonnou kompetenci nemají. Nicméně intenzivně za tuto možnost lobbují.

Nejen s ohledem na očkování proti chřipce, ale také s výhledem očkování proti COVID-19. Lékárníci by tak mohli hrát významnou roli při očkování obyvatel.

„Existuje sice velký odpor ze strany praktických lékařů, ale pevně věříme, že koncem roku by mělo začít očkování proti chřipce v lékárnách jako pilotní projekt v Bukurešti,“ doplňuje Catalina Pintea.

Ing. Sína Niku se zabýval situací na Slovensku, která je podle něj velmi rigidní a z jeho pohledu nekomfortní pro pacienty. Navíc zde existuje jednak otázka legislativní a jednak je nejasné, zda lékárníci vůbec chtějí provádět očkování, tj. invazivní zásah.

Jak uvedl zkušenost z jedné zdravotní kampaně, lékárníci nebyli příliš ochotni provádět krevní testy.

Připomněl rovněž řešení nouzových situací souvisejících s očkováním, např. velmi vzácný anafylaktický šok, či odpor lékařů.

Domnívá se však, že lékárna je místem, kde by měly být prováděny četné zdravotní služby i prevence a očkování je takovým vrcholem. V této době však na Slovensku existuje pro zavedení očkování v lékárnách příliš mnoho překážek.

„Nejsem si také úplně jist, pokud by někdo přišel a řekl, dobrá, můžete očkovat, zda jsme na to vnitřně připraveni,“ myslí si Ing. Sína Niku.

Na něj navázala opět Catalina Pintea s tím, že ohledně nežádoucích reakcí byli v Rumunsku rovněž konfrontováni lékaři.

Proto směřuje legislativní změna k tomu, aby lékárníci očkovali pouze zdravou aktivní populaci a pouze osoby, které již byly přinejměnším jednou očkovány. Rizikové skupiny by byly i nadále očkovány výhradně lékaři.

Rumunští lékárníci již realizovali také řadu edukačních akcí a praktických cvičení, jak očkovat, řešit nežádoucí reakce a další problémy, které se mohou vyskytnout.

Ing. Daniel Horák vidí v souvislosti s touto službou zatím mnoho problémů, které je potřeba vyřešit. Nicméně vnímá, že je možné se v řadě věcí poučit z rumunského projektu.

Podle něj nejsou české lékárny na tuto službu většinově vybaveny a rovněž se neví, zda ji lidé skutečně v lékárnách očekávají.

A je otázkou, zda je nutné mít v lékárně úplně všechno. Jak uvedl, udělal si svůj malý soukromý průzkum mezi lékárníky, kolik by jich vůbec tuto službu chtělo nabízet. A bylo to méně než 50 % z nich:

„Očkování není ani v ČR nové téma, jen se o něm nyní možná více mluví. Ale jen mluví. Nikdo neřekl konkrétně, jak by to mělo probíhat. Zatím to vnímám jen jako, řekněme, lobbyistické diskuze.“

Ing. Daniel Horák se obává i reakce lékařů. Jak připomněl, zkušenosti ukazují, že kdokoli se snažil snížit lékařům z „jejich koláče“, nedopadl dobře.

„Podívejme se na příklad porodních asistentek. Chtěly nastavit systém, který je běžný v západních zemích a viděli jsme, s jakým tlakem se setkaly ze strany lékařů. A obávám se, že pokud by se stala nějaká nežádoucí příhoda u očkování, tak v případě ordinace to bude vnímáno jako něco běžného, co se může stát. Ale v případě lékárny by seto objevilo ihned v médiích, a zcela jistě existují skupiny lidí, kteří by zajistili, aby se to v médiích objevilo, což by veškeré úsilí zničilo,“ dodává Ing. Daniel Horák.

Podle něj by se určitě nejednalo o službu všech lékáren, ale pouze některých.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.