Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (11)

Vloženo: 02.11.2020, 16:02 | Čteno: 17894×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Očkování

V Maďarsku očkování provádějí výhradně lékaři a očkovací centra. Lékárník Dr. Tamás Marjai podotkl, že v této sezóně navíc úřady rozhodly, že vakcína proti chřipce bude zdarma a budou ji distribuovat praktičtí lékaři.

„Je vidět, že téma očkování a zvýšení proočkovanosti je v Maďarsku aktuálně velmi žhavé, ale autority nenapadlo, že by očkování měli lidem poskytovat lékárníci,“ říká Dr. Tamás Marjai.

Jak dodal, mezi lékárníky jde o diskutované téma, ale ne každý lékárník chce očkovat. Řada z nich se bojí vpravit jehlu do člověka.

Zdůraznil také, že neexistuje žádný vhodný odborný protokol, jak při očkování v lékárně postupovat, který je nutné nejprve vytvořit.

Dále musí být vyškolený personál, tj. musí existovat nějaký edukační program. A konečně, musí být také upravena dispozice lékáren, protože nelze očkovat v oficíně před dalšími lidmi.

Zdaleka ne tolik lékáren je personálně i prostorově vybaveno k tomu, aby očkovali zájemce. Souhlasí s Ing. Danielem Horákem, že to určitě nebude služba, kterou by poskytovaly všechny lékárny.

„Já osobně bych službu očkování v lékárně rád poskytoval, protože se domnívám, že bychom měli poskytovat více zdravotních služeb pacientům prostřednictvím lékáren. A myslím si, že toto by byla dobrá věc pro lékárny,“ doplňuje Dr. Tamás Marjai.

S tím souhlasí i Catalina Pintea, která dodala, že právě na těchto principech postavili službu, která by měla být legislativně ukotvena do konce roku, v Rumunsku. Tj. na dobrovolnosti a s patřičným vybavením lékáren a po kvalitním proškolením (i praktickým) lékárníků.

V Rumunsku již také vytvořili příslušný odborný protokol jak postupovat a vzdělávací projekt pro lékárníky. Na všem spolupracovali s příslušnými autoritami.

Také v Srbsku je téma očkování v lékárnách aktuálně velmi populární. Lékárnická komora se společně s univerzitními profesory snaží tuto službu protlačit do zákona, nicméně čelí velkému protitlaku praktických lékařů, což potvrzuje i Mgr. Marija Golubović Marković:

„Když se ale bavíte s lékárníky v lékárnách, ani oni nejsou úplně nadšeni. Obávají se, že nejsou příslušně vzděláni, prakticky připraveni a mají obavy z nežádoucích reakcí. Také nemáme v našich lékárnách mnoho prostoru. Takže je nutné v této věci v Srbsku ještě hodně udělat. Určitě to ale musí být dobrovolná služba. Nicméně já jsem lékárník a domnívám se, že toto je služba, která by v lékárnách měla být.“

Lékárník Dr. Tamás Marjai položil v této souvislosti Catalině správnou otázku, kdo službu platí. Jestli je hrazena zájemcem, státem, pojišťovnou nebo ji nabízejí zdarma lékárny.

Catalina Pintea ve své odpovědi uvedla, že v plánované legislativě je služba uvedena jako dobrovolná. Proto není poplatek za vakcínu i aplikaci hrazen státem a platí si jej plně zájemce.

Rumunští lékárníci nicméně aktuálně lobbují za to, aby byla hrazena pojišťovnou.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.