Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (12)

Vloženo: 03.11.2020, 05:18 | Čteno: 18204×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Druhá vlna

Lékárník a moderátor diskuze PharmDr. Martin Dočkal se následně vrátil k nastupující druhé vlně pandemie a zeptal se hostů, jak jsou lékárny v jejich zemi připraveny a jak postihla provozovatele s ohledem na počet infikovaných zaměstnanců.

Ing. Sína Niku prezentoval situaci na Slovensku, kde je, obdobně jako v jiných zemích vyšší počet infikovaných oproti první vlně.

To se týká i zaměstnanců lékáren, takže musejí upravovat provoz, včetně rozdělování do dvou skupin, které se nepotkají, omezení počtu lidí v lékárnách, popř. výdej přes výdejní okénko.

I přesto, že čelí nedostatku zaměstnanců, kteří jsou v karatnéně, pochválil slovenské lékárníky, že velmi spolupracují. Např. v jeho domovském řetězci Dr.Max mají oproti první vlně zatím dostatek pomůcek, které zaměstnanci používají, takže služby nemuseli dramaticky omezovat a lidé mají přístup ke svým léčivým přípravkům.

Lékárnice Mgr. Marija Golubović Marković mluví v případě Srbska již dokonce o třetí vlně, druhou měli v pozdním létě. Oproti jaru však potvrzuje, že lidé v lékárnách již nejsou tak vyděšení.

Co se týče infikovaných zaměstnanců, v jejím řetězci byl počet na jaře minimální, v jednotkách osob. Nyní se jedná o zhruba 80 lidí z celkových 700.

Sebastian Ring potvrzuje, že jsou na další průběh pandemie snad dostatečně připraveni, co se týče ochranných pomůcek. Případy infikovaných jsou spojeny s nakažením v domácím či cizím prostředí, ne na pracovišti. Zavřít na krátký čas museli zatím jen jednu lékárnu.

„V první vlně jsme zavřeli více lékáren v době nouzového stavu. Ale to bylo z provozních důvodů, kdy se jednalo o lékárny v obchodních centrech, která byla zavřena. Ale přiznávám, jsem skeptický ohledně dalšího průběhu. Uvidíme, co přijde,“ uzavírá Sebastian Ring.

V první vlně bylo ze zhruba 2300 maďarských lékáren uzavřeno pouhých 5-6 na krátkou dobu (1-2 týdny) kvůli karanténě. Bohužel, v této nastupující vlně už lékárník Tamás Marjai očekává více zavřených lékáren, protože epidemiologická situace není dobrá.

Stejně jako v jiných zemích je i v Maďarsku na prvním místě ochrana zaměstnanců v lékárnách. Standardem jsou plexistěny, dezinfekce, rukavice, respirátory.

Až dosud nebyl v Maďarsku zaznamenán případ nakažení pracovníka lékárny na pracovišti, vždycky šlo o nakažení v domácí či cizím prostředí.

Velkým problémem je počet infikovaných v Česku (v době natáčení měla ČR neslavné prvenství v počtu nakažených na počet obyvatel).

Ing. Daniel Horák vyjádřil své rozhořčení nad formou komunikace státní správy a velmi pomalou reakcí na situaci:

„U nás se objevil nový prvek. Každý je expert a má názor na epidemiologickou situaci. To je sice správné, každý má právo na svůj názor. Problém je to, že některé známé tváře začaly prosazovat názory o odmítání restriktivních opatření. A někteří se ze zubařů stali přes noc odborníky na epidemiologii. Bohužel, to, co je pro odborníky úsměvné, vnímá široká veřejnost vážně.“

Oproti první vlně je v českých lékárnách jiná situace. Ochranných prostředků je už dostatek. Většina případů je také získána z vnějšího prostředí, nikoli na pracovišti.

Na straně druhé, zatímco v první vlně měl např. český Dr.Max jen jednotky případů infikovaných zaměstnanců, ve druhé vlně jsou to desítky.

Jako problém vnímá Ing. Daniel Horák i odlišný přístup hygienických stanic napříč regiony. Situace, za kterých některé nechají provoz lékáren běžet hodnotí v jiných jako nutné pro uzavření.

Stejně tak je odlišný přístup k testování, karanténě, reakce úřadů je velmi pomalá apod. Takže řetězec musel prosadit vlastní pravidla pro ochranu svých zaměstnanců.

„V této souvislosti musím pochválit naše zaměstnance, protože i přes zhoršující se situace den za dnem, nadále poskytují péči svým pacientům a chtějí poskytovat péči. Jsou velmi flexibilní a maximálně s námi spolupracují na provozu,“ dodává Ing. Daniel Horák.

Velké riziko vidí v tzv. krizových regionech. Ne krizových z pohledu COVID-19, ale z pohledu dlouhodobého nedostatku zaměstnanců, typicky severozápad Čech. Pokud dojde v těchto oblastech k nějakému zvýšenému počtu infikovaných, lékárny budou muset zavřít.

Lékárny však čelí nejen problémům kvůli COVID-19 infekcím samotným, ale 85 % lékárníků jsou ženy. A ty aktuálně zůstávají doma kvůli vládním nařízením a musejí se starat o děti.

Paradoxně tak není problém s obsazením lékáren kvůli onemocnění samotnému, ale kvůli tomu, že zaměstnanci zůstávají doma na OČR.

Pokud budou vládní nařízení platit déle, bude muset řetězec pravděpodobně sáhnout k opatřením typu zkrácení otevírací doby, popř. uzavření některých lékáren.

Konečně jako velký problém vnímá Ing. Daniel Horák fakt, že lidé stále častěji nechtějí respektovat nařízení a chodí do lékáren bez roušek a když jsou na to ze strany zaměstnanců upozorněni, jsou agresivní.

Takové jednání je rizikové pro lékárníky a farmaceutické asistenty a ohrožuje dostupnost lékárny.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.