Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EUROPEAN APAVISION

APAvision 8 – Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii (13)

Vloženo: 03.11.2020, 12:14 | Čteno: 18668×
Screenshot MS Teams

Český farmaportál APATYKÁŘ® s více než dvacetiletou tradicí uspořádal další setkání v rámci svého projektu APAvision. Jedná se o odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k tématům z oblasti farmacie a lékárenství, najít shodu a vizi pro další vývoj. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct a posunout obor dál.

Kompletní podcast z celé APAvision je k dispozici na webu projektu. Celá session je v angličtině.

V pořadí již osmé setkání proběhlo na téma Farmaceutická péče v Evropě tváří v tvář pandemii 15. října 2020 a kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poprvé plně online. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali nejvyšší zástupci provozovatelů lékáren ve střední a východní Evropě.

Jak zásadní postavení má portál APATYKÁŘ® už nejen v ČR, ale i v řadě evropských zemí bylo znát i na skutečně prestižním zastoupení na této odborné diskuzi na téma farmaceutická péče v době pandemie, vůbec první v Evropě svého druhu.

Pozvání přijali Ing. Daniel Horák (předseda představenstva Evropské federace lékárenských sítí, generální ředitel Česká lékárna holding / Viapharma), Sebastian Ring (výkonný ředitel Farmexim a Help Net Pharma), Catalina Pintea (regulatory affairs manažer Help Net Pharma), Ing. Sína Niku (tajemník slovenské Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Karolina Korodi (předsedkyně představenstva maďarské Asociace lékárenských sítí), Dr. Tamás Marjai (lékárník, profesní ředitel maďarské Asociace lékárenských sítí), Mgr. Marija Golubović Marković (lékárnice, ředitelka profesního rozvoje Dr.Max Serbia).

Závěrečné slovo

Lékárník a moderátor diskuze PharmDr. Martin Dočkal dal na závěr diskutujícím za každou zemi prostor k závěrečnému vzkazu směrem ke kolegům lékárníkům, zaměstnancům, pacientům a zákazníkům lékáren.

„Jsem velmi hrdá na mé kolegy, že zůstávají v lékárnách a poskytují lékárenskou péči, ačkoli mají možnost zůstat doma. Stejně jako v ČR mají u nás matky s dětmi do 12 let věku možnost zůstat doma. Přesto drtivá většina nenechala kolegy na holičkách a jsou s nimi v první linii pomoci pacientům,“ chválí Mgr. Marija Golubović Marković.

„Jsem velmi hrdý na své kolegy lékárníky i farmaceutické asistenty, stejně tak na pracovníky distribuce. Všichni pracují za hranicí svých sil, aby zajistili distribuci a výdej léčiv pacientům. A protože každý je velmi zodpovědný věřím, že druhou i případné další vlny pandemie zvládneme a budeme schopni léky dále dodávat lidem,“ vyjadřuje nadšení z kolegů Dr. Tamás Marjai.

„Velmi jsme se obávali paniky a problémů s ní souvisejících, protože počet případů roste, riziko pro zaměstnance je vysoké. Všichni čelí tlaku i svých rodin a strachu, aby je nenakazili. Většina jsou navíc ženy. Nicméně nic z toho se nestalo a naši lékárníci a farmaceutičtí asistenti jsou v lékárnách, aby nadále poskytovali péči pro své pacienty. Obrovský respekt a uznání,“ obdivuje zaměstnance lékáren Ing. Sína Niku.

„Já mám obrovský respekt z pracovníků v lékárnách napříč celou Evropu v této hrozné době. Máme dostatek ochranných pomůcek, takže riziko infekce pro pacienty v lékárnách je minimální. Musíme všichni společně projít touto pandemií, takže apeluji na všechny, aby nosili roušky a dodržovali odstup a další nařízená opatření. Jsme v tom společně,“ sděluje svůj apel Sebastian Ring.

„Je neuvěřitelné, jak lékárníci a farmaceutičtí asistenti tuto situaci zvládají. Osm až dvanáct hodin denně v lékárně, v respirátoru, starají se o pacienty, pak přijdou domů a starají se o děti, musejí se s nimi učit, starat se o rodinu. Co se týče pacientů, myslím, že mohou být šťastní, že takový servis napříč Evropu mají,“ uzavírá Daniel Horák.

Kompletní podcast z celé APAvision 8 je k dispozici na webu projektu.

Líbí se vám projekt odborné platformy APAvision? Staňte se jeho partnerem.

O platformě APAvision

Portál APATYKÁŘ® je dlouhodobě vnímán ze strany odborníků a lidí z farmabranže jako centrum objektivních informací odrážejících reálný vývoj, které rutinně využívají pro svou práci. Jeho jednoznačnou výhodou je nejdelší působení na trhu, od počátku výhradní orientace na farmacii a lékárenství, dlouhodobá znalost trhu a široká síť zahraničních kontaktů.

Jeho informace tak už zdaleka nevyhledávají pouze lékárníci a hlavní hráči na lékárenském trhu, ale i lidé z farmaprůmyslu, advokátních kanceláří specializujících se na fúze a akvizice, investoři, odborníci z lékových agentur či státních organizací.

Odborná platforma APAvision propojuje klíčové hráče z oboru. Smyslem tohoto think-tanku je dát prostor všem, kteří mají k tématu co říct. Jen tak lze obor posunout dál, najít shodu a vizi pro další vývoj.

Jako český lídr na poli informací o farmacii a portál určující témata, o kterých se mluví posouváme farmacii opět dál!

Autor textu i fotografií:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.